[11]
118774

Štuhčeva napada rekord Annemarie Moser-Pröll

11. 2. 2021, 08.59

Če bo vreme dopuščalo, bodo v soboto na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v Cortini d'Ampezzo izpeljali ženski smuk. V vlogi branilke naslova svetovne prvakinje bo še drugič slovenska šampionka Ilka Štuhec, dobitnica zadnjih dveh zlatih kolajn v smuku na SP. V moderni dobi je le Annemarie Moser-Pröll trikrat postala svetovna prvakinja v smuku.

Po nastopu na veleslalomu za 57. Zlato lisico v Kranjski Gori je imela Štuhčeva težave zaradi zvina desnega gležnja, ta jo je oviral na tekmah v Crans Montani. Gleženj pa je bil tudi razlog, da je izpustila superveleslaloma v Garmisch-Partenkirchnu, zadnji tekmi v svetovnem pokalu pred svetovnim prvenstvom.

Neugodne vremenske razmere so prekrižale načrte Štuhčevi. Nekaj dni so nameravali trenirati na snegu, da bi videli, kakšen je prag bolečine v gležnju. Mariborčanka je v ponedeljek prvič po 14 dneh trenirala med vratci, a na zelo mehkem snegu ter v veleslalomski postavitvi.

“Na Cortino imam lepe spomine in upam, da na tem prvenstvu ustvarimo nove,” je po prihodu v Cortino dejala dobitnica zadnjih dveh zlatih kolajn v smuku na svetovnih prvenstvih.

“Pričakovati, da bo bolečina izginila, je iluzorno, zato je potrebno stisniti zobe,” dodaja Štuhčeva. V tekmo gre brez pritiska, razen tistega na zunanjo smučko, navaja besede svojega švicarskega trenerja Stefana Abplanalpa, ki ga sama kliče po slovensko Štef.

Štuhčeva bo na progi Olympia delle Tofane napadala še tretji zaporedni naslov svetovne prvakinje in s tem tudi prav poseben dosežek.

Svojo prvo kolajno najžlahtnejšega sijaja je osvojila na SP leta 2017 v St. Moritzu. Pred dvema letoma je s presenetljivo lahkoto odbila napade vseh konkurentk ter zmogla najhitrejšo smukaško linijo tudi na svetovnem prvenstvu v Areju pod goro Areskutan. Prvič v 30 letih, po Švicarki Marii Walliser, se je zgodilo, da je tekmovalka uspešno ubranila smukaški naslov.

Niz slovenske ženske smukaške prevlade v tej disciplini je že vse od Beaver Creeka leta 2015. Takrat je naslov smukaške prvakinje kot prva Slovenka osvojila Tina Maze. Že zdaj je Štuhčeva z dvema zlatima smukaškimi odličjema na svetovnih prvenstvih najuspešnejša slovenska smukačica, čeprav ima Mazejeva v svoji posesti tudi kolajno, ki jo Štuhčeva še nima – smukaško olimpijsko zlato.

Z osvojenimi tremi naslovi smukaške svetovne prvakinje bi Štuhčeva poskrbela za poseben podvig. V modernem obdobju je le Avstrijka Annemarie Moser-Pröll naslov smukaške svetovne prvakinje osvojila trikrat, in sicer v letih 1974, 1978 in 1980.

Prva, ki se je ponašala s tremi zaporednimi smuškimi zlatimi odličji, pa je bila Nemka Christl Cranz (1935, 1937, 1939), ki je tudi zadnja, ki je tri naslove smukaške prvakinje osvojila na treh SP po vrsti.

V Cortini d’Ampezzo je že bila zelo dobra. Na tem prizorišču je vpisala štiri uvrstitve na zmagovalni oder v svetovnem pokalu. Pred štirimi leti je smuk končala na tretjem mestu, naslednji dan pa osvojila svojo prvo od treh superveleslalomskih zmag v svetovnem pokalu. Pred dvema letoma je prav v Cortini zadnjič stala na stopničkah, s smukaškim drugim in tretjim mestom.

Vse je kazalo, da bo to prvenstvo Sofie Goggie, ki konkurentkam v svetovnem pokalu v tej sezoni ni pustila dihati. Olimpijska prvakinja iz Pyeongchanga je osvojila štiri zadnje smuke po vrsti (Val d’Isere 2, St. Anton, oba v Crans Montani), le na uvodnem v Val d’Iseru se je pred Goggio uvrstila Švicarka Corinne Suter.

Nato se je zgodila poškodba in Goggia je ostala brez boja za kolajne. S tem se je krog konkurentk za kolajne precej razširil. Med njimi je tudi Štuhčeva, ki je do poškodbe gležnja nanizala tri uvrstitve v prvo deseterico, najbližje stopničkam je bila na uvodnem smuku sezone, ko je bila četrta.