[5]
120881

Slovenski rokometaši uspešno čez poljsko oviro

9. 3. 2021, 22.05

Slovenska moška rokometna reprezentanca je na današnji kvalifikacijski tekmi v Celju za nastop na evropskem prvenstvu na Madžarskem in Slovaškem 2022 premagala Poljsko z 32:29 (15:14).

Slovenski rokometaši so po zmagi nad Poljaki naredili pomemben korak proti zaključnemu turnirju stare celine, ki bo v začetku prihodnjega leta na Madžarskem in Slovaškem. Na treh odigranih tekmah so zbrali pet točk, pred današnjim obračunom pa so se še dvakrat pomerili z Nizozemci. Na prvi tekmi v gosteh so slavili s 34:23, doma pa igrali neodločeno 27:27.

Slovenija bo naslednjo tekmo igrala 27. aprila, ko bo gostovala v Turčiji. Dva dni kasneje se bo v gosteh pomerila s Poljsko, 2. maja pa bo gostila Turčijo.

Izbranci švedskega strokovnjaka na slovenski klopi Ljubomirja Vranješa se bodo v četrtek odpravili v Berlin. Na kvalifikacijskem turnirju za nastop na letošnjih poletnih olimpijskih igrah v Tokiu se bodo med petkom in nedeljo pomerili z Alžirci, Nemci in Švedi, v deželo vzhajajočega sonca se bodo prebili v primeru prvega ali drugega mesta.

V celjskem Zlatorogu se je od prve do zadnje minute odvijal ogorčen boj za vsako žogo. Uvodoma so bili bolj prepričljivi Poljaki, ki so gostiteljem ušli na dva gola (1:3, 2:4, 3:5). Pri Slovencih se je močno poznala odsotnost Boruta Mačkovška, Nika Henigmana in Darka Cingesarja, sredi polčasa pa so svojo igro vendarle dvignili na višjo raven in v 16. minuti – po golu Jureta Dolenca s sedemmetrovke – prvič na dvoboju povedli s 7:6.

Do konca prve polovice tekme se je odvijal enakovreden boj. Na veliki odmor so se Vranješevi bojevniki odpravili z golom prednosti (15:14), v začetku drugega polčasa pa prek Gašperja Marguča prvič na dvoboju povedli za dva gola (16:14).

A Poljaki so jih po dveh tehničnih napakah Mateja Gabra in Mihe Zarabca hitro ujeli in izenačili na 18:18, sredi drugega polčasa pa so na igrišču povsem zagospodarili domači rokometaši. Z veliko hitrejšo igro so povsem razorožili goste, po golih Marguča in Blaža Janca po bliskovitih nasprotnih napadih pa v 45. minuti povedli s 25:21.

Gostujoča minuta odmora ni prekinila slovenskega ritma, krajši “zastoj” je povzročila tretja izključitev Blaža Blagotinška v 49. minuti.

Po odhodu z igrišča 203 cm visokega Celjana so Poljaki v 51. minuti prepolovili zaostanek (28:26), po Vranješevi minuti odmora in manjših korekcijah v igri pa so Slovenci znova zaigrali tako kot znajo in prek izjemno razpoloženega Marguča in Mateja Gabra v 54. minuti povedli z 31:26.

Lepe prednosti v končnici niso zapravili, po zmagi nad Poljaki pa so tudi dvignili svojo samozavest pred bližnjimi zahtevnimi rokometnimi bitkami v Berlinu proti Alžircem, Nemcem in Švedom.

V slovenski izbrani vrsti je bil na današnji tekmi najbolj učinkovit Gašper Marguč z osmimi goli, po pet golov sta dosegla Matej Gaber in Jure Dolenec.

“V prvem polčasu smo se malce ‘mučili’, v drugem pa pokazali pravo predstavo. Danes smo izpolnili prvi del naloge in si po zmagi nad Poljaki bržkone zagotovili nastop na evropskem prvenstvu, drugi del naloge pa nas čaka že konec tega tedna v Berlinu,” je povedal Gašper Marguč.

“Od prve do zadnje minute smo imeli tekmece pod nadzorom. V prvem polčasu nismo bili najbolj prepričljivi, nekajkrat smo celo zaostali za dva gola, zato pa smo v drugem dvignili raven naše igre v obrambi in napadu ter zasluženo zmagali,” je dodal Blaž Janc.