[2759]
129235

16. 6. 2021, 23.13

Italijanska nogometna reprezentanca je v Rimu v 2. krogu evropskega prvenstva premagala Švico s 3:0 (1:0). Za Italijo, ki je že v osmini finala, je dvakrat zadel Manuel Locatelli, enkrat pa Ciro Immobile. Na prvi današnji tekmi skupine A je Wales v Bakuju premagal Turčijo z 2:0.

Italijani so po uvodni zanesljivi zmagi proti Turčiji svoje delo dobro opravili tudi proti Švici, junak pa je bil Manuel Locatelli z dvema goloma. Evropski prvaki iz leta 1968 Italijani so tako prišli do desete zaporedne zmage, na teh tekmah so dosegli 31 golov in prejeli nobenega, obenem pa so niz neporaženosti podaljšali na 29 tekem. Švica pa bo po remiju proti Walesu možnosti za preboj v osmino finala iskala na zadnji tekmi s Turčijo (ta je še brez točke), ki jo mora premagati.

Italijani so znova kar hitro opozorili nase. Potem ko je v 11. minuti Ciro Immobile zgrešil z glavo, v 12. pa so “azzurri” neuspešno zahtevali najstrožjo kazen po domnevnem prekršku nad Lorenzom Insignejem, so se v 19. minuti že veselili vodstva, toda prehitro. Po ogledu posnetka so sodniki dosodili igranje z roko strelca, 36-letnega Giorgia Chiellinija, s 14 nastopi italijanskega rekorderja na prvenstvih stare celine.

Izkušeni branilec pa je moral že v 24. minuti iz igre zaradi poškodbe. Toda dve minuti pozneje so Italijani le povedli, Domenico Berardi je po desni strani prodrl v kazenski prostor, na koncu pa v osrčju kazenskega prostora našel Manuela Locatellija, ki je brez težav zadel za 1:0. Pozneje so Italijani izpeljali še nekaj obetavnih akcij, a brez pravega zaključka. Švicarji na drugi strani niso niti enkrat resneje ogrozili Gianluigija Donnarumme.

So pa zato Italijani v 52. minuti podvojili prednost. Spet je bil v glavni vlogi vse bolj zaželeni igralec Sassuola Locatelli, ki je z natančnim strelom z 19 metrov premagal Yanna Sommerja. V 64. minuti pa so vendarle zagrozili tudi Švicarji, a je Donnarumma ustavil poskus Stevena Zuberja iz bližine. Minuto zatem je na drugi strani Berardi za malenkost preveč okleval, tako da je žoga na koncu zletela precej mimo vrat.

Italijani so sicer zlahka prihajali na švicarsko polovico in pred tekmečev kazenski prostor, saj so Švicarji večino tekme puščali veliko prostora, predvsem po krilih. Posledično so imeli izbranci Roberta Mancinija še nekaj obetavnih akcij, ki pa se niso končale z novim zadetkom.

Na drugi strani je Vladimir Petković z menjavami poskušal rešiti, kar se je rešiti dalo, toda brez pravega uspeha. V 89. minuti je namreč Ciro Immobile postavil piko na i italijanski zmagi, ko je zadel z nizkim in natančnim strelom s približno 20 metrov.

Na prvi današnji tekmi pa je Rusija v Sankt Peterburgu v 2. krogu skupine B premagala Finsko z 1:0 (1:0). Druga tekma 2. kroga v skupini B bo v četrtek, ko se bosta ob 18.00 v Koebenhavnu merili Danska in Belgija.