Slovenski namiznoteniški reprezentanci bosta prvomajske praznike preživeli v Halmstadu na Švedskem, kje rse bo v nedeljo začelo svetovno ekipno prvenstvo. Večji del pozornosti slovenske javnosti bo spet namenjen moški ekipi, ki se bo borila v elitni diviziji, igrala pa bo v skupini skupaj z Nemčijo, Švedsko, Hongkongom, Romunijo in Egiptom.
“Našo skupino imenujejo skupina smrti, kar veliko pove. Sama ne bi več kaj dosti govorila, rekla bom le, da bomo v nedeljo premagali Hongkong, nato pa po vrstnem redu še vse druge. Vse drugo pa bomo raje povedali za mizami,” je malce v šali, malce zares dejala v. d. selektorica Andreja Ojsteršek Urh, ki je zelo zadovoljna s 14-dnevnimi pripravami na Otočcu. Izpostavila je odlično vzdušje, za katerega skrbi predvsem najizkušenejši igralec, kapetan in motivator, Bojan Tokić, ki je tudi sam odlično delal in naj bi bil v zelo dobri formi.
Poleg njega je selektorica povabila standardne reprezentante, ki so lani na evropskem prvenstvu v Luksemburgu osvojili bronasto kolajno, se pravi, da se bodo v Halmstadu poleg Tokića borili še Darko Jorgić, Deni Kožul in Jan Žibrat. “Pred evropskim prvenstvom nismo veliko govorili v rezultatskih ciljih, tudi tokrat ne bomo. Gremo tekmo po tekmo, točko po točko,” je bil redkobeseden Žibrat, veliko ni hotel govoriti niti Kožul: “Če bomo dihali kot eno, lahko koga premagamo. Vsako tekmo bomo odigrali na nož, v vsaki tekmi bomo poskušali zmagati, bomo pa videli, kaj nam bo dejansko uspelo.”

Nekoliko bolj zgovorna sta bila najboljša Slovenca na kakovostni lestvici ITTF. “Egipt in Romunijo lahko premagamo, da zmagamo s Hongkongom in Švedsko, ki nista nepremagljiva, bomo morali igrati 120 odstotno, proti Nemčiji pa nam tudi 150 odstotna igra najbrž ne bo pomagala, čeprav smo v polfinalu evropskega prvenstva proti njej izgubili tesno. Večkrat smo dokazali, da smo odlična ekipa, zagotovo nas nihče ne bo podcenjeval, nihče nas ni niti hotel v skupini. Romunijo smo premagali v kvalifikacijah za EP, Švedsko na prejšnjem prvenstvu, tako da smo lahko optimistični. A hkrati tudi realni, za nas bi bil velik uspeh, če bi se uvrstili med najboljših 16 ekip, kar nam na svetovnih prvenstvih še ni uspelo. Zelo pomembna bo že prva tekma proti Hongkongu, vemo, da se na uvodu lahko zgodi marsikaj, kakšna zmaga bi pomenila še dodaten zalet,” meni Tokić.
Podobno razmišlja tudi Jorgić: “Zakaj ne bi imeli velikih ciljev, mogoče se nam pa najprej uspe uvrstiti med najboljše tri v skupini, potem pa je vse možno, tudi vnovična uvrstitev med najboljše štiri reprezentance. Dobro smo pripravljeni, naša forma je na ravni tiste iz Luksemburga. Sam sem se spočil po napornem ritmu turnirjev, Kožul je v odlični formi, Žibrat je že nekajkrat dokazal, da je v najbolj pomembnih obračunih naš rešitelj, Tokić pa je še vedno naš najboljši igralec. Sam bom zadovoljen, če bomo kot ekipa in posamezniki vzeli kakšen odmeven skalp. Na evropskem prvenstvu sem premagal najboljšega evropskega igralca Dimitrija Ovčarova, zagotovo se bo zdaj name bolje pripravil, mogoče pa je prišel čas, da premagam Tima Bolla. Vesel pa bom, če bom premagal kakšnega slabšega igralca. Tudi Romuna, ti mi v zadnjem času ne ležijo najbolj. Tudi Egipt in Hongkong ima ta igralca iz Top 20, vsi pa vemo, kaj v našem športu pomenijo Švedi,” je svoje želje predstavil obetavni Hrastničan.
Pomlajena ženska reprezentanca, v kateri ni več Mance Fajmut, ki je končala reprezentančno pot, visokih ciljev nima. Selektorka Vesna Ojsteršek Drnovšek je v reprezentanco, ki bo imela cilj obstati v drugi diviziji, povabila Alex Galič, Ano Tofant, Katarino Stražar in Aleksandro Vovk. “Z izjemo Galičeve so to mlade, zelo nadarjene igralke, ki so bile v svoji kategoriji blizu evropskega vrha. A na prvenstvu brez Fajmuteve čudežev ne moremo pričakovati. Predvsem bomo nabirali izkušnje, pri tem pa želimo obstati v drugi diviziji,” je povedala mlajša od dveh sester selektoric. Slovenija bo igrala v skupini z Grčijo, Turčijo, Belgijo, Italijo in Argentino.
Foto: Sportida.com
Vir: STA