[2759]
129740

20. 6. 2021, 20.04

Švicarska nogometna reprezentanca je v tretjem krogu skupinskega dela evropskega prvenstva s 3:1 (2:0) premagala Turčijo. S tem je osvojila tretje mesto v skupini A, medtem ko je Turčija z zadnjim mestom postala druga reprezentanca za Severno Makedonijo, ki po prvem delu odhaja domov.

Švica je bila na tekmi na Olimpijskem stadionu v Bakuju bolj konkretna. Obe reprezentanci sta sicer imeli svoja obdobja ustvarjalnosti, a je Švica večkrat ogrozila mrežo Turčije in – najpomembneje od vsega – tudi večkrat zadela.

Tako je do vodstva prišla po vseh šestih minutah, ko je kljub uvodnem pritisku Turčije zadel Haris Seferović.

Vodstvo je v 26. minuti po obdobju dobrega sodelovanja Švicarjev v zvezni vrsti povečal Xherdan Shaqiri.

Švica je v tem delu tekme še nekajkrat ogrozila vrata, najbližje je bil še enkrat Shaqiri, strel katerega je v 29. minuti izvrstno ubranil turški vratar Ugurcan Cakir.

Na drugi strani se je z več dobrimi obrambami izkazal tudi švicarski čuvaj mreže Yann Sommer. V 33. minuti je z zadnjimi močmi odbil žogo po poskusu Merta Muldurja v levi kot svojih vrat, 10 minut kasneje pa je znova bil na mestu, ko je na gol streljal Muldur.

V uvodnem delu drugega polčasa sta obe reprezentanci kazali trenutke ustvarjalnosti v napadu, a brez večjega učinka. V 62. minuta pa je Turčija naposled izkoristila svojo priložnost. Žoga je prišla do Irfana Cana Kahvecija, ki je z 20 metrov projektil poslal v zgornji levi kot švicarskega gola.

Turške upe na preobrat pa je le šest minut kasneje s svojim drugim golom pokopal Shaqiri. V 78. minuti je vratnica preprečila Granitu Xhaki, da bi s prostega strela še povečal švicarsko prednost. Pri vseh treh golih Švice je podal Steven Zuber.

Z zmago si je Švica priigrala tretje mesto v skupini, za Italijo s polnim izkupičkom in Walesom z enakim izkupičkom točk (štiri), a boljšo gol razliko. Turčija je brez osvojene točke končala na zadnjem mestu.