[38]
104942

Strelsko državno prvenstvo na 25m postreglo z mnogimi rekordi (VIDEO)

6. 7. 2020, 10.17

Strelsko društvo Dušan Poženel iz Rečice pri Laškem je prvi julijski konec tedna organiziralo jubilejno 30. državno prvenstvo na 25m, na katerem je tekmovalo 67 nastopajočih strelcev s pištolami malega in velikega kalibra. Rečičani so pod vodstvom predsednika Andreja Brunška na svojem obnovljenem strelišču prvič organizirali to tekmovanje, na veliko zadovoljstvo vseh nastopajočih strelcev so poskrbeli za odlične pogoje na modernih in mednarodno priznanih 10 Sius tarčah.

Strelci so več kot dostojno izkoristili dobre pogoje streljanja v lepem poletnem vremenu in postavili kar pet novih državnih rekordov. Odlično se je odrezala tudi sodniška ekipa pod vodstvom glavnega sodnika Roberta Mencingerja in pod nadzorstvom delegata SZS Roberta Ferenčaka, predsednika Sodniške komisije SZS. Največ udeležencev so imeli domačini z 20., sledili so jim Brežičani z 12 nastopajočimi, Grosuplje z osmimi in Kovinar Ormož s sedmimi. Izmed osemnajstih klubov je odličja osvojila polovica, največ pričakovano domačini, ki so prejeli kar 16 medalj.

Sobotni spored:

Denis Bola Ujčič po 27-letih izboljšala lastni državni rekord

Med članicami je zlato odličje in naslov državne prvakinje osvojila izjemna Postojnčanka Denis Bola Ujčič, ki je po 27 letih znova, in to kar za pet krogov, izboljšala svoj »večni« državni rekord in osvojila svoje 15. zlato odličje na DP. Naslov državne podprvakinje je osvojila domačinka Jagoda Tkalec (563), ki je tako osvojila svoje peto srebrno odličje na DP. Brona se je razveselila še ena domačinka Valerija Kufner (547), ki je tako osvojila enajsto medaljo, štirikrat je bila zlata v letih 1999, 2004, 2007 in 2008.

Državni rekorder Jože Čeper do prvega zlata na DP s standardno pištolo

S standardno malokalibrsko pištolo najboljši slovenski strelec, državni rekorder in favorizirani Jože Čeper (udeleženec in finalist olimpijskih iger mladih v Nanjingu 2014) ni dovolil presenečenja in s 571 krogi osvojil svoje prvo člansko zlato odličje na DP. S 556 krogi je srebro osvojil drugi rečiški strelec in dvanajstkratni državni prvak Peter Tkalec. V zelo izenačenem boju za bron pa je svoje prvo bronasto odličje osvojil Brežičan Matej Krajnčič, ki je s 529 krogi dosegel najvišji rezultat na DP in izboljšal svoje 4. mesto iz DP v letu 2014. V ekipni tekmi so ekipno zlato proslavili domačini (22. lovorika!), ki so s 1653 krogi postavili še nov ekipni državni rekord, srebro so osvojili Brežičani s 1560 krogi in bron Grosupeljčani s 1499 krogi.

Že omenjeni Jože Čeper je odlično opravil nalogo tudi s pištolo velikega kalibra – središčni vžig in s 575 krogi osvojil svoj drugi naslov državnega prvaka na 25m in ob tem postavil še najvišji rezultat na DPdo zdaj ter po letu 2018 osvojil svoje drugo odličje na DP. Ob premoči mladega in perspektivnega
kolega iz kluba, se je z drugim srebrnim odličjem moral zadovoljiti dvanajstkratni državni prvak v tej disciplini – Peter Tkalec, ki je dosegel 566 krogov in osvojil svoje 19. odličje na DP. Disciplina se na DP izvaja šele od leta 1999. Trojno zmagoslavje so Rečičani dosegli še z uvrstitvijo svojega štirikratnega državnega prvaka Rudolfa Renerja na tretje mesto, ki ga je slednji osvojil s 545 krogi in dosegel svoje šesto odličje na DP. Rečiška ekipa je seveda osvojila tudi ekipni naslov državnih prvakov in povrhu vsega izenačila lastni državni rekord s 1686 krogi. Naslov ekipnih državnih podprvakov so osvojili Ormožani Kovinarja s 1517 krogi, pred bronastimi Grosupeljčani s 1494 krogi.

