214190

Slovenski rokometaši v drugem krogu evropskega prvenstva premagali Poljake

Avtor: Aljaž Pirnat
13. 1. 2024, 20.06

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v drugem krogu skupine D na evropskem prvenstvu v Nemčiji premagala Poljsko z 32:25 (20:14). Po zmagi proti Ferskim otokom v prvem krogu si je tako že pred zadnjim obračunom v skupini na stežaj odprla vrata do napredovanja v drugi del tekmovanja.

Slovenija je na uradnih dvobojih še šestič na zadnjih sedmih tekmah proti Poljski slavila, skupno pa je pri osmih zmagah na 13 tekmah. Štiri so dobili Poljaki, en dvoboj pa se je končal brez zmagovalca.

Prvih nekaj minut današnjega dvoboja v berlinski Mercedes-Benz Areni je minilo v znamenju obeh visokih levih zunanjih. Do izida 5:5 sta tako Szymon Sićko kot Borut Mačkovšek dosegla po tri gole, Slovenci pa so po nekaj tehničnih napakah v uvodu prišli do vodstva s 6:5 po drugem zadetku s sedmih metrov Deana Bombača.

Prvič je Slovenija za dva gola vodila po protinapadu Domna Novaka, a je Poljska po izključitvi Blaža Blagotinška hitro poravnala izid. Na igrišče je sredi prvega polčasa stopil tudi najboljši slovenski strelec prve tekme Aleks Vlah in takoj dvakrat zadel in priigral sedemmetrovko.

Posledica je bilo vnovično vodstvo za dva gola (11:9), tudi hitro izvajanje sredine pa je Poljakom predstavljalo vse večjo težavo. Tilen Kodrin je po asistenci še enega pomembnega rezervista Mihe Zarabca zabil za +3, kar je Marcina Lijewskega na klopi Poljske prisililo v minuto odmora.

Slovenci so vse bolj strnili obrambo in prevzemali pobudo, prednost pa je rasla, po novih golih Gašperja Marguča in Kodrina je ta znašala 16:11, po še peti uspešno izvedeni sedemmetrovki pa tudi +6. Takšna je bila prednost tudi ob polčasu, potem ko je sireno prehitel Kodrin s svojim petim golom iz nemogočega položaja oz. mrtvega kota.

Tudi drugi del se je začel po slovenskih notah za +8. Dolgi napadi so bili voda na mlin slovenski reprezentanci, ki je malce stopila s plina, a mirno ohranjala prednost. Slovenci so imeli sicer nekajkrat priložnost, da bi ušli na devet golov razlike, to namero pa so dosegli na polovici drugega polčasa, ko je za 28:19 zadel Marguč.

Vse bolj je bilo jasno, da povratka za Poljake, ki so v napadu delovali brezidejno in se zatekali igri ena na ena, ne bo, Slovenija pa je lahko bolj kot ne zapečatila uvrstitev v drugi del tekmovanja, kar je bil tudi glavni cilj slovenske odprave v Berlin.

Varovanci selektorja Uroša Zormana so si dobro porazdelili breme doseganja zadetkov. Šest jih je dosegel Marguč, po pet Kodrin in Bombač, po štiri pa Mačkovšek, Vlah in Kristjan Horžen.

Po uspehu proti Poljakom bodo ob 20.30 Slovenci z nestrpnostjo čakali razplet večernega obračuna. Če bodo Norvežani, ki so izraziti favoriti, premagali Ferske otoke, si bosta Norveška in Slovenija že pred ponedeljkovim medsebojnim obračunom (20.30) priigrali nastop v drugem delu tekmovanja.

Ta bo za skupine D, E in F potekal v Hamburgu. Prvič bi Slovenci tam nastopili v sredo, skupaj pa bi v primeru napredovanja v drugem delu odigrali še štiri tekme.

1

2

3

Liga Nova KBM: Ilirija tudi s pomočjo atraktivnega Alley oopa prekinila niz porazov (VIDEO)...Več