[2759]
195527

Slovenija po zmagah Danske in Kazahstana padla na četrto mesto

16. 6. 2023, 23.06

Nogometaši so danes začeli poletni cikel kvalifikacijskih tekem za evropsko prvenstvo 2024 v Nemčiji. V slovenski skupini H, kjer je Slovenija izgubila s Finsko z 0:2, je v večernih dvobojih Danska premagala Severno Irsko z 1:0, Kazahstan pa San Marino s 3:0.

Slovenija je v Helsinkih doživela prvi poraz po dveh zmagah v spomladanskem delu. Ostala je pri šestih točkah, Finci pa so jo z današnjo drugo zmago na lestvici ujeli po točkah in razliki v zadetkih (4:3).

Zvečer sta se tema ekipama na vrhu lestvice s po šestimi točkami pridružila še Danska in Kazahstan. Danci so s težavo strli trdožive Severne Irce. Edini zadetek je takoj po začetku drugega dela dosegel Jonas Wind. Ob koncu se je v Koebenhavnu razvila prava drama, saj je Callum Marshall že v sodnikovem dodatku zadel za 1:1. A po dolgem ogledu Vara so sodniki zadetek zaradi predhodnega prepovedanega položaja razveljavili in ostalo je pri danski tesni zmagi.

V San Marinu je pri najšibkejši reprezentanci te skupine gostoval Kazahstan in na koncu slavil s 3:0. V prvem polčasu je zadel Jan Voronovskij, v drugem pa z bele točke Askat Tagiberge, v sodnikovem dodatku pa še Baktijor Zaintudinov.

V skupini B so Francozi upravičili status favoritov in s 3:0 premagali Gibraltar. Enega od zadetkov je dosegel Olivier Giroud, kar je bil njegov 54. reprezentančni gol, z njim se je še dodatno utrdil na prvem mestu strelcev Francije. Je pa obenem s 123. nastopom tudi ujel Thierryja Henryja na seznamu igralcev z največ tekmami za Francijo.

V drugi tekmi te skupine je Grčija z 2:1 ugnala Irsko.

Angleži v skupini C so visoko, na koncu je bilo 4:0, premagali Malto. Slednja je tekmo začela z avtogolom že v tretji minuti, Angleži pa so že do 30. minute vodili s 3:0 in odločili zmagovalca.

Bolj zanimivo je bilo na drugi tekmi te skupine; Severna Makedonija je ob polčasu vodila z 2:0, a je Ukrajini uspelo doseči dva gola med 63. in 67. minuto, potem pa je Viktor Cigankov v 83. poskrbel za popoln preobrat.

Turčija je v skupini D tesno premagala Latvijo, zmagoviti gol je dosegel Irfan Can Kahveci v v peti minuti sodnikovega dodatka, potem ko je minuto pred tem Latvija izenačila na 2:2. Armenci pa so v Cardiffu presenetili Valižane, zmagali so s 4:2, po dva gola sta dosegla Lucas Zelarajan in Grant-Leon Ranos.

Švicarji so se za pričakovano zmago proti Andori namučili in na koncu zmagali le z 2:1. Belorusija pa je bila na pragu prve zmage, toda Izrael je poraz v zadnjih petih minutah spremenil v zmago, v sodnikovem dodatku je za zmago zadel Oscar Glouh. Kosovo in Romunija sta igrala 0:0.