[2]
86943

Slovenija po preobratu do pomembne zmage

10. 9. 2019, 00.19

Slovenska nogometna reprezentanca je v Stožicah na šesti tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2020 premagala Izrael s 3:2 (1:0).

Slovenska vrsta si je na 58. rojstni dan selektorja Matjaža Keka želela tri točke, s čimer bi potrdila odmevno petkovo zmago proti Poljakom. To ji je na navdušenje domačih navijačev tudi uspelo, in sicer z golom Benjamina Verbiča v 90. minuti.

To pomeni, da je na petih tekmah z Izraelci še neporažena (dve zmagi in trije remiji) in je še okrepila svoje mesto v boju za Euro 2020. Zdaj ima 11 točk, Izrael ostaja pri osmih. Vodijo Poljaki s 13 točkami, Avstrija pa jih ima deset.

Slovence, 63. na lestvici Mednarodne nogometne zveze (Izrael je 84.), novi preizkušnji kvalifikacij čakata oktobra, in sicer 10. v Severni Makedoniji in 13. z Avstrijo doma. Sledila pa bosta še novembrska obračuna z Latvijo doma in Poljsko v gosteh.

Kek v začetno postavo v primerjavi s tekmo s Poljsko ni preveč posegal. Le kapetan Bojan Jokić, ki se je vrnil po kazni zaradi kartonov, je na levem bočnem branilskem položaju zamenjal Jureta Balkovca, ki je danes dopolnil 25 let.

Ta postava resda ni delovala tako odločno kot proti Poljakom, čeprav je bila terensko boljša od tekmeca, pa je vseeno prišla do pomembnega zadetka, in sicer v 43. minuti, ko je najbolj razpoloženi mož na igrišču in igralec s potezo Josip Iličić lepo v kazenski prostor podal do vtekajočega Benjamina Verbiča, ta pa je nato rutinirano premagal Ofirja Marciana.

Ta je sicer preprečil slovensko vodstvo že v tretji minuti, ko se je pred njim pojavil Roman Bezjak, a slovenskemu reprezentantu žoge ni uspelo poslati mimo izraelskega vratarja.

Njegovi soigralci so v prvem polčasu le enkrat nevarneje zagrozili, ko je Shon Weismann z glavo žogo poslal malo mimo gola. Tik pred koncem polčasa je bilo še enkrat vroče v gostujočem kazenskem prostoru, a je ostalo pri 1:0.

V uvodu drugega polčasa so najprej v kazenski prostor prišli gosti (njihov selektor Andi Herzog bo v torek praznoval 51 let), a je slovenska obramba blokirala njihov poskus, pri tem pa se je poškodoval Aljaž Struna. Gosti so zatem izvedli kot, žogo pripeljal na vrh kazenskega prostora, kjer je bil povsem neoviran kapetan Bibras Natcho in z nizkim strelom ugnal Jana Oblaka.

V 63. minuti nov hladen tuš za domače. Jasmin Kurtić je neodgovorno podal žogo točno Izraelcem, kar je z izjemnim strelom v levi zgornji kot z 20 metrov unovčil prvi strelec kvalifikacij Eran Zahavi. Zanj je bil to že deveti gol teh kvalifikacijah.

Toda na veselje domačih navijačev so se Slovenci hitro vrnili v igro, saj je Bezjak v 66. minuti le dobil dvoboj z Marcianom po podaji Andraža Šporarja in izenačil na 2:2. Šporar je malo pozneje z glavo meril nenatančno, na drugo strani pa je streljal Munas Dabbur, a tudi on premalo natančno.

V 83. minuti je s strelom od daleč Kurtić namučil gostujočega vratarja, ki pa se je izkazal z obrambo, tako kot tudi v 86. minuti, ko je znova imel dvoboj ena na ena z njim Bezjak. V 89. minuti je Marciano obranil še izvrsten Šporarjev poskus s “škarjicami”. Na drugi strani Oblak ni imel težjega dela z Zahavijevim poskusom v 90. minuti.

Že v nasprotnem napadu pa izbruh veselja na stožiških tribunah. Kurtić je poslal lepo podajo v osrčje kazenskega prostora, tam pa je Verbič z glavo prinesel pomembno zmago Sloveniji.