[2,2427]
122039

Slovenci senzacionalno na kolena spravili svetovne podprvake

24. 3. 2021, 22.35

Slovenska reprezentanca je z zmago začela kvalifikacije za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2022. Za našo izbrano vrsto je zadetek dosegel Sandi Lovrič.

Stadion Stožice, brez gledalcev, sodniki: Lahoz, del Palomar (oba Španija) in Beitinger (Nemčija).
Strelec: 1:0 Lovrić (15.).
Slovenija: Oblak, Balkovec, Mevlja, Blažič, Stojanović, Kurtić, Lovrić (od 86. Bajrić), Bijol (od 69. Vetrih), Bohar (od 64. Črnigoj), Iličić (od 86. Skubic), Šporar (od 69. Kramer).
Hrvaška: Livaković, Barišić (od 46. Oršić), Vida, Lovren, Vrsaljko, Kovačić (od 82. Pašalić), Brozović, Vlašić (od 69. Budimir), Modrić, Kramarić (od 64. Brekalo), Perišić.
Rumeni kartoni: Kurtić, Mevlja; Barišić, Brozović, Vrsaljko, Perišić, Budimir.
Rdeči karton: /.

Slovenski nogometaši so v uvodu poti proti Katarju 2022 gostili svetovne podprvake Hrvate. Na prejšnjih osmih medsebojnih tekmah jim jih še ni uspelo premagati, tokrat pa so, čeravno so se večino tekme branili, znali z borbeno in disciplinirano predstavo obdržati svojo mrežo nedotaknjeno po zgodnjem in zmagovitem zadetku Sandija Lovrića. Slovenija tako nadaljuje lep niz, saj je neporažena devet tekem zapovrstjo.

Izbrance Matjaža Keka v naslednjih dneh čakata še preizkušnji v gosteh, in sicer 27. marca v Sočiju proti Rusiji, 30. marca pa v Nikoziji proti Cipru. V skupini H sta sicer še Slovaška in Malta.

Selektor Kek je v začetno enajsterico postavil bolj ali manj standardno postavo v obrambi, v zvezni liniji so bili Jasmin Kurtić, Sandi Lović in Jaka Bijol, za napadalni del pa so bili zadolženi Damjan Bohar, Josip Iličić in Andraž Šporar.

Hrvati so odločneje začeli tekmo in v sedmi minuti je imel Andrej Kramarić odprt strel z roba kazenskega prostora, a malo zgrešil cilj. Še bližje zadetku je bil Nikola Vlašić v deseti minuti, ko je hitro potegnil v kazenskem prostoru in z leve strani zadel nasprotno vratnico.

Le pet minut pozneje po pogumnejši igri domačih so Slovenci povedli, do strela je prišel Sandi Lovrić na vrhu kazenskega prostora, ta je takoj sprožil, žoga je vmes malce oplazila še Marcela Brozovića in končala za hrbtom Dominika Livakovića.

Tudi v naslednjih trenutkih so Slovenci nekajkrat poskrbeli za malce bolj vroče dogajanje v kazenskem prostoru gostov, a brez pravega strela. V drugi polovici polčasa je terenska prevlada pripadla Hrvaški, ki pa ob disciplinirani domači obrambni vrsti ni prišla do nevarnega strela.

V 43. minuti je na drugi strani Slovenija izpeljala obetaven protinapad, a je Josip Iličić žogo na koncu poslal čez gol z roba kazenskega prostora. Na drugi strani je ob koncu polčasa z glavo poskusil Domagoj Vida, a Jan Oblak ni imel veliko dela.

V drugem polčasu je najprej pri Hrvatih malce zunaj kazenskega prostora do strela prišel Mislav Oršić, a je bil Oblak na mestu, tako kot na drugi strani Livaković v 59. minuti po poskusu Andraža Šporarja.

Hrvati so sicer še vedno imeli precejšnjo terensko pobudo in posest žoge, toda strnjena domača obramba jim ni dovolila nevarnejšega poskusa. Na drugi strani je v 78. minuti s slabih 20 metrov poskusil Blaž Kramer, a je meril preveč po sredini, tako da Livaković ni imel težkega dela.

Po novem pritisku Hrvatov je v 84. minuti poskusil Ivan Perišić malce z leve strani, a Oblak je bil pripravljen tudi na to. Kek je ob tem dodatno zaprl igro, ko je v igro poklical še Kenana Bajrića in Nejca Skubica, kljub temu pa je Slovenija v 89. minuti prišla do protinapada, ki ga je zaključil Kramer, a le za malo zgrešil cilj.

“Začetek, kot smo si ga samo želeli. Premagali smo zelo kakovostnega tekmeca, mislim, da smo zasluženo zmagali, čeprav smo pošteno trpeli. Na začetku je bilo preveč spoštovanja, skozi tekmo pa so ob fanatični borbenosti pokazali kakovosten nogomet. Veseli smo, seveda, ampak bomo ostali trdno na tleh. To je začetek kvalifikacij. Veselje da, evforija ne. Kmalu nas čaka že gostovanje v Sočiju. Dolgo smo čakali to zmago, ta je tudi za navijače, ki so optimistični glede slovenskega nogometa,” je po tekmi svoje misli strnil selektor Slovenije Matjaž Kek.

Naslednjo tekmo Slovenija igra proti Rusiji, dvoboj si boste lahko ogledali na Š1 v soboto ob 14.00.

1

Stojanović: Najtežje so tekme po derbijih, Mariboru proti Rogaški zagotovo ne bo lahko (VIDEO)...Več

2

Tavares za Šport TV: Kljub temu, da ne igram več, s svojimi izkušnjami še vedno pomagam ekipi (VIDEO)...Več