[5]
175072

Slovenke na uvodni tekmi domačega EP pokorile ene izmed favoritinj za kolajne

4. 11. 2022, 20.33

Slovenska ženska rokometna reprezentanca je v prvem krogu evropskega prvenstva v Sloveniji, Črni gori in Severni Makedoniji v Celju premagala Dansko z 28:26 (14:15).

Slovenske rokometašice so se na uvodni tekmi domačega evropskega prvenstva prikazale v najlepši možni luči. Po srditem boju za vsak košček igrišča so v mestu grofov na kolena položile Danke, ki so jih mnogi rokometni strokovnjaki pred začetkom letošnjega turnirja stare celine uvrščali v najožji krog favoritinj za kolajne.

Slovenske rokometašice po dnevu premora že v nedeljo v mestu grofov čaka obračun s Švedinjami, v torek pa še s Srbkinjami. Obe tekmi se bosta pričeli ob 18. uri.

V drugi del tekmovanja se bodo uvrstile po tri najboljše reprezentance iz vseh štirih skupin, križata pa se skupini A in B ter C in D. Glavni del tekmovanja bo med 10. in 16. novembrom v ljubljanski dvorani Stožice, kjer bodo nastopile reprezentance iz skupine A in B, ter skopski dvorani Boris Trajkovski, kjer bodo tekmovale izbrane vrste iz skupine C in D.

Izbranke črnogorskega strokovnjaka na slovenski klopi Dragan Adžić so obračun proti izjemno močnim Dankam začele brez strahu. V šesti minuti so resda zaostale za dva gola (1:3), a nato le strnile svoje vrste ter po golih Nataše Ljepoje in Tamare Mavsar hitro izenačile na 3:3.

Srčne Slovenke so bile tudi v nadaljevanju povsem konkurenčne papirnatim favoritinjam z Danske, po izključitvi Kathrine Heindahl pa so povsem zagospodarile na celjskem igrišču in si po dveh zaporednih golih Alje Varagić s krilnega položaja v 13. minuti priigrale dva zadetka prednosti (8:6).

Ene od treh gostiteljic letošnjega turnirja so bile tudi večji del prve polovice tekme enakovredne rokometašicam iz Hamletove dežele, z organizirano in preudarno igro v napadu so gostjam onemogočile nasprotni napad, kar je eno najmočnejših orožij Dank. V 24. minuti so jim znova pogledale v hrbet (11:12), v sami končnici pa so si slovenske rokometašice po izključitvi Valentine Klemenčič znova pridelale dva gola zaostanka (13:15).

Adžićeve varovanke so bile tudi v drugem polčasu povsem enakovredne Dankam. Z agresivno obrambo so dobro zaustavile zunanjo vrsto tekmic, tudi njihova igra v napadu je vseskozi imela rep in glavo. Slonela je na prvi zvezdnici Ani Gros, a svoj delež sta prispevali tudi Elizabeth Omoregie in Tamara Mavsar.

Po golu slednje so Slovenke v 41. minuti znova povedle z 19:18, tehtnica pa se na eno ali drugo stran ni prevesila vse do končnice izenačenega in napetega obračuna.

Slovenke, ki so lep del drugega polčasa odigrale brez Ane Gros, so unovčile svojo brezkompromisno igro in si po golu Nine Zulić v 51. minuti priigrale dva gola prednosti (24:22), tri minute kasneje pa so po zadetku Mavsarjeve s sedemmetrovke povišale na 26:23.

V končnici niso popustile niti za ped, obramba je bila še naprej granitna. V 57. minuti so se jim Danke približale na gol zaostanka (25:26), a slovenske rokometašice so bile tudi v samem finišu zbrane in preudarne ter na kolena položile trikratne evropske prvakinje z Danske.

V slovenski reprezentanci je bila na današnji tekmi najbolj učinkovita Ana Gros z osmimi goli, Tamara Mavsar je prispevala sedem zadetkov.