[2759]
130588

Avtor: Urban Kolman
27. 6. 2021, 13.21

Danes se Češka z Nizozemsko bori za četrtfinale. V zgodovino evropskih prvenstev pa bo vedno zapisan češki nogometaš Antonin Panenka in njegovo izvajanje enajstmetrovke v finalu EP 1976, s katerim je Češkoslovaška postala evropski prvak. V polfinalu je Češkoslovaška presenetila po mnenju mnogih takrat najboljšo reprezentanco na svetu Nizozemsko in se v finalu srečala z Zahodno Nemčijo.

Čehoslovaki so v finalu spet presenetili in po odličnem začetku vodili že z 2:0, a Nemci so že v prvem polčasu rezultat znižali na 2:1. Nato je kazalo na minimalno zmago Češkoslovaške, a v predzadnji minuti je po napaki vratarja Viktorja zadel Hölzheinbein. Sledili so podaljški in ker je rezultat ostal neodločen so sledile enajstmetrovke. Pri Čehoslovakih so bili prvi štirje izvajalci uspešni, pri Nemcih je četrti Uli Hoeneß zgrešil in Antonin Panenka je dobil priložnost, da s svojo enajstmetrovko potrdi zmago. Kaj je sledilo se je zapisalo v zgodovino EP.

1

2

Nekdanji kralj strelcev: Jakupović in Matko že zdaj pri zavidljivem številu golov! (VIDEO)...Več

3

Krznar: “Za poraz je kriv prvi polčas, eksperimentiranje se ni obrestovalo” (VIDEO)...Več