[4]
78873

Za uvod zmage Slovaške, Češke, Rusije in Finske

10. 5. 2019, 23.12

Na Slovaškem se je začelo svetovno prvenstvo v hokeju elitne skupine. Prvi dan sta bili na sporedu že dve hokejski klasiki, Finska je premagala Kanado s 3:1, Češka pa branilko naslova Švedsko s 5:2. Rusi so tudi zanesljivo s 5:2 odpravili Norvežane, domačini Slovaki pa so z Američani opravili s 4:1.

Rusija, ki velja za eno glavnih favoritinj za naslov, je začela s pričakovano zmago. Čeprav so Norvežani na koncu ublažili poraz, Rusi so jim v zadnjih minutah po 0:5 dovolili znižanje na 2:5, pa dvomov o zmagovalcu v Bratislavi ni bilo. Za začetek se je z dvema goloma najbolj izkazal Jevgenij Dadonov.

V skupni v Košicah sta se že prvi dan pomerili veselili Finska in Kanada, slavili pa so Finci. Finski junak je bil njihov vzhajajoči zvezdnik, 18-letni Kaapo Kakko, ki je dosegel dva gola, drugega v zadnji minuti na prazna vrata, ko so Kanadčani lovili izenačenje. Pri Kanadi sicer letos manjkajo največji zvezdniki, v zadnjem hipu je zaradi poškodbe nastop na Slovaškem odpovedal tudi John Tavares.

Domačini Slovaki so se veselili prve zmage na SP. V Košicah so pred domačimi privrženci v drugi tretjini strli Američane, ko sta v treh minutah v polno zadela Erik Černak in Tomaš Tatar, v zadnji pa so le še potrdili uspeh.

Čeprav je bil izid na drugi tekmi skupine v Bratislavi enak, 5:2, pa je bila češka pot do prestižne zmage precej težja kot ruska. Čehi so po dveh švedskih golih na začetku druge tretjine zaostajali z 1:2, toda še pred drugim odmorom poskrbeli za izenačenje. Na koncu pa so tudi po zaslugi dvakratnega strelca Jakuba Vrane prišli do visoke prednosti, švedsko tveganje brez vratarja je v zadnji minuti izkoristil še Jan Kovar.