112640

Stran s prehitrimi zaključki, počakajte na Caiceda!

Avtor: Nejc Mravlja
12. 11. 2020, 10.29

Nedeljski obračun Lazia z Juventusom se je v školjki rimskega olimpijskega stadiona po golu Cristiana Ronalda nagnil v gostujočo korist. Ko se je že zdelo, da bo zadovoljen navijač devetkratnega zaporednega prvaka pred domačim TV zaslonom v miru polizal krožnik po obilnem kosilu in se z veseljem lotil še sladice, je za nogometni posladek nasprotnikovih privržencev poskrbel on. Proti koncu četrte minute dodatka sodnika Masse je Adam Marušić po namigu trenerja Inzaghija z metom žoge prek glave našel Tucuja Correo, ta se je poigral z desnim delom Juventusove obrambe, asistiral Felipeju Caicedu, ki se je z žogo hrabro obrnil in jo dobitno usmeril za golovo črto. 1-1. Pomembna točka za Orle, Ekvadorcu pa je v slabem letu uspel že peti prvenstveni zadetek po koncu 90. minute.

Pred časom so na Apeninskem polotoku tovrstne presežke slikovito poimenovali »zona Cesarini« v čast italijanskemu Argentincu Renatu Cesariniju, ki je leta 1931 dosegel najbolj slaven zapozneli odločilni zadetek za uspeh proti Madžarski. Ikono nekega obdobja bo očitno zamenjala nova. Felipe Caicedo je v nedeljo dvignil Orle iz izgubljenega položaja, javnost pa spomnil, da dokler Pipe ostaja na igrišču, Lazieve tekme ni konec.

Po slalomu Corree in vrhunskemu zaključku, ki mu ga ni uspel preprečiti niti vnovič izvrstni tekmečev vratar Wojciech Szczęsny, se je ura ustavila pri 94 minutah in sekundi. Pozno, a ne prepozno. Teden prej je Caicedo po vstopu v igro soustvaril epski preobrat v Torinu, kjer je še globlje v sodnikovem dodatku ob izidu 3-3 izkoristil zmedo v domačem kazenskem prostoru in z odrešilnim zadetkom na začetku 98. minute (97 minut in dve sekundi) poskrbel za zmago. Vmes je Laziu priigral še dragoceno točko z golom v 82. minuti na evropskem gostovanju pri ruskem Zenitu (1-1).

Super menjava

Lahko bi govorili o nori tedenski sreči, o spletu ugodnih naključij, o prežvečeni frazi ‘biti pravočasno na pravem mestu’, a si raje oglejmo Ekvadorčevo zgodbo v večnem mestu. Že v prejšnji sezoni je v enakem obdobju zablestel na podoben način. Na novembrskem gostovanju pri Sassuolu ga je trener Inzaghi poslal v igro v 79. minuti. Na začetku sodnikovega dodatka je z natančnim strelom z desnico začaral Andreo Consiglija in Laziu zagotovil tri točke. Nekaj tednov zatem je sledila enaka zgodba. Gostovanje na Sardiniji se je za Orle pričelo skromno, Cagliari je po golu Gia Simeoneja iz 8. minute vodil še globoko po koncu rednega dela, potem pa je na sceno stopil Luis Alberto in v 93. minuti poskrbel za izenačenje. Zadnja beseda? Najbrž že veste, komu je pripadla. Četrt ure po vstopu v igro je Caicedo s čudežno pomočjo glave in rame dopolnil preobrat in Laziu priigral junaško zmago. Tekla je 98. minuta. Med omenjenima odločilnima prebliskoma je z novo bravuro v izdihljajih tekme – v 93. minuti – potrdil zmago na dvoboju z Juventusom (3-1). Od lanskega poletja v italijanskem prvenstvu nihče ni dosegel toliko golov po končani 90. minuti kot prav Laziev Panterone.

Omeniti velja še zmagoviti zadetek (2-1), ki ga je prebrisani napadalec prispeval v 92. minuti gostovanja pri Sampdorii decembra 2017. Skupni imenovalec vseh naštetih presežkov je ta, da so mu vsi uspeli v vlogi rezervista. Proti Juventusu je vstopil v 54., proti Torinu v 73., proti Zenitu v 59. minuti. Morda je trener Inzaghi postal preveč vraževeren, da bi talismanu ponudil mesto v začetni enajsterici. To potrjujejo številke: Caicedo je od sklenitve sodelovanja z Laziem poleti 2017 na vseh frontah dosegel 28 golov, od tega devet v vlogi rezervista. Dragocena menjava.

