Slovenski kolesarji so uprizorili pravi šov, saj sta v zadnjih kilometrih na vzponu na Poggio napadala tako Tadej Pogačar kot tudi Primož Roglič, ki sta veljala za glavna favorita.
Na spustu pa je Mohorič tvegal vse, šel do roba ceste in celo čez, ter si nabral odločilno prednost pred zasledovalci, med katerimi sta bila tudi Pogačar in Wout van Aert.
Drugo in tretje mesto sta zasedla Francoz Anthony Turgis in Nizozemec Mathieu van der Poel. Pogačar je na koncu zasedel peto mesto, v “slovenskem šovu” je sodeloval tudi Jan Tratnik, ki je bil deveti, v vodilni skupini je bil tudi Roglič, ki je tekmo končal kot 17.
“Včasih treba narediti načrt in se ga držati. Tudi če se stvari ne poklopijo povsem tako, kot bi človek rad, nikoli ne odnehaj, nikoli ne vrzi puške v koruzo,” je po tekmi za Eurosport v slovenščini povedal Mohorič, ki je imel v zadnjih metrih tudi nekaj manjših tehničnih težav.
Mohorič je prvi slovenski kolesar, ki je dobil to prestižno dirko, postal pa je tretji Slovenec z zmago na takoimenovanih spomenikih. Pred njim je Pogačar dobil dirki Liege-Bastogne-Liege in po Lombardiji, Roglič pa je bil tudi enkrat najboljši na Liege-Bastogne-Liege.
Prvi spomenik sicer skoraj vedno odločata vzpona v zadnjem delu dirke, na Poggio in Cipresso. Na obeh sta imeli glavno vlogo ekipi UAE Emirates in Jumbo Visma, ki sta naredili selekcijo 30 kolesarjev, ki so se na koncu udaril za zmago. A tudi Bahrain Merida je dokazala, da se lahko enakovredno kosa, Tratnik je opravil veliko vlogo, da je lahko Mohorič pokazal svojo specialnost, odlično vožnjo na spustu, ki mu je zagotovila najbolj prestižno zmago v karieri.
“O tej dirki sem razmišljal celo zimo, tudi ekipa je vedela, da mi trasa ustreza in da lahko zmagam. Vedel sem, da če preživim spust s Poggia in tvegam maksimum na spustu, sem lahko najboljši. Potem, ko sem bil februarja bolan, nato pa imel na Strade Bianche še trk z Julianom Alaphilippom, sem imel težave s kolenom. A nikoli nisem nehal verjeti. Pozdravil sem poškodbe in se ustrezno pripravil na dirko, na kateri sem bil že prejšnja leta dober. Nisem se počutil najbolje, toda s pomočjo ekipe sem ostal zraven do odločilnega trenutka. O tem, kako se je razpletlo, pa sem ostal brez besed,” je dejal Mohorič, ki je v svoji deseti profesionalni karieri zabeležil 16. zmago. Pred tem je dobil etape na vseh treh največjih večdnevnih dirkah na svetu.
Slovenci so imeli na dirki tudi velik ekipni uspeh. Tadej Pogačar, ki je bil tudi dolgo časa v igri za zmago, je na koncu zasedel peto mesto, pri tem mu je veliko pomagal Jan Polanc, za Mohoričevo zmago pa ima veliko zaslug tudi Jan Tratnik, ki je na koncu zabeležil tudi odličen rezultat, osvojil je deveto mesto.
Zelo dobro je dirkal tudi Primož Roglič, ki je bil tokrat pomočnik Wouta Van Aerta, a Belgijec te pomoči ni znal bolje izkoristi, da bi bil boljši od tretjega mesta. Med njim in slovenskim zmagovalcem je končal še Francoz Anthony Turgis, ki je kot najboljši v skupini zmagovalcev po 293 kilometrih za Mohoričem zaostal dve sekundi.
Dirka, ki je veljala za prvi letošnji pravi obračun favoritov, je bila sicer malce okrnjena. Zaradi bolezni so manjkali svetovni prvak Francoz Julian Alaphilippe, evropski prvak Italijan Sonny Colbrelli, lanski zmagovalec Belgijec Jasper Stuyven ter sprinterska zvezdnika Avstralec Caleb Ewan in Irec Sam Bennett.