V Sloveniji in na Madžarskem se je končal prvi del evropskega prvenstva za nogometaše do 21 let. Slovenska izbrana vrsta je tekmovanje zaključila po skupinskem delu, saj je bila v skupini B nemočna proti obema favoriziranima reprezentancama Španije in Italije, proti Češki pa je po borbeni predstavi ostala brez treh točk.
Tako so varovanci selektorja Milenka Ačimovića končali na zadnjem mestu z eno osvojeno točko. Na prvenstvu so dosegli en zadetek, prejeli pa so jih osem. Po kakovosti slovenska izbrana vrsta enostavno ni na ravni tako zakoreninjenih sistemov igre, kot jih imajo na Iberskem in Apeninskem polotoku.
Slovenci so odprli prvenstvo proti Špancem in se v prvih 45. minutah zelo dobro kosali z branilci naslova. Po prejetem zadetku na začetku drugega polčasa se je sistem igre porušil, Španci pa so dodobra izkoristili več prostora in zabili še dva gola za zanesljivo zmago.
Prvenstvo se je za Slovence nadaljevalo proti Čehom. V Celju so lovili pomembne točke, ki bi jih držale v igri za izločilne boje. Osvojili pa so eno, potem ko je Aljoša Matko v prvem polčasu zadel za vodstvo. Čehi so nato zagospodarili na zelenici in si po nesrečnem avtogolu Nika Prelca zagotovili točko.
Ačimovićevi varovanci so imeli sicer vse v svojih rokah pred zadnjim obračunom z Italijani. Toda ti so že v dobri polovici prvega polčasa razrešili vse dvome o potnikih v četrtfinale, Slovenijo pa obsodili na zadnje mesto. Skriti cilj, uvrstiti se v drugi del prvenstva, se ni uresničil.
“Naši fantje so si zelo želeli napredovanja. Ampak to je realnost. Videli smo, kako igrajo Italijani. Preveč je bilo individualnih napak, nato pa se je to verižno prenašalo na druge. Tudi Italijani so izkoristili prvi dve priložnosti, po čemer ti vse pade dol. Nismo se več uspeli sestaviti,” je takoj po tekmi povedal 44-letni strateg mlade slovenske izbrane vrste.
V naslednjem odgovoru je poudaril, da rednega igranja v slovenski ligi, v kateri se ne igra tak tempo in ni tako kakovostnih igralcev, ni moč enačiti s sistemom, v katerem igralci velikih reprezentanc odraščajo od najstniških let. “Pri Italiji in Španiji, tudi če jim manjkajo določeni igralci, oni sistema ne menjajo. Točno se ve, kako igrajo, v kakšnem sistemu, formaciji, kdo gre kdaj v napad. Enostavno Španija in Italija sta za nas previsoki oviri. Verjamem, da smo se vsi nekaj naučili,” je član tako imenovane zlate slovenske generacije.
Razlika v kakovosti se je nato realno odrazila na lestvici skupine B. Španci in Italijani so napredovali, Slovenija pa je pristala na dnu. Težko bi bilo razmišljati o tem, da bi se vse izteklo drugače, če bi lahko tribune v Mariboru in Celju napolnili slovenski navijači. Ti bi v težkih trenutkih lahko dvignili mlade in razgrete glave, a takšno razliko na zelenici bi težko nadoknadili. Sploh proti Špancem in Italijanom, ki so zasluženo zasedli prvi mesti v skupini.
Prvenstvo je vseeno postreglo z zanimivimi boji, četudi se za oba domačina, poleg Slovenije je tekme gostila tudi Madžarska, ni razpletlo po željah. Madžari so v skupini A končali na dnu brez točke ter z gol razliko 2:11.
Večje število udeleženk prvenstva je nekoliko razširilo kakovostno razliko na tekmah, vseeno pa so bili vsaj v skupini D boji napeti do zadnjih minut tretjega kroga. Hrvati so šele v 91. minuti zadnjega obračuna proti Angležem dosegli zadetek odločitve ob porazu z 1:2 za napredovanje med najboljših osem.
V skupini D so imeli varovanci nekdanjega trenerja Olimpije, Igorja Biščana precej sreče. Na drugi strani so bili Portugalci od vseh reprezentanc morda celo najbolj prepričljivi v skupinskem delu. V Ljubljani in Kopru so v skupini s Hrvaško, Anglijo in Švico zasedli prvo mesto, igrali zelo zrelo, držali žogo in brez oddane točke mirno končali prvi del tekmovanja.
Brez prejetega zadetka so poleg Portugalcev skupinski del končali še Španci v “slovenski” skupini ter Danci v skupini C. Prijetno presenečenje prvega dela so bile tri zmage danskih nogometašev proti Franciji, Rusiji in Islandiji. Z gol razliko 6:0 so presegli pričakovanja, čez dva meseca pa bodo morali v četrtfinalu nastopiti proti Nemčiji.
Ti so bili poleg Angležev, ki se jim ni uspelo uvrstiti med najboljših osem, največje razočaranje prvenstva med elitnimi zasedbami. Igra mladim Nemcem nikakor ni stekla, na koncu pa jih je dosežen zadetek več od Romunije rešil v boju za napredovanje. Najvišjo zmago na prvenstvu so dosegli Nizozemci, ki so domačine Madžare v zadnjem krogu za prvo mesto v skupini A premagali s 6:1.
V četrtfinalu mlade oranžne čakajo Francozi, ki so rasli skozi prvenstvo, a ostajajo marsikaj dolžni. Dva meseca časa je ogromno, preden se bodo začeli izločilni boji. Koronska pandemija je tudi na področju organizacije pustila sledi, reprezentance pa se bodo lahko v analizi poglobile precej globlje, kot bi se lahko v običajnih razmerah in celo nadomestile igralce za drugi del.
Ta bo na sporedu med 31. majem in 6. junijem. Zadnji majski dan bodo na sporedu vsi četrtfinalni obračuni. V Budimpešti se bosta udarila Nizozemska in Francija, v Szekesfehervarju pa Danska in Nemčija. Na slovenskih tleh bosta obračuna Španija – Hrvaška (Maribor) in Portugalska – Italija (Ljubljana).
Foto: Sportida.com
VIR: STA