[6]
202192

Turkinje po dramatični zmagi prvič na vrhu Evrope

3. 9. 2023, 22.50

Odbojkarice Turčije so na 33. evropskem prvenstvu prvič postale evropske prvakinje. V finalu so v Bruslju pred polno dvorano svojih navijačev po dveh urah in 21 minutah ogorčenega boja s 3:2 (-25, 21, -22, 22, 13) premagale Srbkinje, sicer svetovne prvakinje, ki tako ostajajo pri treh evropskih naslovih.

Junakinja tekme je bila naturalizirana Melissa Teresa Vargas, ki je nekoč igrala za Kubo, dosegla je kar 41 točk, z najpomembnejšo je tudi končala dvoboj.

Polna dvorana, v kateri so prevladovali glasni turški navijači, so lahko uživali v dvoboju, ki je sicer imel veliko preobratov, in tudi v strelskem dvoboju dveh zvezdnic Tijane Bošković in Vargas. Tega je dobila naturalizirana Turkinja z 41:37, zagotovo pa ji mnogo več pomeni, da je njena ekipa zmogla moči, da je zaostanek 1:2 v nizih spreobrnila v zmago. Še posebno, ker je v tretjem nizu zapravila vodstvo šestih točk, še pred samo končnico pa vodila za štiri. To je bil tudi edini niz, v katerem je imela ena izmed ekip večjo prednost.

Zmaga Turčije, ki so prejšnja dva finala evropskih prvenstev izgubile, je bil velik dosežek tudi za trenerja Daneleja Santarellija, nekdanjega stratega Srbije. Postal je prvi trener, ki je hkrati svetovni (Srbija), evropski prvak (Turčija), zmagovalec lige narodov (Turčija) in klubski evropski prvak (Imoco Volley).

Bronasto kolajno je osvojila Nizozemska. V malem finalu je s 3:0 (23, 26, 20) ugnala Italijo. Za Nizozemsko je to sedma kolajna na evropskih prvenstev, druga bronasta. Ob enem zlatem ima še štiri bronaste. Italija ostaja pri osmih medaljah.

1

Matko pred tekmo sezone: Ni boljše priložnosti za osvojitev naslova kot proti Olimpiji (VIDEO)...Več