Rečiška mladinka Saška Maček drugič zapored zlata na DP

Odličen nastop je prikazala tudi rečiška mladinka Saška Maček, ki je s 530 krogi dosegla svoj najvišji rezultat na DP in osvojila drugi zaporedni naslov državne prvakinje. Srebrno odličje je osvojila gorenjska strelka Lotriča iz Železnikov Anja Prezelj (udeleženka in finalistka olimpijskih iger mladih v Buenos Airesu 2018), ki je s 514 krogi osvojila tretje zaporedno srebrno odličje in četrto na DP 25m. Prvega bronastega odličja na DP se je razveselila novinka Tara Bračun iz Olimpije, ki je dosegla 495 krogov in bila za enajst krogov boljša od svojih zasledovalk.

Mladinec Jan Hribar do zlatega odličja s športno pištolo

Mladinec Jan Hribar iz SD Jože Kovačič Šentvid pri Stični je odlično sezono, v kateri je presedlal na novo pištolo, kronal z naslovom državnega prvaka z dosežkom 565 krogov in s prednostjo desetih krogov premagal srebrnega Domžalčana Matijo Keclja ter bronastega Grosupeljčana Amadeja Slaka s
547 krogi. Trojica domačih strelcev je tokrat ostala brez posamičnih odličij, v ekipnem seštevku pa so dosegli 1540 krogov in bili brez konkurence. Z dosežkom 517 krogov se je Jan Hribar odlično odrezal tudi s standardno pištolo in premagal Grosupeljčana Amadeja Slaka s 498 krogi na drugem mestu.

Nedeljski spored:

Trojna krona za zlatega Jožeta Čepra – najboljši tudi s hitrostrelno pištolo

V olimpijski disciplini malokalibrske hitrostrelne pištole je izjemno bero treh osvojenih zlatih odličij na 30. DP zaokrožil Jože Čeper, ki je tretjemu naslovu državnega prvaka dodal še izenačen državni rekord s 574 krogi in postavitev najvišjega rezultata na DP. Dosegel je svoje tretje odličje na DP v zadnjih štirih letih, od tega prvo zlato v letu 2017. Srebrno odličje in naslov državnega podprvaka je osvojil rečiški strelec Peter Jenko, ki je trem naslovom državnega prvaka v letih 2013, 2016 in 2018 dodal še deseto odličje na DP. Tretje, tokrat bronasto odličje, na DP je osvojil tudi Peter Tkalec, ki je s tem še dodatno izboljšal svojo prepričljivo strelsko statistiko uspehov in osmim naslovom državnega prvaka s hitrostrelno pištolo (izenačenje s Kranjčanom Francem Peternelom ml.) dodal še devetnajsto odličje. SD Dušan Poženel je osvojilo tudi tretji ekipni naslov državnih prvakov s 1656 krogi, kar je njihovo devetnajsto zlato odličje. S tem so preihteli drugouvrščene Brežičane s 1462 krogi, ki so do zdaj dvakrat slavili naslov državnih prvakov.

Mladinec Jan Hribar izboljšal lastni državni rekord in le za las zaostal za članskim odličjem

S hitrostrelno pištolo se je tudi v svojem tretjem nastopu na DP odlično odrezal šentviški mladinec Jan Hribar, ki je z zrelim streljanjem in 532 krogi postavil nov mladinski državni rekord, svojega iz začetka sezone s 521 je tako še izboljšal, ter za odličjem zaostal za pičlih pet krogov, a kljub temu zelo zadovoljen osvojil četrto mesto.