[2085]
135980

Slovenki uspešni, Murray namučil Cicipasa

31. 8. 2021, 12.42

Prvi dan odprtega teniškega turnirja ZDA v New Yorku sta bili uspešni obe Slovenki. Kaja Juvan je najprej premagala Britanko Heather Watson, njen uspeh je dopolnila Tamara Zidanšek, ki je bila boljša od Američanke Bernarde Pera. Večjih presenečenj sicer ni bilo, izpadlo pa je nekaj nižje postavljenih igralcev in igralk.

Branilka naslova Naomi Osaka, tretja nosilka iz Japonske, je premagala Čehinjo Marie Bouzkovo s 6:4 in 6:1. V najzanimivejšem moškem obračunu je tretji nosilec, Grk Stefanos Cicipas, premagal nekdanjega zmagovalca OP ZDA, Britanca Andyja Murrayja, a se je moral zato precej namučiti, tekmeca je strl v petih nizih.

Juvanova je s 6:1 in 6:4 premagala precej višjo rangirano, 64. igralko sveta, Britanko Heather Watson. Prvi niz je dobila ekspresno, tekmica je le izenačila na 1:1, nato pa ji je Slovenka dvakrat vzela servis, dobila vse svoje in zmagala s 6:1. Nekoliko bolj izenačen je bil drugi niz, v katerem je tudi Juvanova dvakrat izgubila servis, kar pa ni bilo usodno.

Slovenka je precej boljše servirala, dosegla tri ase, tekmica nobenega, in še 12 winnerjev. Brez napak je odigrala na mreži, kamor je prišla sedemkrat in bila pri zaključku vselej uspešna. Skupno je 106. igralka sveta dosegla 59 točk, Britanka le 39. Naslednja tekmica 20-letne Ljubljančanke bo 26. nosilka Američanka Danielle Collins.

V drugem krogu se ji je nato pridružila še Zidanškova. Po uri in 56 minut je po izenačenem boju s 6:4 in 7:6 (4) premagala Američanko Bernardo Pera. Za Zidanškovo, ki je naredila precej manj neizsiljenih napak kot tekmica, je to prva zmaga v tretjem medsebojnem srečanju nad 26-letno Američanko, rojeno v Zadru, sicer 85. igralko sveta.

V drugem krogu se bo Zidanškova pomerila z drugo nosilko, Belorusinjo Arino Sabalenka. Če jo bo uspela presenetiti in če bo napredovala tudi Juvanova, bo v tretjem krogu prišlo do slovenskega obračuna.

V drugem tekmovalnem dnevu v New Yorku dvoboj čaka še Mariborčanko Polono Hercog, igrala bo z deseto nosilko Čehinjo Petro Kvitovo. Tekmovalki sta se v prvem krogu New Yorka merili že leta 2012, v dveh nizih je bila boljša dvakratna zmagovalka Wimbledona.

Med prvimi na turnirju je na igrišče stopila Romunka Simona Halep, nekdanja prva igralka sveta, ki se je uspešno vrnila po poškodbi, 12. nosilka je bila s 6:4 in 7:6 (3) boljša od Italijanke Camile Giorgi. Zmagovalka Pariza 2018 in Wimbledona 2019 je letos zaradi poškodbe stegenske mišice izpustila oba omenjena turnirja.

Zelo zanimiv je bil tudi dvoboj finalistk turnirja iz leta 2017, Američanka Sloane Stephens je še enkrat ugnala rojakinjo Madison Keys, dvoboj je tokrat odločil “tie break” tretjega niza.

Pri moških Slovenija svojega predstavnika nima. Aljaž Bedene je nastop odpovedal, Blaž Kavčič je izpadel v prvem krogu kvalifikacij, Blaž Rola pa v zadnjem, potem ko ga je premagal Švicar Henri Laaksonen, ki je danes napredoval v drugi krog, v treh nizih je premagal Avstralca Johna Millmana.

Največ pozornosti je vzbudil dvoboj med Cicipasom in Murrayjem. Občinstvo je bilo na strani britanskega veterana, ki je igral odlično. Vodil je z 2:1 v nizih, zelo žal pa mu je lahko za drugi niz, v katerem je imel v “tie breaku” dve zaključni žogi, pri izidu 6:5 je tudi serviral za vodstvu 2:0 v nizih, a priložnosti ni izkoristil.

Najbrž tudi zaradi tega, ker se je takrat bolj ukvarjal s težavami s teniškim copatom, kot pa s samimi udarci. V četrtem nizu mu je nekoliko zmanjkalo moči, tako da je moral na koncu priznati premoč Grku, ki je pred finalnim nizom vzel odmor, kar je razjezilo Britanca. Ta je namreč menil, da je bil počitek predolg.

“To ni bilo športno in tudi on to ve. Izgubil je moje spoštovanje,” je bil nad potezo razočaran Murray, ki je že takoj po nadaljevanju dvoboja izgubil svoj servis. A Cicipas se z njegovim mnenjem ne strinja: “Nisem delal ničesar, kar ni po pravilih in kar bi ATP prepovedoval.”

Od nosilcev so v prvem krogu izpadli Američan John Isner (19.), Francoz Ugo Humbert (23.), Britanec Cameron Norrie (26.) Španec Alejandro Davidovich (29.) in Hrvat Marin Čilić (30.). Hrvati, ki so imeli v obeh konkurencah zelo slab dan, so ostali tudi brez super veterana Iva Karlovića, ki ga je izločil peti nosilec, Rus Andrej Rubljov.