[9]
47246

Žagar ostaja med elito, prvenstvo Avstralcu Doyleu

28. 10. 2017, 14.58

V Melbournu se je danes končala sezona svetovnega prvenstva v speedwayu. Zadnjo dirko je dobil domačin Jason Doyle, ki je tako tudi potrdil skupno lovoriko v sezoni. Najboljši slovenski speedwayist Matej Žagar si je s petim mestom in desetimi točkami kot sedmi dirkač sezone 2017 zagotovil nastope med elito tudi v sezoni 2018.

Pred zadnjo dirko sezone je bilo še odprto vprašanje zmagovalca in svetovnega prvaka, a pravega razburljivega boja ni bilo. Doyle je namreč v domovino prinesel 14 točk naskoka pred Poljakom Patrykom Dudkom, tako da bi mu naslov lahko odnesla le neverjetna smola ali črn scenarij.

Avstralec pa je bil tudi doma zanesljiv, potrebnih osem točk je dobil že s tretjo zmago v svoji tretji vožnji in si že takrat privozil naslov prvaka. A ni popuščal, zanesljivo je nabiral točke in zmage (od sedmih voženj jih je dobil pet, dvakrat je bil drugi) ter tako v vrhunskem slogu končal sezono. Za piko na i je v velikem finalu v predzadnjem krogu prehitel prav neposrednega tekmeca Dudka, Poljaka je nato izdala tehnika in je odstopil, tako da sta se na stopničke na zadnji postaji sezone povzpela še Britanec Tai Woffinden in Poljak Bartosz Zmarzlik.

“Hvala vsem za podporo. Težko bi se končalo bolje, kot se je. Za mano so naporni trije tedni in rad bi se zahvalil vsem, ki so mi stali ob strani, predvsem družini in prijateljem,” je po uspešnem koncu sezone in razbremenjen pritiska zadnjih tednov dejal sveži svetovni prvak.

Doyle je v tej sezoni zmagal dvakrat, bil pa je dovolj zanesljiv, da je s stalnim nabiranjem točk pripravil izhodišče za slavje. Postal je šesti avstralski voznik z naslovom prvaka in prvi, ki je do lovorike prišel na domačem ovalu. Sezono je končal s 161 točkami, Dudek pa s 143.

Bolj izenačen je bil boj za končno tretje mesto v SP, nazadnje pa si je bronasto kolajno z današnjimi dobrimi vožnjami in stopničkami dokaj brez težav privozil Woffinden. Zbral je 131 točk, za njim so končali Poljaka Maciej Janowski in Zmarzlik s 122 in 121 ter Rus Emil Sajfutdinov s 117.

Zanimiv pa je bil tudi boj za prvo osmerico v SP, ki prinaša neposredne uvrstitve v SP tudi za naslednjo sezono. Na zadnjem rešilnem mestu je bil pred avstralsko dirko prav slovenski adut Matej žagar, ki je imel sedem točk naskoka pred Slovakom Martinom Vaculikom. Nekaj časa je v Melbournu bolje kazalo Slovaku, potem pa je Žagar našel pravo formo in nastavitve ter z dvema zmagama, enim drugim mestom in dvema tretjima v predtekmovanju prišel do desetih točk.

V polfinalu se sicer Žagarju ni izšlo po načrtih, nekaj časa je vozil na tretjem mestu, v zadnjem krogu pa zdrsnil na četrto, tako da točkovnega izkupička ni popravil, prav tako pa je ostal brez četrtega zaporednega finala, potem ko je ob koncu sezone zablestel z zmagama v Teterowu in Stockholmu ter četrtim mestom v Torunu.

A takrat je bil lahko že miren tudi glede uvrstitve v SP 2018; Vaculika je obdržal na varni razdalji, z novimi desetimi točkami z zadnje dirke sezone pa je ne le potrdil osmo mesto, pač pa v seštevku SP s 107 točkami tudi ujel Šveda Fredrika Lindgrena, ki zaradi poškodbe ni nastopil, ter skočil na sedmo mesto. Lindgren je bil na koncu osmi, Vaculik pa deveti.

* Izidi: 1. Jason Doyle (Avs) 19, 2. Tai Woffinden (VBr) 16, 3. Bartosz Zmarzlik (Pol) 13, 4. Patryk Dudek (Pol) 15, 5. Matej Žagar (Slo) 10, 6. Martin Vaculik (Slk) 9, 7. Maciej Janowski (Pol) 9, 8. Emil Sajfutdinov (Rus) 8 …

* SP skupno, končni vrstni red (12): 1. Jason Doyle (Avs) 161, 2. Patryk Dudek (Pol) 143, 3. Tai Woffinden (VBr) 131, 4. Maciej Janowski (Pol) 122, 5. Bartosz Zmarzlik (Pol) 121, 6. Emil Sajfutdinov (Rus) 117, 7. Matej Žagar (Slo) 107, 8. Fredrik Lindgren (Šve) 107 …