Danes se uradno začenja nova nogometna sezona. V veljavo stopajo tudi nekatera nova pravila, posebej pod drobnogledom pa bodo po novem vratarji in izvajalci enajstmetrovk. V praksi so nogometaši novosti testirali tudi na klubskem svetovnem prvenstvu, poroča nemška tiskovna agencija dpa, v veljavi so bile tudi na evropskem prvenstvu do 21 let.
Mednarodni odbor za nogometna pravila Ifab je že marca na skupščini potrdil nekatere spremembe. Najbolj vidno bo bržkone pravilo, da bodo po novem vratarji lahko žogo držali največ osem sekund, pri čemer bo sodnik vidno odšteval zadnjih pet sekund.
Doslej je veljalo, da vratarji žogo lahko držijo le šest sekund, kazen za kršitev pravila pa je bil indirektni prosti strel za nasprotno ekipo v kazenskem prostoru. A sodniki tega skorajda niso sankcionirali.
Zdaj imajo vratarji dve sekundi več, sodniki pa bodo bolj strogi, pri čemer bo tekmec po novem namesto indirektnega prostega udarca v kazenskem prostoru nagrajen s strelom iz kota.
Lažje delo pa bodo imeli izvajalci enajstmetrovk. Če se bo nogometaš po novem po nesreči dvakrat dotaknil žoge pri izvajanju enajstmetrovke ali pa ob strelu zadel lastno stojno nogo, žoga pa bo končala v mreži, bo moral strel ponavljati. Doslej je bil takšen gol razveljavljen.
Če izvajalec enajstmetrovke ne bo zadel gola, bo nasprotna ekipa nadaljevala z indirektnim prostim strelom, pri izvajanju enajstmetrovk po koncu tekme, pa bo na vrsti nasprotna ekipa.
Z novim pravilom naj bi se preprečile situacije kot letos v osmini finala lige prvakov, kjer je madridski Atletico z Janom Oblakom proti mestnemu tekmecu Realu morda izpadel prav zato, ker so sodniki pri izvajanju enajstmetrovk razveljavili gol Juliana Alvareza zaradi dvojnega dotika, piše dpa.
Velja pa opozoriti, da se bo za dvojni dotik štel kot gol v primeru, če bo strelec zadel okvir gola in odbito žogo poslal v mrežo. Pravilo predvideva, da mora v stik z žogo vmes priti vsaj en drug nogometaš.
Med pomembnejšimi novostmi je tudi, da ob prekinitvi igre, ko žoge ni v kazenskem prostoru, sodnik žogo dodeli ekipi, ki je imela ali bi imela posest žoge, če je to popolnoma jasno sodniku. Doslej je žoga pripadla ekipi, ki jo je imela nazadnje v posesti, ne glede na to, da je bilo iz položaja na igrišču razvidno, da bi jo izgubila.
V veljavo stopajo tudi tako imenovane smernice “captain only” oziroma samo kapetan, po katerih bosta na tekmah lahko s sodnikom govorila zgolj kapetana obeh ekip. Cilj tega je poenostaviti komunikacijo, se ogniti zmedi v kritičnih trenutkih tekem in povečati poštenost ter medsebojno spoštovanje.
Vir: STA
Foto: Sportida.com