single
[158]
217450

Xabijev recept za uspeh

Avtor: Nejc Mravlja
13. 2. 2024, 11.53

Ni malo trenerskih kolegov, ki so Thomasu Tuchlu cehovsko priznavali, da svoje ekipe preprosto zna pripraviti in dodatno motivirati za najpomembnejše tekme ... Do sobote. Bavarčevo vse bolj majavo razmerje s trenutnim delodajalcem Bayernom je dodatno razbrazdal odmeven poraz pod Bayerjevim križem, kjer vztrajno nastaja in se razvija žogobrcarska uspešnica z nespregledljivim vplivom ta hip hit stratega Xabija Alonsa.

Da je Bask eden najobetavnejših strokovnjakov svoje generacije, potrjujejo rezultati. 42-letnik je z Bayerjem čvrsto v sedlu nemškega prvenstva: trinajst tekem pred koncem vodi s petimi točkami naskoka pred serijskim šampionom iz Münchna. Moštvo navdušuje s prekrasnim nogometom, obenem pa od poletja na vseh frontah sploh še ni izgubilo (27 zmag in poker remijev na 31 tekmah). V čem je skrivnost predestiniranca za naslednika Jürgena Kloppa pri slovitem Liverpoolu?

Xabijeva trenerska pot se je pričela precej pred letom 2018, ko je prevzel krmilo zasedbe U13 pri madridskem Realu, se pozneje lotil upravljanja z B ekipo Real Sociedada in jeseni 2022 sklenil zvestobo Bayerju iz Leverkusna. Nekdanji vrhunski vezist je še v času aktivne kariere veljal za sopomenko nogometnih možganov in se je z najpopularnejšo panogo bržčas mnogo več ukvarjal v glavi kot na igrišču. Virov za črpanje idej mu ni manjkalo. Zamisli je požiral od številnih mojstrov: Raynalda Denoueixa v San Sebastiánu, Rafe Beníteza pri Liverpoolu, Joséja Mourinha in Carla Ancelottija v Madridu ter Pepa Guardiole pri Bayernu.

Briljiral je bodisi kot varovalka med zvezno vrsto in obrambo bodisi v dirigentski vlogi na sredini ali kot polovica »doble cinca« (para obrambnih vezistov) v vseh shemah in slehernem načinu igranja. Nogometno pot je sklenil na Bavarskem kot podaljšana Guardiolova roka in eden njegovih največjih zaupnikov na igrišču. Če je manager Manchester Cityja že vrsto let referenca svojega poklica, je Alonso ta hip nedvomno eden najbolje opremljenih adutov za skok na trenerski olimp. Od mentorjev je skrbno srkal ideje, najsibo vsebinske ali upravljalske, čemur pripisuje izdaten pomen. Niti v izjavah ne pozabi omeniti, da je Ancelotti »razred zase« pri manevriranju s slačilnico.

Nadzor in spreminjanje ritma

Na začetku obdobja pri Real Sociedadu B je Xabi preizkusil inačico 1-4-2-3-1, a jo je septembra 2021 zamenjal s tremi osrednjimi branilci in ji v nadaljevanju dodal nove primesi. Vse do ustalitve pri sistemu 1-3-4-3 ali bolj natančno 1-3-4-2-1, ki je pri Bayerju postala malodane izjema v nemški prvoligaški konkurenci. »Imamo jasno idejo, kakšen nogomet hočemo igrati,« je jedrnato navrgel pred novembrskim evropskim gostovanjem pri švedskem Håcknu.

Ob tem je kategorično ovrgel nalepko »prevladovati v posesti zaradi posesti«. »Kakor razumem nekoč Barcelonino tiki-tako, gre za ohranjanje posesti žoge v obrambni vrsti in iz nje razvijati napade. To smo preizkusili, a premoremo veliko več,« je navdihnjeni strateg pojasnil svoje dojemanje »nadzora nad vsebino«. »Gre za obetaven začetek, a potem sledi najpomembnejši del: da žogo spravimo za nasprotnikovo zvezno vrsto, potrebujemo spremembo ritma.« Če povzamemo: principi v duhu sodobnega časa brez nepotrebnega teoretiziranja in dogmatičnosti, a z vključeno popolno odgovornostjo igralcev. »Moji trenerji so me stalno spodbujali k sprejemanju lastnih odločitev na igrišču. To je tisto, k čemur vseskozi nagovarjam varovance. Slednji namreč niso roboti.«

‘Die Werkself’ ni pozabil na obrambo

Bayer je v tej sezoni sklenil kar petnajst tekem brez prejetega zadetka na vseh frontah in je prvenstvenim tekmecem dopustil pičlih štirinajst golov. V nemški Bundesligi, ki med najelitnejšimi evropskimi ligami velja za napadalno odprto tekmovanje – ne sicer tako zelo kot Premier League, kjer je obrambna referenca Arsenal z 22 prejetimi zadetki –, mu ni para. Štirinajst jih je prejela še francoska Nica. Edini boljši na glavnem odru stare celine je milanski Inter, ki je nasprotnikom dovolil ducat golov, a tako klub z Azurne obale kot lokomotiva italijanskega calcia nastopata v bolj zaprtih ligah.

