[2759]
130803

28. 6. 2021, 23.53

Švicarska nogometna reprezentanca je šesta četrtfinalistka evropskega prvenstva. Na tekmi osmine finala je v Bukarešti presenetila svetovne prvake Francoze in do zmage prišla po strelih z bele točke. Odločala je peta serija, v kateri je strel Kyliana Mbappeja ubranil Yann Sommer. Redni del se je končal s 3:3, v podaljšku pa ni bilo golov.

V prvem polčasu si ne ena ne druga reprezentanca ni priigrala veliko priložnosti, Francozi pa sploh niso prišli do strela v okvir vrat. Edini zadetek v prvem delu igre je padel v 15. minuti, ko je do zadetka s prvim in edinim strelom v okvir vrat Huga Llorisa v tem delu igre prišla Švica. Od daleč je streljal Seferović, a so francoski branilci njegov poskus blokirali. Žoga se je potem srečno odbila do Stevena Zuberja, ki je z leve strani poslal predložek pred nasprotnikova vrata. Z glavo je žogo ob levi vratnici in mimo Llorisa poslal Seferović.

V 55. minuti so Švicarji z bele točke imeli lepo priložnost za povišanje vodstva, a je niso izkoristili. Benjamin Pavard je v kazenskem prostoru z drsečim startom podrl Zuberja, sodnik pa je najstrožjo kazen določil po pregledu posnetka. Odgovornost je prevzel Ricardo Rodriguez, a je Lloris njegov poskus zanesljivo ubranil. To je očitno Franciji dalo zagon.

V 56. minuti je z leve strani nevarno streljal Kylian Mbappe, a je žoga zletela mimo desne vratnice, je pa zato že v naslednjem napadu za izenačenje poskrbel Benzema, ki je odlično zaustavil podajo Mbappeja in zadel z neposredne bližine. Le 101 sekundo pozneje pa je Francija z novim golom Benzemaja prišla v vodstvo. Strel Antoina Griezmana je švicarski vratar Sommer ubranil, a je žogo, ki je letela v lobu, prestregel Benzema, ki mu ni bilo težko zadeti še četrtič na tem EP. To je bil 31 Benzemajev gol v reprezentančnem dresu, s čimer se je izenačil z legendarnim Zinedinom Zidanom.

V 75. minuti je Paul Pogba natančno streljal z 22 metrov in z zadetkom pod prečko povišal vodstvo galskih petelinov, a se Švicarji niso predali.

V 81. minuti je po podaji Kevina Mbabuja znova z glavo zadel Seferović, ki je dosegel tretji gol na prvenstvu.

Po hitri akciji Švicarjev in sijajni podaji Granita Xhake pa je za izenačenje in podaljšek v zadnji minuti rednega dela zadel Mario Gavranović.

Najlepša priložnost v podaljšku je v 95. minuti pripadla Pavardu, a je bil Sommer na mestu. Ker je ostalo pri izidu 3:3, so o zmagovalcu odločale 11-metrovke.

Za Švico, ki je začela serijo, je zadelo vseh pet nogometašev Gavranović, Fabian Schär, Manuel Akanji, Ruben Vargas in Admir Mehmedi. Za Francijo so zadeli Pogba, Olivier Giroud, Marcus Thuram, Presnel Kimpembe, v peti seriji pa je poskus Mbappeja ubranil Sommer in taki svoji reprezentanci zagotovil uvrstitev med najboljših osem reprezentanc letošnjega EP.

Po evropskih prvakih Portugalcih so v osmini finala obtičali tudi finalisti zadnjega EP in aktualni svetovni prvaki Francozi.

Švica, ki se je prebila v svoj prvi četrtfinale na EP, in Španija, ki je pred tem po podaljšku s 5:3 premagala Hrvaško, se bosta za mesto v polfinalu pomerili v petek, 2. julija, ob 18. uri v St. Peterburgu.

V preteklih dneh so se med osem najboljših reprezentanc uvrstile Danska, Italija, Češka in Belgija. Belgijo in Italijo četrtfinale čaka 2. julija ob 21. uri, Čehe in Dance pa dan pozneje ob 18. uri.

Zadnja dva četrtfinalista bosta znana v torek po dvobojih Anglije in Nemčije ter Švedske in Ukrajine.