[3]
44979

Slovenija na krilih Dragića in Dončića v polfinalu EP!

12. 9. 2017, 23.05

Slovenska košarkarska reprezentanca je v četrtfinalu evropskega prvenstva v Istanbulu premagala Latvijo s 103:97 (34:23, 51:55, 76:66).

Košarkarji Slovenije so se uvrstili med štiri najboljše ekipe na 40. evropskem prvenstvu v Istanbulu. V četrtfinalu so premagali Latvijo s 103:97, v polfinalu v četrtek ob 20.30 pa jih čakajo evropski prvaki Španci.

Slovenija se je drugič v zgodovini uvrstila v polfinale EP, še vedno pa čaka na svojo prvo medaljo. Leta 2009 na Poljskem je tekmovanje zaključila z dvema poraza in osvojila četrto mesto. Tedaj je v četrtfinalu premagala Hrvaško, nato pa tesno izgubila s Srbijo in Grčijo.

Slovenija in Španija sta se na trinajstih evropskih prvenstvih srečali šestkrat. Dvakrat so zmagali Slovenci, štirikrat pa Španci. Zanimivo, da je Španija v zadnjih petih primerih, ko je premagala Slovenijo, nato osvojila medaljo.

V prvem četrtfinalu je Španija premagala Nemčijo s 84:72, v sredo pa sta na sporedu še dvoboja Grčija – Rusija in Italija – Srbija.

Prva četrtina je veliko obetala. Predvsem drugi del je Slovenija odigrala fantastično, dosegla je 34 točk in imela po delnem izidu 20:2 že petnajst točk naskoka (30:15). Kapetan Goran Dragić je bil tedaj pri 13 točkah, trojke so metali 5:7, iz igre 9:12.

Slovenija, košarkarska reprezentanca

A sledilo je precej slabših drugih deset minut. Pri Latviji se je razigral njen prvi zvezdnik, 221 centimetrov visoki Kristaps Porzingis, hkrati pa je steklo tudi njeno prvo orožje – met z razdalje. Latvija se je v 15. minuti vrnila v igro (40:36), polčas pa je dobila s 55:51 in to kljub temu, da je bil Porzingis s tremi osebnimi napakami na klopi, po tri prekrške pa sta imela tudi Dairis Bertans in Janis Timma. Slovenija je v drugi četrtini prejela 32 točk in osem trojk.

Pot do uspeha je bila jasna, omejiti učinek Latvije v napadu, saj 55 prejetih točk v prvih dvajsetih sodi le v ligo NBA. In res, obramba je naredila svoje. Latvija je v nadaljevanju potrebovala tri minute in pol, da je dosegla prvi koš (67:57), skupno jih je v tretji četrtini zmogla zgolj enajst, zgrešila pa je vseh deset poskusov za tri točke.

Slovenija je v zadnjo četrtino krenila z desetimi točkami prednosti, zato trenerju Latvije Ainarsu Bagatskisu ni preostalo drugega, kot da na igrišče postavi tudi zvezdnika New York Knicks, ki je imel že štiri osebne napake. V igro Latvije je vnesel dodatno dimenzijo, ki ji je omogočila vrnitev po trojki Anthonyja Randolpha za 79:66. Le štiri minute kasneje je bilo 81:79.

Porzingis je bil s 34 točkami prvi strelec tekme, a junaki so bili slovenski košarkarji. Luka Dončić je pri 18 letih pokazal kakovost in zrelost, ki jo občuduje vsa Evropa, Goran Dragić je dokazal, zakaj mu v Miamiju na sezono plačajo 17 milijonov dolarjev, Klemen Prepelič, Anthony Randolph in ostali slovenski igralci pa so pričarali še en nepozaben večer.

Do zmage so prišli krvavo, tesno, predvsem pa z velikim pogumom. Dončić je v 36. minuti zadel trojko od table z desetih metrov za 86:79, nato je dodal še eno za 91:83, Prepeliču in Edu Muriću se na črti prostih metov ni zatresla roka, kapetan Dragić pa je 30 sekund pred koncem položil za 97:92 in veliko, rekordno zmago sredi Istanbula. Slovenija namreč še nikoli na velikih tekmovanjih – trinajstih evropskih in treh svetovnih prvenstvih – ni dosegla toliko točk.

Dončić je 27 točk zbral ob metu 7:14 iz igre (trojke 4:11, 9 skokov). Dragić je metal 9:15 (trojke 2:5) in dosegel 26 točk, 8 podaj in 6 skokov. Randolph je imel devet skokov in 16 točk (met 6:11), Klemen Prepelič 17 (prosti meti 12:12, trojke 1:2), Gašper Vidmar pa se je izkazal s štirimi blokadami, šestimi skoki in devetimi točkami.