[11]
118856

Superveleslalom pripadel Kriechmayrju

11. 2. 2021, 16.34

Vincent Kriechmayr je po Kitzbühelu in Garmisch-Partenkirchnu dobil še tretji moški superveleslalom po vrsti v sezoni 2020/21. Avstrijec je konkurenco ugnal na najpomembnejši tekmi sezone na svetovnem prvenstvu v Cortini d'Ampezzo. Slovencem se superveleslalom za kolajne na progi Vrtoglavica ni izšel po načrtih.

Glavni favorit, 29-letni Kriechmayr, je bil najbolj prepričljiv na novi moški progi z imenom Vertigine, ki so jo pred prvenstvom uporabili zgolj enkrat za italijansko državno prvenstvo.

Na drugem in tretjem mestu sta se zvrstila tekmovalca, ki nista prav pogosto del najboljših na tekmah svetovnega pokala v tej disciplini.

Romed Baumann, Avstrijec, ki smuča za Nemčijo, je zaostal 0,07 sekunde tako kot slavni filmski tajni agent Njenega veličanstva 007 James Bond. Petintridesetletni smučar je osvojil svojo drugo kolajno na SP, potem ko je bil leta 2013 v Schladmingu tretji v superkombinaciji.

Borbo za bron je dobil vodilni smučar zime Francoz Alexis Pinturault (+0,38), vrhunski slalomist in veleslalomist, ki je že prvi tekmovalni dan pokazal odlično formo. Francoz bo v ponedeljek branil naslov svetovnega prvaka iz Areja v alpski kombinaciji.

Kriechmayr je po Hannesu Reicheltu (2015), Stephanu Eberharterju (1991, 2003) in Hermannu Maierju (1999) četrti Avstrijec z zlato kolajno na superveleslalomih za SP.

Pred dvema letoma je zaostal zgolj za Italijanom Dominikom Parisom, ki je bil tudi tokrat zelo blizu stopničkam na petem mestu (+0,55). Kriechmayr je napovedal boj za zmago tudi na smuku, ki ga je pred dvema letoma končal na tretjem mestu.

Na startu prve moške tekme v Dolomitih so bili štirje Slovenci. Boštjan Kline je bil 24. (+2,33), Martin Čater 25. (+2,49). Uspeh bi pomenila uvrstitev v prvo petnajsterico, ki prinaša tudi točke za startno listo v svetovnem pokalu.

Miha Hrobat in debitant na velikih članskih tekmovanjih Nejc Naraločnik, ki je vskočil namesto Štefana Hadalina, pa sta tekmo končala z odstopoma.

V petek so v Cortini na sporedu prvi smukaški treningi. V soboto bo sledil najprej ženski in nato v nedeljo še moški smuk.

Po prvotnem sporedu bi morali obe superveleslalomski preizkušnji, moško in žensko, izpeljati v torek, a se je v načrte italijanskih organizatorjev in Mednarodne smučarske zveze vpletla narava, ki je z neugodnimi vremenskimi razmerami in obilnim sneženjem tekmovalni spored obrnila na glavo.

Prvi tekmovalni dan bi tako moral biti že v ponedeljek, z žensko kombinacijo, a sta bili na podlagi spremenjenega sporeda uvodni tekmi šele štiri dni kasneje.

Moški superveleslalom je pomenil veliko neznanko. Prvi trije na startu Avstrijec Christian Walder in Švicarja Loic Meillard ter Mauro Caviezel so se ujeli v pasti na progi in odstopili.