[11]
74745

Vlhovi veleslalom na Češkem, Meta Hrovat peta

8. 3. 2019, 15.23

Slovakinja Petra Vlhova je zmagovalka veleslaloma za svetovni pokal alpskih smučark v češkem Špindlerjevem mlinu. Pred drugouvrščeno Nemko Viktorio Rebensburg je slavila z 11 stotinkami sekunde prednosti. Tretje mesto je osvojila Američanka Mikaela Shiffrin (+0,60). Izkazala se je Meta Hrovat, ki je s petim mestom vpisala najboljši izid sezone.

Vlhova je z današnjo zmago odločitev o lastnici malega kristalnega globusa v seštevku discipline prestavila na finalni veleslalom sezone v Soldeuu.

Razlika med Shiffrinovo, ki ima na vrhu seštevka 515 točk, in izzivalko za mali globus Vlhovo (418 točk), znaša 97 točk. Vlhova pa bi globus osvojila le v primeru, da v Andori zmaga, Shiffrinova pa ne osvoji točk.

Po koncu finala je bila razvrstitev na vrhu povsem enaka razvrstitvi na veleslalomu na svetovnem prvenstvu v Areju.

Vlhova si je ključno prednost zagotovila s sijajno prvo vožnjo, ko je le Rebensburgova zaostala manj kot sekundo (+0,48), medtem ko je bila nosilka rdeče majice Shiffrinova presenetljivo precej zadržana in je na četrtem mestu zaostala 1,33 sekunde.

Na prvi progi se je dobro odrezala trenutno najboljša slovenska veleslalomistka 21-letna Meta Hrovat, ki je s startno številko osem vpisala osmi čas. Zaostanek Gorenjke za Vlhovo je znašal natančno dve sekundi.

V finalu je Hrovatova zelo popravila svoj nastop ter pridobila tri mesta. Z energično vožnjo je ob prihodu v cilj s takrat najboljšim časom finala prevzela vodstvo za 66 stotink sekunde.

Njen dosežek je popravila šele Shiffrinova, ki je Hrovatovo prehitela za 1,23 sekunde. Do konca pa so se pred njo uvrstile še Italijanka Federica Brignone, ki je s Shiffrinovo izgubila boj za stopničke, Rebensburgova in Vlhova.

Hrovatova je vpisala tretji najboljši čas druge vožnje, njen skupni zaostanek pa je znašal 1,83 sekunde. S petim mestom je dosegla svoj najboljši izid sezone, potem ko je bila sedma na Kronplatzu in osma v Mariboru. Šele drugič v karieri v konkurenci članic na individualnih preizkušnjah se je prebila v najboljšo peterico, potem ko je bila lani januarja tretja v Lenzerheideju.

“Z razpletom sem zelo zadovoljna. Vedno bi bilo sicer lahko bolje. Po finalni vožnji nisem imela zelo dobrega občutka. V cilju nisem točno vedela, kam sodim s to vožnjo. Ob pogledu na čas sem bila malo presenečena, a zelo zadovoljna. To, da smo že prej trenirali tu, je pomagalo, da se navadiš na kakšen način smučati na različnih delih proge. To je samo dodaten plus. Vesela sem, da smo prišli na trening sem že prej,” je dejala Hrovatova.

Vlhove, ki jo trenira nekdanji trener Tine Maze Italijan Livio Magoni, očitno ni načela utrujenost zaradi dolge sezone.

Triindvajsetletnica je dobila še četrti veleslalom po vrsti. Zmagala je na Zlati lisici v Mariboru, nato je kot prva Slovakinja v zgodovini dobila zlato kolajno na svetovnem prvenstvu v Areju, v okviru priprav na zaključek sezone pa je dobila tudi veleslalom za evropski pokal v domači Jasni.

Slovakinja je v tej zimi v svetovnem pokalu še petič zmagala. Zmagala je tudi na veleslalomu na Semmeringu, na slalomu v Flachauu ter na mestni paralelni tekmi v Oslu.

V Špindlerjevem mlinu bo v soboto na sporedu še ženski slalom, s štirimi Slovenkami na startu, in sicer Meto Hrovat, Marušo Ferk, Ano Bucik in Nejo Dvornik. Bucikova in Dvornikova sta današnji veleslalom končali že po prvi vožnji, saj sta bili prepočasni za finale.