[1180]
194305

Verstappen v Barceloni brez težav do zmage

4. 6. 2023, 20.46

Nizozemec Max Verstappen (Red Bull) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva formule 1 v Barceloni. Svetovni prvak in vodilni v sezoni je dosegel jubilejno 40. zmago v karieri, premagal je nekdanjega prvaka Britanca Lewisa Hamiltona (Mercedes) in njegovega rojaka ter moštvenega sotekmovalca Georga Russella.

Za Mercedes so današnje dvojne stopničke najboljši izid v sezoni, Red Bull pa je dosegel 99. zmago v formuli 1.

Verstappen, ki je startal s prvega mesta, je dobil še dodatno točko za najhitrejši krog in tako po peti zmagi na sedmih letošnjih preizkušnjah še povečal naskok v SP. Zdaj ima 53 točk prednosti pred moštvenim sotekmovalcem Sergiem Perezom, Mehičan je bil danes četrti.

Nizozemec je tako lahko podoživel začetek uspehov, saj je prav na tej stezi leta 2016 dosegel prvo zmago v karieri. Danes je le nekaj uvodnih sto metrov kazalo na bolj enakovreden boj, toda ko se je otresel Carlosa Sainza, je oddrvel naprej in tekmecem ni več prepustil najmanjše možnosti za preboj na prvo mesto. Vodstva ni izgubil niti med postanki, na koncu je bil, čeprav se je po radijski zvezi nenehno pritoževal zaradi slabih pnevmatik, prvi s 24 sekundami naskoka.

“Lepo je voziti s takšnim dirkalnikom. Zmagati tukaj je zame nekaj neverjetnega. Za nami je uspešen konec tedna, upam, da bomo lahko tako nadaljevali,” je po zmagi dejal Nizozemec.

Precej bolj zadovoljni kot na začetku sezone so lahko pri Mercedesu. Drugo mesto Hamiltona in tretje Russella je daleč najboljša uvrstitev nemške ekip v tej sezoni. Še posebej dobre volje je bil Russell, saj je dirko začele šele z 12. mesta in se na koncu prvič v letu 2023 prebil na zmagovalni oder.

“Kar malo sem presenečen. A v ekipi so pripravili dober avto. To, da sem prišel z 12. mesta na tretje, pa je morda znanilec boljših časov. Res sem vesel, da sem na stopničkah,” je dejal drugi Mercedesov dirkač. Hamilton je takoj po startu imel bližnje srečanje z Landom Norrisom. McLarnov dirkač je moral na dodaten postanek in je končal daleč zadaj na 17. mestu, Hamilton pa je kljub trčenju ostal pri vrhu in bil na koncu drugi.

Razočaran je bil tudi domači adut pri Ferrariju Sainz, saj je bil šele peti, še slabše se je odrezal drugi dirkač ekipe iz Maranella Charles Leclerc. Že kvalifikacije je Monačan končal šele na 19. mestu, po tehničnem posegu na dirkalniku pa je začel iz boksov in na koncu ostal brez točk na 11. mestu.

Manj od pričakovanj in manj od povprečja v sezoni, v kateri je zbral že pet uvrstitev na zmagovalni oder, pa je dosegel še drugi domači dirkač. Veteran Fernando Alonso v Aston Martinu je bil na koncu sedmi.

Verstappen je v SP po sedmih od 23 dirk pri 170 točkah, Perez jih ima 117. Na tretjem mestu je še vedno Alonso, ki ima zdaj 99 točk, a se mu je Hamilton približal, saj jih ima zdaj 87.

Naslednja dirka bo na sporedu čez 14 dni v kanadskem Montrealu.

1

2

3

1

Šeško se ne misli ustaviti, mojstrski zadetek tudi proti polfinalistom lige prvakov! (VIDEO)...Več