Travmatična kalabrijska izkušnja

Med navijači Orlov in Caicedom vlada ambivalenten odnos. S serijskimi odločilnimi zadetki je postal njihov ljubljenec, a jim je z zapoznelimi napadalnimi migljaji tudi kravžljal živce in skrajšal življenja. Danes visoko cenjene vloge med belo-modrimi tifozi si ni priboril zlahka. Zlasti ne po zloglasnem 13. maju 2018. Lazio je tedaj v predzadnjem prvenstvenem krogu obiskal Crotone. Prejšnji večer je Inter z domačim porazom proti Sassuolu Orlom omogočil prosto pot do neposredne uvrstitve v skupinski del lige vseh lig in mirno pripravo na medsebojni obračun v sklepnem dejanju sezone. Brez poškodovanega prvega strelca Cira Immobileja je Inzaghi mesto v napadu od prve minute zaupal Caicedu, ki v krstni tekmovalni zgodbi na italijanskem škornju s tremi ligaškimi goli (tri je dodal še v Evropski ligi) ni pretirano blestel.

Pri izidu 1-1 je nekdanji napadalec Espanyola sprejel elegantno podajo Felipeja Andersona in se znašel iz oči v oči z domačim vratarjem Cordazom. Na voljo je imel šopek možnosti: vratarja Kalabrijcev bi lahko spretno obšel, ga ukanil z prefinjeno bravuro med nogami ali poskusil z močnim diagonalnim strelom. Nič od tega. Caicedo je izbral četrto možnost. Odločil se je za tehnično zahteven lob, a se mu je ta povsem ponesrečil: žogo je dvignil prenizko in Cordaz jo je zlahka ujel. Za nameček se je v eni od naslednji akcij po Andersonovi podaji iz kota žoga od Ekvadorčeve glave odbila v prečko. Namesto Lazievega vodstva z 2-1 so do vodilnega zadetka prišli domači, tekma pa se je naposled končala z 2-2. Nesreča je imela mlade. Naslednji teden je Lazio moral priznati premoč Interju (2-3) in se poslovil od elitnih evropskih sanj. Navijači so v precep vzeli eno ime: Felipe Caicedo, tisti, ki bi z uspešnim lobom lahko spremenil vse. Pozivov in pritiskov k Ekvadorčevemu slovesu od svetega belo-modrega dresa v prihajajočem poletju ni manjkalo, a se Pipe ni uklonil. Umaknil se je v osamo in se ob močni trenerjevi podpori prepustil marljivi pripravi na novo sezono. Inzaghi je z njim želel vztrajati, čas je pokazal, da je storil prav.

Derbi, ki je spremenil marsikaj

Do dejanskega razsvetljenja je minilo še slabo leto. V za nogometno osveščene prebivalce prestolnice najpomembnejšem večeru lanskega marca je črnolasi strateg Caiceda uvrstil v začetno postavo derbija z Romo. V akciji, ki je na moč spominjala na neuspešen pripetljaj v Crotoneju, se je soočil z vratarjem Robinom Olsenom. Kalabrijska izkušnja je Ekvadorca prizemljila, tokrat je izbral preigravanje, z dvema urnima korakoma v levo obšel Šveda in neoviran zadel v polno. Lazio je slavil s 3-0, »panter« pa je odvrgel mučne in utesnjujoče okove. »Doseči gol na taki tekmi pred tem občinstvom je posebno doživetje,« je veselo izkušnjo zadovoljno opisoval takoj po zadnjem sodnikovem pisku. »Upam, da sem se s tem odkupil navijačem in popravil napako iz Crotoneja.«

Po osvobajajočem zadetku je Caicedo pričel sproščeno plahutati z orlovimi krili. V sezoni 2019/20 je postal Laziev talisman, z goli v sodnikovih, pardon, Caicedovih dodatkih, si je ustvaril poseben ugled, četudi letos poleti ni veliko manjkalo, da bi po koncu neusmiljeno dolgega tekmovalnega poglavja pospravil kovčke in se preselil pod žgoče katarsko sonce. Ko je uprava Orlov namenila kar 18 milijonov evrov za prihod Vedata Muriqija, se je slovo zdelo neizbežno. Pa vendar: brez da bi se spuščali v podrobnejše iskanje razlogov, zakaj ni odšel, čeprav je bil nedvomno na listi za odstrel, je Ekvadorec proti pričakovanjem ostal del Lazia. Simone Inzaghi si ob misli na neuspelo prekinitev sodelovanja z napadalcem danes lahko upravičeno olajšano oddahne. Če prvega strelca Immobileja mučijo ponavljajoči se pozitivni testi na covid-19 in se novincu Muriqiju nikakor ne uspe uveljaviti v novi sredini, je prav Caicedo dokazal, da trener nanj lahko resno in stalno računa. Prihodnji Lazievi tekmeci so opozorjeni: ko bo četrti sodnik dvignil tablo z obvestilom o trajanju nadomestnega igralnega časa, bo potrebno podvojiti pozornost. Tedaj Orel Caicedo na vso moč razširi krila.