[11]
119464

Zlato osvojil Faivre, Kranjec šesti

19. 2. 2021, 14.49

Francoz Mathieu Faivre je novi svetovni prvak v veleslalomu. Faivre je presenetljivo osvojil zlato, potem ko je odstopil vodilni po prvi vožnji, zmagovalčev rojak Alexis Pinturault. Srebro je Italiji priboril Luca de Aliprandini, bron pa Avstriji Marco Schwarz. Slovenski as Žan Kranjec je osvojil šesto mesto, Štefan Hadalin je bil 16.

Po prvi vožnji je na veleslalomskem vrhu na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v Cortini d’Ampezzo kraljeval Pinturault. Italijan de Aliprandini na drugem mestu je zaostajal 40 stotink. Zaostanek Nemca Alexandra Schmida na tretjem mestu je znašal 56 stotink sekunde.

V finalu so se razmerja na vrhu na novo postavila in odličja so šla presenetljivim udeležencem tekme. Četrti po prvi vožnji Faivre je v Cortini osvojil še drugo zlato odličje, po paralelnem veleslalomu je osvojil še veleslalomsko tekmo. Schwarz je na zmagovalni oder skočil s šestim časom prve vožnje.

Velika pričakovanja so imeli tudi v slovenskem taboru, a se na koncu ni izšlo za kolajno. “Tako slabih občutkov nisem imel še nikoli. Na koncu sem s šestim mestom dosegel zelo soliden rezultat, a na svetovnem prvenstvu stopničke štejejo nekaj več,” je v prvi izjavi za TV Slovenija dejal Kranjec, ki je po težavah s hrbtom nastopil na prvem veleslalomu po 61 dneh.

“To je bila moja prva tekma letos, če izvzamemo paralelni veleslalom. V zadnjem času sem imel velika nihanja na treningu, tudi danes so bili občutki zelo slabi. V obeh tekih sem mislil, da bom zelo zadaj. Na koncu je šesto mesto čisto dober rezultat. Moram pa še nekaj stvari popraviti, da se bom lahko boril za zmago,” je še dejal Kranjec, ki ga do konca sezone čakajo še štirje veleslalomi v svetovnem pokalu. V Banskem konec prihodnjega tedna dva, nato 13. marca v Kranjski Gori in še v Lenzerheideju na finalu sezone 20. marca.

Kranjec, ki je po prvi vožnji držal sedmo izhodišče, z zaostankom 1,82 sekunde, je v finalu branil tri desetinke prednosti pred takrat vodilnim Hrvatom Filipom Zubčićem. A Hrvat je ostal vodilni tudi po nastopu slovenskega asa, ki je prišel v cilj na drugem mestu z zaostankom 24 stotink sekunde.

Na startu pa so bili še najboljši po prvi vožnji. Schwarz je za 72 stotink na drugo mesto potisnil Zubčića ter na koncu osvojil tretje mesto. Kranjca (+1,83) pa je za šest stotink potisnil z zmagovalnega odra Švicar Loic Meillard, ki je bil peti. Zubčić je bil četrti.

Svetovnemu veleslalomskemu prvaku iz leta 2019 Norvežanu Henriku Kristoffersenu se vožnji nista posrečili, po 15. mestu na prvi je z devetim mestom v finalu predal krono. Norvežan bo prvenstvo reševal v nedeljo v slalomu.

Štefan Hadalin je v prvi vožnji nastopil s startno številko 28, a se mu vožnja ni posrečila. Z velikim zaostankom 5,06 sekunde je zasedel 29. mesto.

Kot drugi na startu finala je veliko bolje opravil svoje delo. Vrhničan je s svojim najboljšim veleslalomom sezone pričakovano prevzel vodstvo, Andreja Drukarova iz Litve je prehitel za 4,33 sekunde. Na koncu je njegov čas v finalu obveljal za najboljšega.

S 16. mestom je izenačil svojo najboljšo veleslalomsko uvrstitev na tekmah največjega ranga. Vendar pa bi točke za veleslalomsko startno listo za naslednjo sezono osvojil kot 15.

“Rekel sem si na startu – ena dobra vožnja, napadalna, ponoviti pristop iz prve vožnje in tokrat peljati do cilja, kar se da, v istem tempu. Mislim, da mi je to uspelo. Še vedno so se mi dogajale napake, ki so sestavni del tekmovalnega smučanja,” je v izjavi za TV Slovenija nastop opisal Hadalin.

Največji osmoljenec je zagotovo vodilni smučar v seštevku zime in vodilni veleslalomist, ki je dobil zadnje tri veleslalome v svetovnem pokalu.

Pinturault je kot tretji na startu prve vožnje v celoti izkoristil postavitev svojega trenerja Fabiena Munierja ter z brezhibno vožnjo z neverjetno prednostjo dveh sekund in 12 stotink prevzel vodstvo. V finalu pa so se njegove sanje o veleslalomskem zlatu na progi Labirinti razblinile že po nekaj zavojih.

Francosko čast je tako rešil Faivre, ki je postal komaj četrti Francoz z naslovom svetovnega prvaka v veleslalomu, po 53 letih; Francoisu Bonlieu (1964), Guyju Perillatu (1966) in Jean-Claudu Killyju (1968).

Na sporedu svetovnega prvenstva sta le še specialna slaloma. V soboto bo ženska slalomska preizkušnja, v nedeljo moška.