[9]
64841

V Buriramu razburljivo do konca, zmaga pa Marquezu

7. 10. 2018, 13.56

Španec Marc Marquez (Honda) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva v motociklizmu za VN Tajske v Buriramu. V razburljivi dirki razreda motoGP s številnimi prehitevanji je v zadnjem zavoju ugnal Italijana Andreo Doviziosa (Ducati), tretji je bil Španec Maverick Vinales (Yamaha).

Marquez

Za Marqueza je to sedma zmaga v sezoni, z njo pa se je še utrdil na vrhu skupnega seštevka. Zdaj ima 271 točk, drugi je Dovizioso s 194, tretji pa Italijan Valentino Rossi (Yamaha) s 172. Rossi je v prvem delu dirke vodil, nazadnje pa se je moral zadovoljiti s četrtim mestom.

Ljubitelji motociklizma bi si le težko želeli še bolj razburljivo dirko, kot je bila današnja prva tajska preizkušnja za SP. Napetost do zadnjega zavoja, menjave v vodstvu in nazadnje zmaga za Marqueza so glavni podatki dogajanja v Buriramu, ki so ga dirkači letos sicer spoznali na testiranjih, a je danes prvič preživel tekmovalni krst.

Marquezova zmaga pa že pomeni, da je zelo blizu letošnjemu naslovu, teoretično sicer še lahko tekmeci vodilnega v SP ulovijo, toda le ob predpostavki, da bi naredil več velikih napak in ne bi osvajal skoraj nobene točke do konca sezone (na sporedu so še štiri dirke), kar pa je ob njegovi formi le malo verjetno.

Španec je sicer najbolje začel – kvalifikacije so bile v soboto prav tako zanimive, le za tisočinko jih je voznik Honde dobil pred Rossijem, toda v nadaljevanju se je začela akcija. Na prvo mesto se je prebil Rossi, na vrhu pa je zdržal do 11. kroga, ko sta ga v le dveh zavojih prehitela Dovizioso in Marquez.

Možnosti devetkratnega prvaka, da bi zmagal na Tajskem, so se takrat praktično končale, šele začel pa se je obračun za prvo mesto. Povsem brez možnosti niso bili niti Johann Zarco, Dani Pedrosa in Alex Rins, Pedrosa je pri poskusu preboja naprej pretiraval in padel.

V zadnjih krogih je pred Rossija prišel njegov moštveni sotekmovalec, Italijanu je ostalo četrto mesto, za zmago pa so se udarili trije vodilni. Predvsem Marquez in Dovizioso sta uprizorila odlično bitko, tesna prehitevanja in menjave v vodstvu so poskrbeli za navdušenje. Zadnjo besedo je imel Marquez, v zadnjem zavoju je nekoliko tvegal s poznim zaviranjem, prišel naprej in minimalno prednost obdržal do ciljne črte. Kako tesno je bilo vse skupaj, pove še podatek, da je tretji Vinales zaostal le 270 tisočink.

“Ni lepo, če izgubiš v zadnjem zavoju, a sem vseeno zadovoljen. Dolgo smo se iskali, nismo našli pravih rešitev, a danes je bilo vse v redu. Pomembno je, da nadaljujemo dobro delo zadnjih dirk,” ni bil preveč razočaran Dovizioso.

Še precej boljše volje pa je dirko končal Marquez: “Težko je bilo, še posebej v zadnjih krogih, ko se je Ducati dobro držal. Karkoli sem naredil, se je Dovizioso vračal, nazadnje mi je uspelo s poznim zaviranjem. Za nami je odličen konec tedna, to pa je tudi nov korak do naslova prvaka.”

V šibkejših razredih moto2 in moto3 sta se zmag veselila Italijana. V moto2 je bil prvi Francesco Bagnaia pred rojakom Luco Marinijem in Portugalcem Miguelom Oliveiro, v moto 3 pa v povsem italijanskem razpletu na vrhu slavil Fabio di Giannantonio pred Lorenzom Dalla Portom in Dennisom Foggio.

Sezona se bo nadaljevala 21. oktobra v japonskem Motegiju.