[2085]
96017

V finalu OP Avstralije po Đokoviću še Thiem

31. 1. 2020, 15.00

Avstrijski teniški igralec Dominic Thiem je drugi finalist uvodnega grand slama sezone. V drugem polfinalu je peti nosilec odprtega prvenstva Avstralije po treh urah in 34 minutah s 3:6, 6:4, 7:6 (3) in 7:6 (4) premagal sedmega nosilca Nemca Alexandra Zvereva. Prvo finalno vstopnico si je že v petek zagotovil drugi igralec sveta Srb Novak Đoković.

Đoković je v petek brez težav s 7:6 (1), 6:4 in 6:3 premagal Švicarja Rogerja Federerja, tretjega nosilca.

Danes pa sta se na osrednjem igrišču za svojo prvo finalno vstopnico v Melbournu pomerila še Avstrijec in Nemec. Nemec je dobil prvi niz s 6:3, potem pa je bil v nadaljevanju v ključnih trenutkih bolj zbran 26-letni Thiem, ki je naprej drugi niz dobil s 6:4.

V tretjem nizu je Thiem pri vodstvu Zvereva s 5:4 v igrah na svoj servis ubranil dve žogici za niz 22-letnemu Nemcu in potem sam osvojil niz po zmagi v podaljšani igri s 7:3.

Četrti niz, v katerem prvič v dvoboju nobeden od igralcev ni izgubil igre na svoj servis, niti ponudil možnosti za odvzem servisa nasprotniku, je bil prav tako odločen po podaljšani igri. V njen je Avstrijec izkoristil drugo žogico za zmago in se tako prvič uvrstil v finale OP Avstralije.

Dvoboj je bil sicer zelo izenačen, Thiem je na koncu zbral le pet točk več kot Zverev (138:133). Avstrijec je imel sicer več neizsiljenih napak (40:33), a je bil uspešnejši pri odvzemu servisa nasprotniku. Izkoristil je štiri od devetih priložnosti za odvzem servisa, medtem ko je Nemec izkoristil le pet od 14 ‘brejk’ priložnosti.

“To je bila neverjetna tekma, dve podaljšani igri, tako težko in izenačeno je bilo. Skoraj nemogoče je bilo zlomiti Zvereva. To, da sem se uvrstil v finale, je res neverjetno. Kakšen začetek sezone zame,” je bil po koncu navdušen Thiem, ki je postal prvi Avstrijec, ki bo zaigral v finalu v Melbournu.

Ne bo pa to njegov prvi finale na turnirjih velike četverice, v letih 2018 in 2019 je obakrat v finalu Roland Garrosa moral priznati premoč Špancu Rafaelu Nadalu.

In ravno trenutno prvega igralca sveta je Thiem prav tako s 3:1 v nizih izločil v četrtfinalu. Avstrijec je kar pet od svojih zadnjih šestih osvojenih nizov dobil po podaljšani igri.

Thiema sicer za morebitni prvi naslov na turnirjih velike četverice v nedeljskem finalu, ki se bo pričel ob 9.30, čaka težka naloga. Pomeril se bo z 32-letnim Đokovićem, za katerega bo to že osmi finale v deželi tam spodaj.

Vsakič, ko je Srb nastopil v finalu, je tudi zmagal, nazadnje lani, ko je bil v finalu boljši od Nadala. Prav tako je Đoković na letošnjih 12 dvobojih, ki jih je odigral, še nepremagan, dodatna motivacija pa je zagotovo dejstvo, da bo ob morebitni zmagi v finalu znova zasedel prvo mesto na lestvici ATP.