[6]
85071

Slovenci trikrat blizu, a Francozi gladko dobili prvi obračun

10. 8. 2019, 08.16

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je v 1. krogu turnirja skupine D olimpijskih kvalifikacij v Gdansku izgubila proti Franciji z 0:3 (-24, -20, -23).

Varovanci Alberta Giulianija so že po prvi tekmi turnirja izgubili realne možnosti za osvojitev prvega mesta v skupini. Zdaj namreč niso več odvisni od sebe, za osvojitev olimpijske vozovnice morajo tako premagati tako Tunizijo kot Poljsko, močno na roke pa ji morajo iti tudi drugi izidi.

Slovenci so v Gdansku naleteli na razpoloženega tekmeca, ki je bil najboljši, ko je bilo to najbolj potrebno. Imeli so sicer svoje priložnosti, prva dva niza so po izenačenem boju izgubili v končnici, v tretjem pa v zaključku zapravili prednost šestih točk.

Začetka tekme so se nekoliko bali, a so bili dovolj zbrani, da so bili tekmecem povsem enakovredni. V nizu sicer niso niti enkrat vodili, a bili Francozom ves čas za petami. Ti so še največjo prednost imeli pri izidu 14:11, vendar je bil rezultat hitro izenačen. Do konca niza so trikolori še enkrat povedli z dvema točkama razlike, toda Tonček Štern je z asom poskrbel, da je bilo na semaforju 19:19. Po izenačenem nadaljevanju je prvo zaključno žogo rešil Alen Pajenk, drugo pa so Francozi izkoristili z asom.

Na začetku drugega niza, ki ga je pri Slovencih na mestu korektorja odigral Mitja Gasparini, so z asom Pajenka Slovenci povedli s 3:0, toda Francozi so hitro vzpostavili ravnotežje. Evropski prvaki iz leta 2015, ko so v finalu premagali prav Slovenijo, so prvič povedli pri izidu 15:14, pri njihovem vodstvu z 19:15 in 20:16 je bilo videti, da bodo niz zanesljivo dobili. Toda nato je na sceno stopil Pajenk, njegovi servisi so prinesli novo izenačenje (20:20). Toda sledila je serija slovenskih napak, pri izidu 20:22 in sumljivi sodniški odločitvi je Slovencem padla še zbranost, tako da do konca niza niso osvojili niti točke.

V tretjem nizu so prišli k sebi, popustili pa so Francozi, ki so najbrž mislili, da se bodo sprehodili do zmage. Po točki Tineta Urnauta so Slovenci vodili z 9:4, po točki Tončka Šterna pa že z 18:12. Tudi pri izidu 23:19 so bili še vedno v lepi prednosti, toda nato jih je s servisi povsem razbil Kevin Le Roux, dva asa in štirje odlični začetni udarci so bili dovolj, da se je Francija veselila zmage.

Naslednjo tekmo bodo Slovenci igrali v soboto, tekmeci bodo Tunizijci.