[3]
208509

Slovenke bodo celile rane na domači tekmi proti Bolgariji

10. 11. 2023, 16.19

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2025 začela s porazom. V prvi tekmi je v Sopronu izgubila proti Madžarski z 51:70 (19:25, 28:40, 37:58). Priložnost za prvo zmago bodo Slovenke imele v nedeljo, ko bodo v ljubljanski dvorani na Kodeljevem igrale proti Bolgariji, neposredni prenos tekme na našem prvem programu.

Slovenske košarkarice, ki so sicer v kvalifikacije krenile brez poškodovane kapetanke Teje Oblak, v nedeljo je odpadla še Hana Ivanuša, so s porazom začele “lov” na peti zaporedni nastop na EP. Tja bodo napredovale zmagovalke skupin in štiri najboljše drugouvrščene reprezentance.

V uvodni tekmi kvalifikacij za nastop na EP so se varovanke grškega selektorja Georgiosa Dikaiulakosa pomerile proti Madžarkam, s katerimi so meseca maja dvakrat izgubile v pripravah pred domačim EP. Tudi v četrtek Madžarke, ki so bile na EP na koncu četrte, niso dopustile presenečenj.

V prvi četrtini so se Slovenke zanašale predvsem na met za tri točke, kar je bilo njihovo največje orožje v začetku tekme. S tem so držale stik z domačimi košarkaricami in so ob prvem odmoru zaostajale le za šest točk. V nadaljevanju so Madžarke prevzele pobudo, Slovenkam se je met nekoliko zaustavil, z delnim izidom 10:2 pa je madžarska prednost narasla na 20 točk (50:30). To je bila prevelika razlika, da bi jo Slovenke lahko nadoknadile v zadnji četrtini.

“Vedeli smo, da bo težka tekma glede dober rezultat Madžarske na prejšnjem EP, ampak ne glede na to, smo sem prišli zmagat. Bili smo premehki, preveč smo izgubljali skoke in enostavno je takšne tekme težko zmagati. Iz te tekme se moramo naučiti, gremo na naslednjo, ki jo moramo dobiti. Morali bomo biti bolj čvrsti in predvsem prevzeti odgovornost,” je po tekmi dejala Lisec.

Priložnost za popravni izpit bodo Slovenke imele že dva dni na domačem parketu v Ljubljani. Ob 17.30 se bodo pomerile z bolgarsko izbrano vrsto, ta je danes doma izgubila proti Finski s 65:75. Kvalifikacijski cikel se bo nato nadaljeval šele novembra 2024, konec bo februarja 2025.

Žensko košarkarsko evropsko prvenstvo bodo leta 2025 sicer prvič gostile štiri države. Gostiteljice 40. ženskega EP bodo Češka, Nemčija, Grčija in Italija. Vsaka država bo med 18. in 22. junijem gostila eno izmed štirih skupin prvenstva, natančne lokacije pa bodo sporočili naknadno. Zaključni del turnirja bo med 23. in 29. junijem potekal v Atenah, kjer bodo kronane tudi evropske prvakinje.

Kvalifikacije za EP 2025, Slovenija – Bolgarija, nedelja ob 17.25 na Šport TV 1.