Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je v ligi narodov pred domačimi navijači v Stožicah prišla do odmevne zmage nad Brazilijo s 3:0. Po uspehih proti Kanadi in Bolgariji so izbranci Fabia Solija na tretji tekmi domačega turnirja še tretjič razveselili ljubljansko občinstvo, hkrati pa prišli že do šeste zmage na sedmih tekmah v letošnji ligi narodov. Brazilci, trikratni olimpijski in trikratni svetovni prvaki, tokrat niso našli odgovora na slovenski blok, obrambo in učinkovit protinapad.
Selektor Fabio Soli je po tekmi opozoril, da Brazilija sicer ni nastopila v najmočnejši začetni postavi, a je poudaril, da to slovenske naloge ni naredilo nič lažje. »Brazilska začetna šesterica ni bila najmočnejša, a spomnil sem se lanske sezone, ko smo bili v zelo podobnem položaju. Takrat nismo uspeli zmagati in nismo prikazali najboljše igre. Spomini so se takoj vrnili, a smo tokrat tekmo odprli z izjemnim pristopom. Odlično smo igrali v bloku in obrambi ter že od začetka izvajali pritisk na brazilski sprejem. Z blokom, obrambo in uspešnimi protinapadi smo našli ključ do zmage. Čaka nas pomembna tekma proti Italiji, ne le zame, ampak za celotno ekipo. Nasproti nam bo stala izjemna reprezentanca. Sprva si moramo odpočiti in obnoviti moči. Hvala občinstvu za izjemno podporo.«
Slovenija je tekmo odprla odločno in v prvem nizu hitro pobegnila na visoko prednost, a so se Brazilci v končnici vrnili in celo povedli s 23:22. Domači so nato pokazali mirnost, obrnili izid in dobili podaljšano igro. V drugem nizu so bili Slovenci precej bolj prepričljivi, po seriji na servis Roka Možiča pa so si priigrali prednost, ki je niso več izpustili. Tudi v tretjem nizu so si hitro pripravili visoko vodstvo, Brazilci so se še enkrat približali, a slovenska zmaga ni bila več resno ogrožena.
Kljub gladki zmagi je Jani Kovačič po tekmi ostal previden in opozoril, da ima slovenska igra še precej prostora za napredek. »Lahko smo zadovoljni za zmago s 3:0, po drugi strani pa Brazilci niso igrali z najmočnejšo prvo postavo. Danes je bilo veliko nihanj v igri, kot že v vseh dosedanjih. Čeprav imamo že šest zmag, smo daleč od tiste prave igre in upam, da bomo to v naslednjih tekmah popravili in se dvigovali.«
Eden najbolj razpoloženih v slovenski vrsti je bil Rok Možič, ki je dosegel 17 točk. Po dvoboju je poudaril predvsem pomen domačega vzdušja in dejstvo, da so Brazilci tokrat sami občutili moč Stožic. »Občutki so zelo dobri. Vesel sem, da so tudi Brazilci prišli na naše igrišče, saj smo do zdaj velikokrat igrali pri njih. Lahko so občutili, kaj so Stožice in kaj lahko pokažemo. Hvala vsakemu, ki je prišel danes, in vse vabim tudi jutri. Slovenija je danes s 3:0 premagala svetovno velesilo in moramo biti zelo zadovoljni. Turnirja še ni konec in želimo si še eno zmago. Jutri pričakujem izjemno težko tekmo. Italijani so danes počivali in bodo motivirani. Pričakujem težak obračun, kjer bosta zelo pomembna elementa servis in sprejem. Če bomo zdržali njihov pritisk, smo lahko zelo nevarni.«
Pomemben delež k zmagi je dodal tudi Nik Mujanović, ki je ob dveh asih in dveh blokih prispeval 11 točk. Po njegovih besedah je bila slovenska obrambna predstava ključna za to, da se Brazilci niso uspeli razigrati. »Zelo lepi občutki. Nisem pričakoval takšne tekme. Pričakovali smo precej več odpora, več nevarnosti z njihove strani, še posebej v napadu, saj imajo fenomenalne napadalce in enega najboljših podajalcev na svetu. Zelo hitro in dobro smo jih zaustavili z blokom in obrambo. To sta bila danes naša suverena elementa in potem se tekmeci niso pobrali.«
Najboljši slovenski strelec je bil Tonček Štern z 19 točkami, Možič jih je dodal 17, Mujanović pa 11. Slovenci so se z novo zmago povzpeli na drugo mesto lestvice lige narodov, domači turnir pa bodo sklenili v nedeljo ob 20.30, ko jih v Stožicah čaka še obračun z Italijo.