218561

Tratnik zmagovalec enodnevne dirke Omloop Het Nieuwsblad

Avtor: Urban Kolman
24. 2. 2024, 16.55

Slovenski kolesar Jan Tratnik še naprej blesti na začetku sezone. Tekmovalec ekipe Visma-Lease a Bike je namreč zmagal na 79. izvedbi enodnevne dirke Omloop Het Nieuwsblad. Na 202 kilometra dolgi preizkušnji med Gentom in Ninovejem je za tri sekunde ugnal Nemca Nilsa Politta in za osem moštvenega kolega, Belgijca Wouta van Aerta.

Za Tratnika je bila to 12. karierna zmaga, sedem od teh je dosegel na enodnevnih dirkah. Tako si je Idrijčan poklonil lepo darilo za 34. rojstni dan, ki ga je praznoval v petek.

Postal je četrti najstarejši zmagovalec te dirke po Belgijcu Johanu Museeuwu, ki je leta 2000 slavil pri 34 letih in 136 dneh, leta 2003 pa pri 37 letih in 139 dneh, in Italijanu Luci Paoliniju, ki je leta 2013 dobil preizkušnjo pri 36 letih in 37 dneh.

Tratnik je tokrat napadel deset kilometrov pred ciljem, v zaključek sta prišla s Polittom, Nemca pa je nato dokončno ugnal v sprintu 300 metrov pred ciljem.

Za Slovenca je to največja zmaga in potrditev dobre forme na začetku sezone. Pred nekaj dnevi je bil skupno tretji na večetapni dirki po Algarveju, tretji je bil tudi na dirki Clasica Jaen, drugi pa v Murcii.

“To je res moja največja zmaga v karieri. O tem, ali bo moja vloga v ekipi drugačna, pa morate vprašati koga od športnih direktorjev,” je v smehu za organizatorje dirke dejal Idrijčan, sicer eden od najbolj zvestih pomočnikov v močni nizozemski zasedbi.

“Malo sem presenečen, da mi je uspelo, saj imamo zelo močno ekipo za klasike. V preteklosti nisem veliko dirkal na teh preizkušnjah,” je svoje nove naloge ocenil 34-letnik.

“Ni bilo ravno pravega nadzora nad dirko. V enem trenutku so pritiskali, v drugem ne. Čutila se je utrujenost, kar naenkrat pa smo se vsi znašli v ospredju,” je dogajanje v dirki razložil Tratnik.

“Fantje so opravili odlično delo že po polovici dirke. Malo sem takrat zaostal, zato sem lahko vozil malce bolj sproščeno, saj smo imeli veliko orožij na čelu dirke. Ko jih je naša skupina ujela, moraš pač še naprej verjeti. Uspel mi je protinapad in na koncu sem zmagal,” je nadalje razlagal Tratnik.

Za Van Aertom, zmagovalcem te dirke leta 2022, so se v deseterici zvrstili še Belgijec Oliver Naesen, Francoz Christophe Laporte, Belgijca Laurenz Rex in Jasper Stuyven, Britanec Thomas Pidcock, Italijan Matteo Trentin in še en Belgijec Arnaud de Lie.

Visma-Lease a Bike je taktično sijajno odpeljala zadnji del dirke. Imeli so ogromno orožij v ospredju, ob združitvi vodilne skupine z Van Aertom in preostankom glavnine pa je poskusil Tratnik in si z nemškim tekmecem privozil okoli 20 sekund naskoka. Sprva je dvomil, ali lahko v sprintu opravi z Nemcem.

“Na koncu sem bil malce v dvomih, ali lahko dobim sprint. Videl sem, da je hitro poskusil, nato pa sem začel verjeti, da lahko zmagam. Lepo je, da sva dva iz iste ekipe na stopničkah,” je še Van Aertovo tretje mesto pokomentiral slovenski kolesar.

Na dirki sta nastopila tudi člana Bahrain Victoriousa Matej Mohorič in Matevž Govekar. Mohorič je bil 24., Govekar pa preizkušnje ni končal.

1

2

3

1

Šeško se ne misli ustaviti, mojstrski zadetek tudi proti polfinalistom lige prvakov! (VIDEO)...Več