[2427]
114085

Slovenija s trdno obrambo in obilico borbenosti do svojega drugega Mundiala

5. 12. 2020, 10.52

Pred ponedeljkovim žrebom kvalifikacijskih skupin za svetovno prvenstvo 2022 se oziroma v preteklost. Natančneje enajst let v preteklost, ko si je slovenska nogometna reprezentanca zagotovila igranje na svetovnem prvenstvu 2010 v Južni Afriki. Takrat se je v kvalifikacijah pomerila s Poljsko, Slovaško, Češko, Severno Irsko in San Marinom, v dodatnih kvalifikacijah pa še z Rusijo.

Slovenija je svoj pohod na prvo svetovno prvenstvo na afriških tleh začela 6. septembra 2008 v Wroclavu na Poljskem. Pred začetkom kvalifikacij pričakovanja pod taktirko Matjaža Keka niso bila visoka. Kek, ki je vodenje reprezentance prevzel dobro leto prej, pa je s svojimi varovanci že na prvi tekmi presenetil nosilce skupine. Na Poljskem se je uvodno srečanje kvalifikacij z goloma Dedića in Žewlakowa končalo z 1-1. Le štiri dni pozneje pa je Slovenija odigrala svojo prvo domačo srečanje. Na stadion Ljudski vrt je prišla izbrana vrsta Slovaške, ki je v kvalifikacijah ciljala visoko. A proti Sloveniji so Slovaki doživeli hladen tuš, saj so jih domačini odpravili z izidom 2-1. Oba zadetka za Slovenijo je v drugem polčasu dosegel Milivoje Novaković.

Slovenski apetiti so se tako po štirih osvojenih točkah po zahtevnih uvodnih dveh srečanjih sunkovito dvignili. Še dodatno pa so narasli, ko je Slovenija oktobra istega leta doma ugnala Severno Irsko. Domačini so svojo premoč na zahtevnem obračunu kronali najprej z golom Novakovića v 84. minuti, nato pa še Zlatana Ljubljankića minuto pozneje. Slovenija se je z zmago z 2-0 povzpela celo na vrh kvalifikacijske skupine 3, in slovenska javnost je vse glasneje začela razmišljati o možnosti igranja na svetovnem prvenstvu. Evforijo pa so štiri dni pozneje umirili Čehi, ki so varovance Matjaža Keka v Teplicah po zadetku Sionka premagali z 1-0.

Gostovanje na Češkem je tako za Slovence začelo niz treh zaporednih tekem brez doseženega gola. Niso namreč uspeli zadeti niti marca 2009 na domači tekmi s Čehi, ki se je končala z 0-0 in aprila proti Severni Irski, ki je kljub prepričljivejši predstavi gostov v Belfastu prišla do zmage z 1-0.

Slovenija se je po treh neugodnih rezultatih znašla v težavah, ključna za njen preporod pa je bila domača tekma proti San Marinu. To so slovenski nogometaši po dveh golih Korena ter zadetkih Kirma, Ljubljankića in Radosalvjevića dobili z visokih 5-0 in začeli svoj odločilen niz štirih zaporednih zmag brez poraza. Septembra 2009 so namreč doma nato kar s 3-0 odpravili Poljake (Dedić, Novaković, Birsa), mesec pozneje pa na tekmi, ki je odločala o končni razvrstitvi še v Bratislavi Slovaško z 0-2 (Birsa, Pečnik).

Slovenija je tako za drugo mesto potrebovala le zmago proti San Marinu, v primeru zmage Poljske proti Slovaški ali remija, pa bi se na prvenstvo uvrstila kar neposredno. Slovenija je svoje delo opravila z odliko in San Marino z goli Novakovića, Stevanovića in Šulerja odpravila s 3-0. A sreča se ji ni nasmehnila, Slovaška je namreč Poljsko premagala z 1-0 in z 22 točkami osvojila neposredno vozovnico v Južno Afriko. Slovenijo so z drugim mestom in 20 točkami čakale dodatne kvalifikacije.

Žreb jim je namenil Rusijo, reprezentanco, ki je leto prej na evropskem prvenstvu prišla celo do polfinala. Varovanci Guusa Hidinka so bili na čelu s prvim zvezdnikom Andreyem Arshavinom samozavestni v svoj uspeh. To je bilo moč opaziti tudi na prvi tekmi 14. novembra na stadionu Lužniki v Moskvi. Rusija je namreč brez večjih težav nadzirala srečanje in v prvem polčasu prišla do vodstva prek Biljaljetdinova. Ta je svoj drugi zadetek dosegel ob začetku drugega dela igre in možnosti za uspeh Slovenije so se zdele minimalne. Obilico upanja pa je Slovencem s pomembnim golom v gosteh vliv Nejc Pečnik, ki je v zadnjih minutah srečanja izkoristil nepozornost ruske obrambe.

18. novembra je nato sledila zgodovinska tekma v nabito polnem Ljudskem vrtu. Slovenija je iskala pot mimo trde ruske obrambe, sreča pa se jim je nasmehnila v 44. minuti, ko je predložek Birse v gol preusmeril Zlatko Dedić. Sledil je čustveno nabit drugi polčas, v katerem so Rusi redno oblegali vrata razpoloženega Samirja Handanovića. A v polnem sijaju je znova zablestela odlična obramba in predvsem borbena igra Slovenije, ki je izbrano vrsto krasil skozi celotne kvalifikacije. Majhna Slovenija je mrežo proti veliki Rusiji še enkrat več uspela ohraniti nedotaknjeno in si več kot zasluženo priigrala svoje mesto med 32 reprezentancami v Južni Afriki.

Zgodbo izpred enajstih let bo slovenska reprezentanca poizkušala ponoviti v kvalifikacijah za SP 2022 v Katarju. Vse njene tekme pa si boste od marca naprej lahko ogledali na Šport TV!

1

2

Sezona mučenja se nadaljuje: Ajax v izdihljajih tekme do težko prigarane točke (VIDEO)...Več

3

Matko za Šport TV: Pokazal sem, da lahko tudi po poškodbi ohranim formo (VIDEO)...Več