[11]
121840

Žan Kranjec najboljši Slovenec v skupnem seštevku sezone 2020/21

21. 3. 2021, 19.19

Z moškim slalomom v Lenzerheideju je padel zastor nad 55. sezono svetovnega pokala v alpskem smučanju. Alpski smučarji so se v sezoni, ki se je začela oktobra z veleslalomoma v Söldnu, merili na vsega skupaj 35 individualnih tekmovalnih preizkušnjah. Najboljši Slovenec je bil Žan Kranjec, ki je v seštevku zime osvojil 32. mesto.

Kljub vsem težavam, ki so ga spremljale v sezoni, zaznamovani z novim koronavirusom, je Kranjec uspel zbrati 256 točk. Večino, 250, na desetih veleslalomih, šest točk pa je vpisal tudi kot 25. na edinem izpeljanem paralelnem veleslalomu. Kranjec je bil v sezoni najvišje drugi na veleslalomu v Santa Caterini.

Po zaslugi Martina Čatra je Slovenija med devetimi udeleženkami svetovnega pokala alpskih smučarjev z vsaj eno osvojeno zmago v svetovnem pokalu. Prvenec je osvojil na uvodnem smuku v Val d’Iseru. Po osvojeni zmagi pa se nadaljevanje sezone ni razpletlo po željah Celjana. S 121 točkami je 65. najboljši smučar v skupnem seštevku.

Pred Čatra se je uvrstil Štefan Hadalin, ki je sezono končal kot 40. smučar sezone z 209 osvojenimi točkami. Točke svetovnega pokala sta od Slovencev osvojila še Boštjan Kline (106.; 32) in Miha Hrobat (107; 31).

Kranjec je v veleslalomskem seštevku sezono končal v elitni sedmerici na sedmem mestu. Na veleslalomih je tekmoval tudi Hadalin, ki je sezono prvič končal v najboljši veleslalomski trideseterici na 29. mestu (56 točk).

Hadalin je bil edini Slovenec s slalomskimi točkami v moški konkurenci. Za preboj v prvo jakostno skupino, med najboljših 15 slalomistov, ki bi mu prinesla tudi boljše startno izhodišče v novi sezoni, mu je malenkost zmanjkalo. Vrhničan je 22. slalomist sezone (139), eden redkih, ki je na vsakem od enajstih slalomov v pravkar končani sezoni osvojil točke.

V superveleslalomskem seštevku je sezono od Slovencev najvišje končal Miha Hrobat na 37. mestu (31 točk), Boštjan Kline je bil 45. (15), Martin Čater pa 49. (10).

V smukaškem seštevku pa je Čater sezono prvič končal v najboljši petindvajseterici kot 17. smukač v razvrstitvi discipline (111). Ob Čatru je točke na smukih od Slovencev osvajal le še Kline, ki je 42. smukač (17), daleč od 10. mesta, na katerem je bil najvišje leta 2017.

Skupna lovorika je pripadla Francozu Alexisu Pinturaultu, ki je po dveh drugih mestih (2019, 2020) končno osvojil veliki kristalni globus.

Pinturault je slavil z izkupičkom 1260 točk. Drugi, Švicar Marco Odermatt, je imel na koncu na svojem računu 167 točk, tretje mesto je pripadlo Avstrijcu Marcu Schwarzu (814), četrti je bil njegov rojak Loic Meillard (805), peti Hrvat Filip Zubčić (764).

Četrto sezono po vrsti je smukaški seštevek dobil Švicar Beat Feuz, zmagovalec superveleslalomskega seštevka je postal Avstrijec Vincent Kriechmay, mali veleslalomski globus je dobil Pinturault, slalomskega pa Schwarz.

Pinturault je v končani sezoni dobil največ posamičnih zmag, pet. Njegova izzivalca Kriechmayr in Odermatt sta jih vpisala vsak po tri. V končani sezoni je bilo sicer kar 20 različnih zmagovalcev tekem svetovnega pokala.

Po osem zmag je možno na koncu pripisati Avstrijcem in Francozom. Sedem zmag je pristalo na računu Švicarjev, šest pa na računu Norvežanov.

Razmerje moških tekem v tehničnih in hitrih disciplinah je krepko na strani tehničnih disciplin. Teh je bilo 22 (11 slalomov, 10 veleslalomov, 1 paralelni veleslalom) od 35 vseh. Smukov (7) in superveleslalomov (6) je bilo po odpadlih finalnih preizkušnjah v Lenzerheideju zaradi vremenskih okoliščin 13.

Absolutni zmagovalci v pokalu narodov so Švicarji. V konkurenci 23 držav, ki so osvajale točke v svetovnem pokalu, so Švicarji po 67 tekmah, ženskih in moških, osvojili vsega skupaj 10.087 točk. Drugi so Avstrijci (9211), tretji Italijani (5735), četrti Francozi (4991). Slovenci so v tem seštevku nacij sezono končali na osmem mestu (1672).

V moškem pokalu narodov so Švicarji po 35 izpeljanih tekmah slavili z izkupičkom 5329 točk pred Avstrijci (5258) in Francozi (4141). Slovenci so med devetnajstimi narodi, ki so osvajali točke na moških tekmah, pristali na devetem mestu (729).

V ženski razvrstitvi pokala naroda pa so Švicarke (4758) ugnale Avstrijke (3953) na drugem in Italijanke (3799) na tretjem mestu. Slovenke so v tej razvrstitvi sezono sklenile na sedmem mestu (943) v konkurenci dvajsetih nacij, ki so osvajale točke na ženskih tekmah.