[3]
222770

Avtor: Lamin Diallo
10. 4. 2024, 07.52

Luka Dončić je dosegel 39 točk, 12 skokov in deset podaj, Dallas Mavericks pa so nadaljevali odlične predstave ob koncu redne sezone. Z zmago nad Charlotte Hornets s 130:104, četrto zaporedno, so se uvrstili v končnico severnoameriške košarkarske lige NBA. Dončić je tudi prehitel Marka Aguirra za največ točk v sezoni v zgodovini Mavericks.

Košarkarji Dallasa so v gosteh pri Charlottu dosegli 15. zmago na zadnjih 17 tekmah.

Prvi strelec lige NBA Dončić je dosegel 21 točk in v prvi četrtini zadel pet trojk. Dončić je zadel osem trojk v 17 poskusih. Veselil se je svojega 21. trojnega dvojčka v sezoni in 77. v karieri, s čimer se je izenačil z Jamesom Hardnom na osmem mestu vseh časov.

Dosegel je tudi klubski rekord po številu točk v sezoni. Od začetka sezone je zbral že 2341 točk, s čimer je presegel 2330 točk prejšnjega rekorderja franšize Marka Aguirra v sezoni 1983/84.

“To mi veliko pomeni,” je dejal Dončić: “To je klub, ki me je izbral in mi zaupal. Zelo sem vesel, da sem tukaj.” Dončić v povprečju dosega 33,9 točke na tekmo.

“Neverjetno je, kaj je Luka naredil,” je dejal trener Mavericks Jason Kidd. “Na novo bo spisal knjige rekordov za Mavericks in tudi za NBA. Neverjetno je, da je prehitel Marka, saj je Mark legenda Mavsov. To kaže, kaj je Luka naredil in kako napreduje iz sezone v sezono.”

Dallas je z 49. zmago (ob 30 porazih) ubranil peto mesto v razvrstitvi zahodne konference in potrdil mesto v končnici ter boj za prvaka. Teksaška zasedba, ki je na vrhu jugozahodne skupine, ima do konca rednega dela sezone na sporedu še tri tekme. V noči na četrtek jo čaka gostovanje v Miamiju, pri osmi ekipi vzhoda.

Dončić je z novo vrhunsko predstavo kot najboljši strelec lige kandidat za naslov najkoristnejšega igralca rednega dela lige (MVP).

Potem ko je Dončić prevladoval v prvi četrtini, je Kyrie Irving prevzel krmilo v drugi in Dallasu pomagal do prednosti 22 točk ob polčasu. Irving je v statistiko Dallasa dodal 18 točk, devet podaj in osem skokov. Daniel Gafford je iz igre metal 12:12 in dosegel 26 točk.

Dončić se je večino tekme poigraval s sršeni, ki so izpadli iz boja za končnico, ustvarjal prostor za met trojk in našel velike vrzeli v obrambi domačih. Ob tem pa je poskrbel tudi za impresivne vložke, kot je bil lob z eno roko Gaffordu za “alley-oop”.

“Pride ven in dobi, kar hoče. In tako ponavlja iz večera v večer,” je Slovenca pohvalil Gafford. Tudi trener Kidd kar ni mogel prehvaliti slovenskega asa: “Ko je na parketu, ne čaka na priložnosti, ustvarja jih z agresivno igro. Videti je bilo, da bo to tista Lukova četrtina s 40 točkami.”

Trener sršenov Steve Clifford se je lahko samo strinjal, da je njegova ekipa delovala kot izpraznjena zračnica.

“Luka je bil super. V prvi četrtini je naredil pet trojk in mislim, da je imel štirikrat povsem odprte mete,” je dejal Clifford, ki je že napovedal, da je to njegova zadnja sezona na mestu trenerja Hornets.

Mavericks so se z zmago izognili dodatnim kvalifikacijam za popolnitev končnice, tako imenovanemu turnirju play-in, na katerem bodo igrale ekipe, uvrščene od sedmega do desetega mesta.

“Zagotovo potrebujemo nekaj počitka,” je dejal Dončić: “Trenutno igramo najboljšo košarko v sezoni, tudi v obrambi. To je za nas ključ do uspeha.”

Giannis Antetokounmpo, ki je s povprečjem 30,7 točke na tekmo drugi strelec lige, si je ponoči poškodoval mečno mišico. Milwaukee Bucks so sicer na derbiju najboljših ekip vzhoda premagali vodilne Boston Celtics s 104:91.

Golden State Warriors so premagali Los Angeles Lakers s 134:120. Bojevniki so zadeli 26 trojk. Pri Lakers je bil najboljši LeBron James s 33 točkami. Deveti Lakers in deseti Warriors so kandidati za turnir play-in na zahodu.

1

Matko pred tekmo sezone: Ni boljše priložnosti za osvojitev naslova kot proti Olimpiji (VIDEO)...Več