[2759]
131994

7. 7. 2021, 23.42

Angleška nogometna reprezentanca je druga finalistka evropskega prvenstva. Na Wembleyju v Londonu je z 2:1 (1:1, 1:1) po podaljšku premagala Dansko in si priigrala finalni obračun proti Italiji. Slednja je dan prej prav tako na Wembleyju izločila Španijo po streljanju enajstmetrovk. Finale eura bo v nedeljo, 11. julija, ob 21. uri.

Angleži so se tako uvrstili v prvi finale na prvenstvih stare celine v zgodovini. Doslej je na velikih tekmovanjih v finalu Anglija igrala le leta 1966, ko je na domačih tleh slavila naslov svetovnih prvakov.

Poleg letošnjega prvenstva so med štirimi najboljšimi izbranimi vrstami stare celine igrali še leta 1996 na domačem EP ter na prvenstvu v Italiji leta 1968.

Letos so bili na poti do finala predvsem v obrambi tako rekoč brezhibni. V skupinskem delu niso prejeli zadetka, zabeležili pa so zmagi proti Hrvaški (1:0) in Češki (1:0), s Škoti pa so se razšli brez zadetkov. V osmini finala je sledil tradicionalni obračun z Nemčijo in zmaga z 2:0, v četrtfinalu pa so s 4:0 brez težav opravili z Ukrajino.

Angleži so na krilih skoraj 60.000 gledalcev na domačem Wembleyju tudi polfinalni obračun silovito začeli, skrili žogo Dancem, a pritiska niso znali pretvoriti v resnejšo priložnost. V 13. minuti je poskusil Raheem Sterling, a je meril naravnost v Kasperja Schmeichela v vratih danske izbrane vrste.

Danci so prvič resneje poskusili v 15. in 16. minuti, a strela Pierre-Emila Hoejbjerga in Martina Braithwaita nista ogrozila do takrat še nepremaganega Jordana Pickforda med angleškima vratnicama.

Hjulmandovi varovanci so bili vse bolj samozavestni, ko so se otresli začetnega pritiska domačinov. V 25. minuti je poskušal Mikkel Damsgaard z leve strani, a zgrešil cilj.

Pet minut kasneje pa je Damsgaard meril bolj natančno, ko je sijajno izvedel prosti strel in zadel z okoli 25 metrov. Pickford se je sicer žoge dotaknil, a ni mogel preprečiti prvega prejetega gola angleške izbrane vrste na letošnjem euru.

Angleži so imeli v 34. minuti svojo priložnost iz prostega strela, a je Sterling zadel živi zid. Nato pa je imel nogometaš Manchester Cityja do tedaj najlepšo priložnost na tekmi, ko se je po hitri akciji domačih znašel iz oči v oči s Schmeichelom, slednji pa je Angležu zmanjšal kot in mu ustavil slabše odmerjen strel.

Toda že minuto kasneje je bilo 1:1. Po še eni lepi akciji Anglije, ki jo je začel Kane, je žogo po podaji Bukaya Sakaja v sredino v lastno mrežo poslal Simon Kjaer, brez posredovanja pa bi jo v prazno mrežo pospravil Sterling, ki je bil v neposredni bližini danskega kapetana.

Danci so dobro začeli drugi polčas, prvo pravo priložnost pa so imeli Angleži. V 55. minuti je namreč po podaji Masona Mounta s prostega strela z glavo natančno meril Harry Maguire, s konicami prstov pa je strel ustavil Schmeichel.

Angleži so imeli nekoliko več od igre, manjkala pa je zadnja podaja oziroma boljši zaključek v kazenskem prostoru, kjer so se zelo dobro branili Danci. Na drugi strani so Danci prihajali predvsem do strelov od daleč, obakrat pa je poskusa Kasperja Dolberga Pickford brez težav ukrotil.

V sodnikovem dodatku so imeli domačini še dve priložnosti, a je prvič Kalvin Phillips streljal prek vrat, po strelu Maguireja z glavo pa je bil znova na mestu Schmeichel.

Slednji je bil še naprej prvi mož Dancev, ki so jim pojenjale moči po silovitem pritisku Angležev v dodatnih 30 minutah. Vratar Leicestra se je izkazal po strelih Harryja Kana v 93. in Jacka Grealisha v 97.

V 104. minuti pa je bil nemočen. Takrat je namreč Anglija dobila strel z bele točke, potem ko je Joakim Maehle nepravilno ustavil Sterlinga. Kanu je Schmeichel strel sprva ubranil, žoga pa se je odbila naravnost na nogo napadalca Tottenhama, ki jo je pospravil v mrežo in Anglijo popeljal bližje nedeljskemu finalu.

V drugem delu dodatka so Angleži prepustili žogo Dancem in prežali na protinapade. Vseeno so Danci zapretili, a je strel Braithwaita od daleč v kot preusmeril Pickford. Danci so vse sile usmerili v napad, Angleži pa so imeli na nogah zaključno žogo, a je strel Sterlingu ubranil Schmeichel.

Danci tako ostajajo pri enem nastopu v finalu, po katerem so leta 1992 osvojili naslov evropskih prvakov. Takrat so na turnirju na Švedskem zamenjali diskvalificirano Jugoslavijo. Pred tem so leta 1984 tako kot letos igrali v polfinalu.

V torkovem prvem polfinalnem obračunu so slavili Italijani, potem ko so po streljanju enajstmetrovk ugnali Španijo. Redni del se je končal z izidom 1:1, v loteriji z bele točke pa so bili s 4:2 uspešnejši naši zahodni sosedje.