[1176]
85557

VELIČASTNO: Gajser prvak, Pancar z najboljšo uvrstitvijo

18. 8. 2019, 14.50

Slovenski motokrosist Tim Gajser (Honda) je na 15. dirki letošnjega svetovnega prvenstva v italijanski Imoli dosegel največji cilj sezone. Postal je svetovni prvak v elitnem razredu MXGP, kar je zanj drugi naslov po letu 2016. Na današnji dirki je zasedel tretje mesto. Do konca sezone so še tri preizkušnje.

V prvi vožnji Gajser ni najbolje startal, kmalu je imel s Švicarjem Arnaudom Tonusom bližje srečanje, ko je najprej Slovenec Švicarju zaprl pot, potem pa se je slednji znašel pred Gajserjevem dirkalnikom, a sta jo oba odnesla brez padca. V deveti minuti se je 22-letni Gajser prebil na drugo mesto, a se je kmalu po tem znašel na tleh, ko je izgubil ravnotežje v eni izmed brazd v ovinku, in nazadoval na osmo mesto. Na koncu je bil v prvi vožnji peti. Za naslov bi mu sicer zadoščalo že osmo mesto.

“Nisem najbolje startal, potem sem prišel na drugo mesto, poskušal sem zmagati, a sem potem padel. Poskušal sem se sicer vrniti nazaj, a sem rabil nekaj krogov, da sem se ponovno ujel. Zelo sem vesel naslova, sezona je bila odlična, vsi so naredili odlično delo,” je takoj po prihodu v cilj dejal novi svetovni prvak.

V drugi vožnji je startal Gajser nekoliko bolje kot v prvi. S šestega mesta se je v nadaljevanju prebil na tretje, pozneje pa sta se s Seewerjem borila za drugo mesto. Gajserju je drugi napad uspel in na koncu je zanesljivo prišel v cilj kot drugi. Tako si je še na 14. dirki sezone vsaj v eni vožnji privozil stopničke. Brez stopničk je bil le v Mantovi.

S tem si je zagotovil tudi skupno tretje mesto na dirki VN Italije, ki si jo je ogledal tudi italijanski dirkač motoGP Andrea Dovizioso. Gajserjev uspeh pa je vsekakor razveselil številne slovenske navijače v Imoli.

“Včeraj sem bil sproščen, potem pa ponoči nisem veliko spal. Po prvi vožnji sem bil utrujen, ni bila slaba, a sem naredil napako. V drugi sem startal dobro, počutil sem se bolje. Zelo sem vesel in hvala mojim navijačem, ki so neverjetni. Zelo sem vesel,” je bil v cilju po drugi vožnji nasmejan 22-letni Gajser.

Na dirki je zmagal drugi iz sobotnih kvalifikacij Nizozemec Glenn Coldenhoff (KTM), ki je odpeljal popolno dirko, saj je zmagal v obeh vožnjah. Skupno drugo mesto je z drugim in tretjim mestom osvojil Švicar Jeremy Seewer.

Drugi Slovenec v elitnem razredu je bil v drugi vožnji 20., v prvi je bil 22., in je osvojil prvo točko v prvenstvu letos.

V MX2 je tako prvo kot drugo vožnjo in tako VN Italije dobil Španec Jorge Prado (KTM).

Slovenec Jan Pancar (Yamaha) je po desetem mestu v prvi vožnji, v drugi osvojil 20. mesto in prvo točko v letošnjem svetovnem pokalu, skupno je zasedel 16. mesto, kar je njegova najboljša uvrstitev v letošnji sezoni.

Je pa bilo danes v Imoli vse v znamenju Gajserja, ki je na veliki sceni nase prvič opozoril v sezoni 2015. V prihodnji sezoni je na Hondi pri komaj 19 letih in pol marca 2016 prvič v karieri zapeljal med najboljše v tem športu na svetu. Že prvo dirko v karieri v elitnem razredu je v Katarju dobil. Jeseni tega leta pa je zasluženo prejel zlato številko za svetovnega prvaka.

V naslednjih dveh sezonah je imel potem Gajser obilo težav. V sezoni 2017 je bilo preveč težav in napak, tudi nekaj padcev in krono je moral predati.

Še precej slabše mu je šlo v sezoni 2018, ko je imel obilo težav s poškodbami. Sezono je končal brez zmage na dirki, kar je bilo v njegovem tretjem letu v MXGP prvič, bil pa je štirikrat drugi in trikrat tretji. Sezono 2018 je sklenil na četrtem mestu.

Letos je pozimi zares garal, še posebej pa se je posvetil vožnji na terenu, ki mu je doslej povzročal največ težav, mivki.

Prelomni trenutek v letošnji sezoni je bil 7. april, ko je dobil dirko v Trentinu. To je bila njegova prva zmaga po Švedski 2017, med 19. majem in 14. julijem pa je uprizoril sanjsko serijo zmag. Od portugalske Aguede do indonezijskega Semaranga je bil namreč nepremagljiv.

Nanizal je sedem zmag, dobil še preizkušnje v francoskem Saint Jean d’Angelyuju, ruskem Orljonoku, latvijskem Kegumsu, nemškem Teutschenthalu in indonezijskem Palembangu, s temi uspehi pa je tlakoval pot do naslova svetovnega prvaka. Tega je potrdil danes v prvi vožnji VN Italije.

Do konca sezone se bodo motokrosisti merili še na treh preizkušnjah, naslednja bo že prihodnji teden, ko bo dirka za VN Švedske v Uddevalli.