[4]
96491

Slovenija zlahka prek skromnih Litovcev

6. 2. 2020, 21.18

Slovenska hokejska reprezentanca je v tekmi prvega kroga olimpijskega kvalifikacijskega turnirja na Jesenicah premagala Litvo z 12:2 (4:0, 3:1, 5:1).

Slovenci so s tekmo proti Litvi začeli boje za svoje tretje zaporedne olimpijske igre. Potem ko so uspešno prestali kvalifikacije za Soči 2014 in Pyeongchang 2018 ter pozneje na obeh igrah tudi dobro tekmovali, jih letos čaka izziv za Peking 2022.

Jeseniški turnir je eden od treh na predzadnji stopnji olimpijskih kvalifikacij. Zmagovalec se bo uvrstil na enega od treh zaključnih turnirjev, ki bodo avgusta, na vsakem od teh pa bo nato na OI vodilo le prvo mesto.

Selektor Matjaž Kopitar je pred začetkom domačega turnirja dejal, da se zavedajo statusa favoritov, da pa bodo z vsakim nasprotnikom igrali resno in brez podcenjevanja. Prva je bila danes na vrsti Litva, ki so jo Slovenci lani na drugoligaškem SP v Nursultanu premagali z 9:0. Tudi danes je bilo podobno, končni izid pa še višji.

Danes je priložnost v vratih dobil Gašper Krošelj (na turnirju sta sicer vratarja še Matija Pintarič in Luka Gračnar), ki pa prav veliko dela ni imel. Litovci so namreč le redko prihajali prek polovice igrišča.

Na drugi strani je imel Laurynas Lubys bistveno več dela. Slovenci so pritisnili in po pričakovanjih hitro strli odpor tekmecev. Prvi gol je v tretji minuti dosegel Gregor Koblar, naslednjega Miha Zajc, na polovici prve tretjine po lepi akciji spet Koblar. Gledalcev se v Podmežakli ni trlo, so pa najbolj zvesti slovenski privrženci lahko uživali ob zavzeti igri, ki jo je ob prvi številčni prednosti kronal še kapetan Jan Urbas.

Vse delo so tako domači opravili že v uvodnih 20 minutah, preostalih 40 pa so bolj ali manj le vzdrževali razmerje moči.

Dosegli so še tri gole, lahko pa bi jih še precej več, saj so bili nenehno pred vrati Litve. Tako pa so do sedmice v drugem delu izid povišali Ograjenšek, Žiga Jeglič in Miha Verlič. Slovencem pa kljub veliki premoči le ni uspelo ohraniti nedotaknjene mreže, tik pred koncem tretjine je Litva estetsko popravila izid.

Števec golov se je nazadnje ustavil pri 12. V zadnji tretjini se je razigral udarni slovenski napad, zadela sta Jeglič in Sabolič, svoj tretji gol na tekmi pa tudi Koblar. Spet pa so Litovci tik pred koncem premagali Krošlja za končnih 2:12.

V prvi današnji tekmi je Japonska premagala Hrvaško z 9:0.

V petek bo Slovenija igrala s Hrvaško, po prostem dnevu pa v nedeljo še z Japonsko.