[2,2427]
122115

Slovenija v Rusijo po nadaljevanje ”pozitivnega niza”

26. 3. 2021, 10.32

Slovenija in Rusija sta se v kratki zgodovini medsebojnih nogometnih tekem srečala petkrat. Po statistiki sta izenačeni, dvakrat je zmagala Slovenija, enkrat nismo videli zmagovalca, dvakrat pa je sicer slavila močna ruska izbrana vrsta, vendar sta bili ti dve zmagi bolj ali manj Pirovi oziroma nepomembni. Reprezentanci se bosta znova pomerili v soboto ob 15. uri, obračun si boste lahko ogledali na programih Šport TV. Poleg same tekme ne zamudite niti novega studijskega dela z bogatimi vsebinami, ki se prične uro pred samim obračunom.

Slovenska in ruska nogometna reprezentanca sta prvič obračunali na prijateljskem obračunu 11. februarja 1996, in sicer v Valletti, prestolnici male otoške države Malte. Na koncu je bil rezultat 1:3 za Ruse, častni zadetek za Slovence je z enajstmetrovke dosegel Primož Gliha. To je bil hkrati tudi edini prijateljski obračun omenjenih reprezentanc.

Kar se pa tiče uradnih, oziroma bolje rečeno kvalifikacijskih, tekem, lahko brez dvoma rečemo, da so uspešnejši nogometaši s Triglavom na prsih. 24. marca 2001, ko je Slovenija gostovala v Rusiji, so bili varovanci Srečka Katanca že prepoznana evropska velesila, ki se ni ustrašila nobenega izziva, tako kot tudi ne omenjenega gostovanja. Že v 7. minuti je sicer Rusijo v vodstvo popeljal Dmitri Khokhlov, vendar na izenačenje nam ni bilo treba dolgo čakati, saj je v 21. minuti izid poravnal steber slovenske obrambe Aleksander Knavs.

Veliko več ”vroče krvi” je bilo prelite septembra istega leta za Bežigradom. Glavni delilec pravice Poll Graham je skozi celotno tekmo postregel z nerazumljivimi odločitvami, kar je na koncu skoraj pripeljalo do incidenta, saj so jezni ruski nogometaši po zadnjem sodnikovem žvižgu dobesedno obkrožili sodnika in že je dišalo po pretepu, vendar se je za Angleža na koncu vse srečno končalo. Milan Osterc je na tej tekmi popeljal Slovenijo v vodstvo, ko je v 62. minuti po podaji s prostega strela zadel z glavo, Rusi so izenačili zgolj 10 minut kasneje prek Egorja Titova, zmagoviti zadetek za Slovence pa je v zadnji minuti z najstrožje kazni dosegel Milenko Ačimović. Zanimivo, te kvalifikacije je Slovenija končala brez poraza, a vseeno morala v dodatne kvalifikacije, v katerih je na kolena spravila Romune.

Potem pa pride na vrsto evforični november 2009. Že v neugodni skupini je Slovenija dokazala, da je znova pripravljena na nekaj velikega, a zdelo se je, da so Rusi varovance Matjaža Keka podcenjevali. Res je tudi, da so na Lužnikih dokaj lahko prišli do prednosti z 2:0, obakrat je bil strelec Dinyar Bilyaletdinov. Toda slovenska četa se ni predala in v 88. minuti prišla do znižanja rezultata, ko je bil strelec zlata vrednega gola Nejc Pečnik. To je Rusom pognalo nekaj strahu v kosti, za dobro predstavo čez nekaj dni v Ljudskem vrtu pa je že na prvi tekmi povsem na koncu opozoril Robert Koren, ki je sprožil z roba kazenskega prostora, s slikovito parado pa se je izkazal Igor Akinfeev in svoje soigralce rešil pred izenačujočim zadetkom.

Akinfeev pa svojih soigralcev ni mogel rešiti v Ljudskem vrtu. Prepolni stadion je na koncu pozdravil odhod slovenske izbrane vrste na svetovno prvenstvo v Južnoafriški republiki, ki ga je z zadetkom v 44. minuti omogočil Zlatko Dedić. Velika Rusija z zvezdnikom Arshavinom in strategom Guusom Hiddinkom je bila ponižana. Podoben uspeh si od slovenskih fantov želimo tudi v teh kvalifikacijah, ko je selektor prav Matjaž Kek.

Obračun v Rusiji se v soboto začne že ob 15. uri, ob 14.00 ne zamudite studijskega dela v katerem smo zgolj za vas pripravili zanimive vsebine. Gost bo znova Dušan Kosić, izdali vam bomo zadnje informacije iz slovenskega tabora in kaj pred obračunom napovedujejo v domači reprezentanci. Predstavili bomo Miho Mevljo, ki je proti Hrvaški nedvomno odigral tekmo življenja in ki bo, kljub gostovanju, proti Rusiji igral na domačih tleh, saj na stadionu Fisht igra domače tekme v dresu svojega Sočija. Predvajali bomo pogovor z Zlatkom Dedićem, ki je na zadnji tekmi z Rusijo dosegel zadetek, ki nas je popeljal na svetovno prvenstvo, v rubriki ”Tradicionalni slovenski klubi” bomo tokrat v ospredje postavili obalni Portorož-Piran, znova pa bomo imeli ”sodniški kotiček”, ko bomo s podpredsednikom Zveze nogometnih sodnikov Slovenije Robijem Krajncem vzeli pod drobnogled sodniške odločitve.

1

2

Sezona mučenja se nadaljuje: Ajax v izdihljajih tekme do težko prigarane točke (VIDEO)...Več