Bayer v ne tako davni preteklosti nikakor ni slovel po stabilnosti in strnjeni vsebini. ‘Die Werkself’ je bila pogosto raztresena ekipa, ki je vselej rada oblegala tekmečeva vrata, a je za seboj stalno puščala ogromne luknje v obrambi. Z Alonsom se zdi, da je postala uravnovešena in uravnotežena. Da bi navduševala v napadu, mora opraviti pomembno delo v obrambi in ohraniti čvrstost v zvezni vrsti. Pri tem je Baskov prispevek neprecenljiv.

Prekinitve kot nadgradnja izkoristka posesti

Če Arsenal na Otoku velja za pojem koriščenja standardnih situacij kot nadgradnjo prevlade v posesti, bi nekaj podobnega v Nemčiji lahko zatrdili za Bayer. Vodilna ekipa Bundeslige je dobro petino (22%, 12 od 55) svojih ligaških golov dosegla po prekinitvah (koti, prosti streli, avti, enajstmetrovke), od tega vse tri za ključno januarsko zmago v Leipzigu (3-2).

Xabi Alonso se je naslonil na domiselno zložen igralski mozaik, v katerem za raznovrstnost skrbijo: tehnično in tekaško brezhiben Álex Grimaldo (8 golov in 9 asistenc v prvenstvu), hitronoga in smrtonosna puščica Jeremie Frimpong (6 golov in 6 asistenc), trenutno poškodovani ostrostrelec Victor Boniface (10 golov, 7 podaj), čarovnik s polno malho trikov Florian Wirtz (5 golov in 8 podaj) ter vselej hvaležni Jonas Hofmann (5 golov in 6 asistenc), ki spretno dopolnjuje odlično popolnjen in pisan napadalni arzenal. Ob upoštevanju pomembnih prispevkov najboljšega skakalca med branilci Jonathana Taha, prebrisanega vodonosca Exequiela Palaciosa ter jokerjev Nathana Telle in Patrika Schicka je enostavno razumeti, zakaj je porenski klub po 21 kolih navzlic nižjemu koeficientu xG (50) pri 55 doseženih zadetkih …

Češnja na torti

Majhen, a pomemben posladek na bogato obloženem Bayerjevem nogometnem omizju vse od poletja predstavlja izvedba stranskih avtov. Gre za dodatek, s katerim je stroka uspela pretkano dvigniti ritem. Pozorni opazovalci in opazovalke ste najbrž zaznali, da Alonsovi varovanci pri metanju žoge v polje ne izgubljajo odvečnega časa. 42-letnik je golobradim pobiralcem preprosto dal dvojko in je žoge na domačih tekmah zapovedal namestiti tik ob rob igrišča. Tako na sleherni preizkušnji na BayAreni lahko naštejemo med 28 in 30 žog, ki so enakomerno razporejene ob stranskih avt črtah, kar nogometašem omogoča čimprejšnje nadaljevanje akcij. Podrobnost, ki si jo je potrebno izmisliti in dejavnik, ki je v soboto pomagal streti bledo, brezizrazno in skromno zasedbo zvezde z juga.

Thomas Tuchel si morda res lahko pripiše zasluge za stabilizacijo Bayerna, ki v primerjavi z minulo sezono precej rutinsko zmaguje proti na papirju slabšim nasprotnikom. Kljub temu 50-letniku še vedno manjka dokazov, da zmore dominirati tudi na pomembnih tekmah. Žezlo kralja bojnih planov v nemški nogometni krajini je v soboto predal osem let mlajšemu, a z bogato paleto veščin opremljenemu strategu, ki je s svojim moštvom na odlični poti, da Bavarca vrže še s prvoligaškega prestola.

Foto: AP Photo/Martin Meissner via Guliver Image

Zadnje video vsebine

1

VIDEO: Blažič do Stewarta kot na treningu, Olimpija se je poigravala s Šentjurjem...Več

2

Dončič po prvi polfinalni tekmi: Koga briga moj strelski izkupiček? (VIDEO)...Več

3

VIDEO: Šeško do novega zadetka, uspešen že na peti zaporedni tekmi...Več

Najbolj brano ta mesec

1

Bitka za Schalkejevega čudežnega dečka se stopnjuje: V najboljšem položaju Bavarci in biki...Več

2

BLOG: Čas je za Elšnika, Karničnika, Iličića, Topalovića… Pridete?...Več

3

Šeško v klubskem dresu znova trese, proti Heidenheimu do svojega 10. gola v Bundesligi (VIDEO)...Več