[6]
202426

Slovenski odbojkarji v osmini finala s Turki

6. 9. 2023, 16.43

Slovenska odbojkarska reprezentanca je z odliko opravila nastope v prvem delu evropskega prvenstva in dobila vseh pet tekem, ob tem pa tekmecem oddala le en niz. V končnici se bo za vstop v četrtfinale srečala s Turki. Tekma bo v Varni na sporedu v soboto ob 16.30 po slovenskem času.

Slovenija je na letošnjem evropskem prvenstvu v odlični formi, kar želi potrditi tudi proti Turčiji. Slovenci so v Varni na prvi tekmi oddali niz Ukrajincem, nato pa v seriji osvojili 15 nizov.

Po Ukrajini so klonili še Finci, Španci, Hrvati in nazadnje gostitelji Bolgari. “Na prejšnjih prvenstvih smo že izkoristili bonuse v skupinah prvega dela. Nikoli nam je ni uspelo zapustiti brez poraza. Lepo je biti prvi, z izkupičkom petih zmag na petih tekmah in le enim izgubljenim nizom, a s tem se ne smemo zadovoljiti. Treba je gledati naprej in razmišljati, kaj še lahko storimo bolje. V osmini finala nas čaka nova težka tekma, v končnici popravnih izpitov več ni,” je po tekmi z Bolgarijo dejal slovenski reprezentant Rok Možič.

Pogled slovenskega sprejemalca, ki na tem prvenstvu krpa vrzel na korektorskem mestu, in njegovih soigralcev je že uperjen v nov izziv. Končnica se bo v Varni s tekmama med Francijo in Bolgarijo ter Hrvaško in Romunijo začela že dan prej, organizatorji pa so Slovencem proti Turkom dodelili termin v naslednjem dnevu. Isti dan si bosta nasproti stali še Portugalska in Ukrajina.

Turčija je za napredovanje trepetala prav do zadnjega. Na torkovi večerni tekmi je naposled s 3:0 premagala Izrael, neposrednega konkurenta za napredovanje. Turško reprezentanco vodi slovenskim športnim sladokuscem dobro poznani italijanski strokovnjak Alberto Giuliani. Pod njegovim vodstvom je Slovenija osvojila zadnji dve (2019, 2021) izmed treh srebrnih kolajn na evropskih prvenstvih.

S slovenskimi reprezentanti se je njegova pot prepletala tudi v klubskem okolju. V sezoni 2020/21 je bil na poljskem trener Klemna Čebulja, nazadnje pa je v grškem Olympiacosu sodeloval z Alenom Pajenkom in Tončkom Šternom.

Nastope v Tel Avivu, kjer so v prvem delu igrale reprezentance v skupini D, je Turčija začela s porazom proti Franciji (0:3). Sledil je tesen poraz po petih nizih in na razliko (15:17) proti Romunom, zmaga proti Grkom (3:1), pa nov poraz po petih nizih proti Portugalski, za konec pa so Turki dosegli prepričljivo zmago proti Izraelcem in ga zavoljo večjega števila osvojenih točk prehiteli na četrtem mestu.

Zmagovalec dvoboja med Slovenijo in Turčijo se bo v četrtfinalu, ki ga bo prav tako gostila Varna, srečal z boljšo ekipo dvoboja med Portugalsko in Ukrajino. Polfinala in tekmi za medalje bo 14. in 16. septembra nato gostil Rim.