16563

Štuhčeva v boju za dva mala globusa

Avtor: Rok Grilec
6. 3. 2017, 09.33

Sezona svetovnega pokala je tik pred sklepnim dejanjem, ko se bodo v Aspnu najboljši alpski smučarji in alpske smučarke pomerili za še zadnje točke v tej zimi. Onstran Atlantika bo odpotovala tudi številčna slovenska zasedba na čelu z Ilko Štuhec, ki je v boju za kar dva mala globusa ter, na papirju, tudi za velikega.

Ženska karavana svetovnega pokala se bo pred Aspnom, sklepno dejanje sezone se bo s smukaškimi treningi začelo 13., končalo pa z moškim slalomskim finalom 19. marca, ustavila še v Squaw Valleyju, kjer bosta na sporedu še obe ženski tehnični disciplini veleslalom in slalom.

Po hitrem koncu tedna v Južni Koreji je najboljša slovenska alpska smučarka s tretjima mestoma v smuku in superveleslalomu že znižala zaostanek za vodilno smučarko sezone Američanko Mikaelo Shiffrin, za katero na drugem mestu skupne razvrstitve zime zaostaja 178 točk. Shiffrinova ima na vrhu 1323 točk, Štuhčeva pod njo pa 1145 točk.

Do konca sezone je še šest ženskih tekem ter na razpolago 600 točk, a je razpored tekem in disciplin v odločilno korist Shiffrinove s 4:2.

Možnosti, da bi Štuhčeva kot druga Slovenka v zgodovini po Tini Maze osvojila veliki kristalni globus so pičle. Statistika je na strani Američanke, ki je kot aktualna slalomska svetovna prvakinja glavna favoritka za zmago na obeh še preostalih ženskih slalomih, v katerih ima zelo dominantno sezono, prav tako je Shiffrinova kandidatka za vrhunsko uvrstitev tudi na zadnjih dveh veleslalomih, medtem ko je Štuhčeva izrazita favoritka le na dveh tekmah, na zadnjih dveh preizkušnjah v hitrih disciplinah, smukaški in superveleslalomski.

Štuhčeva bo v Aspen pripotovala kot vodilna tekmovalka v dveh disciplinah, v smuku in superveleslalomu. V smuku si je smukaška svetovna prvakinja pred zaključnim bojem nabrala 97 točk prednosti pred Italijanko Sofio Goggia, v superveleslalomu pa bo v Aspnu branila 15 točk prednosti pred Tino Weirather iz Liechtensteina. Štuhčeva je že osvojila en mali globus, kombinacijskega. V Aspnu bo sledila le podelitev, na sporedu finala ni finalne preizkušnje v tej disciplini.

Za Štuhčevo je najboljša sezona v karieri. V vseh prejšnjih šestih sezonah, v katerih je tekmovala, tri sezone je izpustila zaradi poškodb 2009, 2010, 2011, je skupno osvojila 817 točk, torej 328 točk manj kot je točk, ki jih je osvojila doslej v tej sezoni. Sezona pa se še ni končala.

Seveda je še bolj impresiven pogled na druge dosežke 26 letne Mariborčanke, sedem zmag, šest v svetovnem pokalu ter zmaga na smuku na SP v Sankt Moritzu, tri smukaške, dve superveleslalomski in kombinacijska, skupno 11 uvrstitev na stopničke, ob šestih zmagah je bila še enkrat druga in štirikrat tretja, osvojila je točke v vseh petih disciplinah, z 10. in 14. mestom dosegla najboljša dosežka na slalomih in veleslalomih v svetovnem pokalu. Ob tem velja omeniti, da je bil pred sezono 2016/17 njen najboljši dosežek četrto mesto.

Ob Štuhčevi so si nastop v Aspnu v ameriški zvezni državi Kolorado zagotovili Ana Drev, Ana Bucik, Boštjan Kline, Martin Čater in Žan Kranjec.

Drevova je v veleslalomskem seštevku z 178 točkami na devetem mestu, lani je sezono končala kot sedma veleslalomistka (283 točk). Bucikova je v tej sezoni v slalomu naredila velikanski napredek, saj še nikoli doslej ni bila tako visoko na 12. mestu slalomskega seštevka.

Tudi Kline še ni bil tako visoko v smuku, trenutno je na šestem mestu. V smuku je že do zdaj nabral več točk, 230, kot v vsej minuli sezoni (185). V superveleslalomskem seštevku je deseti.

Kranjec bo v Aspnu branil 12. mesto v veleslalomskem seštevku, v katerem je za skoraj še enkrat presegel točkovni izkupiček iz minule sezone.

Čater je za 49 mest izboljšal svoj uvrstitev v skupni razvrstitvi sezone v primerjavi z minulo sezono, v superveleslalomskem seštevku pa je na 23. mestu, kar je najboljše doslej.

Možnosti za Aspen še nista zapravili Maruša Ferk v slalomu in Tina Robnik v veleslalomu, vse bo odvisno od njunih nastopov v Squaw Valleyju, kjer bosta verjetno novima lastnicama že oddana tudi mala globusa.

Čeprav se ni uvrstil na zaključek sezone, pa si zasluži omembo tudi Štefan Hadalin, ki je ob rednih uvrstitvah v drugo slalomsko vožnjo resen kandidat za potnika na finale ob koncu naslednje, olimpijske sezone.

Shiffrinova v slalomskem seštevku vodi s prednostjo 145 točk pred Slovakinjo Veroniko Velez-Zuzulovo, v veleslalomskem seštevku pa si je Francozinja Tessa Worley nabrala 120 točk zaloge pred Shiffrinovo.

Po tekmah za 56. Pokal Vitranc v Kranjski Gori so svojega lastnika dobili kar trije globusi, vse tri je pobral že šesto sezono po vrsti najboljši smučar Avstrijec Marcel Hirscher, ki je od Kranjske Gore bogatejši za mala kristalna globusa v slalomu in veleslalomu ter veliki kristalni globus za zmago v razvrstitvi sezone.

Za Aspen ostane le še ena neznanka, kdo bo lastnik moškega smukaškega globusa. Norvežan Kjetil Jansrud ima 33 točk prednosti pred Italijanom Petrom Fillom. Jansrud si je superveleslalomski mali globus že zagotovil v domačem Kvitfjellu, kjer je Mariborčan Kline osvojil svojo krstno zmago, konkurenco je pokoril v kraljevi disciplini, smuku.