192261

Sedma etapa ubežniku Baisu, rožnato majico obdržal Leknesund

Avtor: Kenny Jan
12. 5. 2023, 18.54

Italijan Davide Bais je zmagovalec sedme etape kolesarske dirke po Italiji, potem ko je bil na trasi od Capue do Campo Imperatoreja (218 km) v Apeninih najhitrejši iz ubežne skupine. Slovenski as Primož Roglič je ciljno črto prečkal kot peti skupaj z ostalimi najboljšimi 3:10 minute za Baisom. Rožnato majico je obdržal Norvežan Andreas Leknesund.

Etapa je bila za prvo resno gorsko etapo precej manj burna od pričakovanj. Tudi zaradi mokrih cest in hladnega vremena glavnina v prvem delu ni dirkala na polno, v ospredje pa je takoj po začetku etape spustila tri ubežnike.

Ti so si ob počasnem ritmu v ozadju nabrali 12 minut naskoka pred najtežjim delom etape. Zadnjih 45 km je potekalo navkreber z dvema kategoriziranima vzponoma. Pravo razburjenje je ponudil šele zadnji del do cilja (4,4 km/8,2 %).

Najprej so se tam pomerili ubežniki. Vsak izmed trojice je lovil sploh prvo zmago v karieri, največ moči pa je imel 25-letni Bais, ki se je v zadnjih 300 m otresel obeh tekmecev. Drugo mesto je zasedel Čeh Karel Vacek (Corratec-Selle Italia), tretje pa še en Italijan Simone Petilli (Intermarche-Circus-Wanty). Zaostala sta devet oziroma 15 sekund.

“Končno sem prvič zmagal. Vse skupaj je bilo povsem nepričakovano. Želel sem v beg in morda kasneje pomagati sotekmovalcu Lorenzu Fortunatu, če bi napadel iz ozadja. To zmago bi rad posvetil ekipi, družini in prijatelju, ki trenutno ni v najboljšem stanju in precej trpi,” je po prvi zmagi v karieri za organizatorje dejal Bais.

“Dolgo nisem bil prepričan, da se bomo sploh borili za zmago. Dobro sem se počutil in dal vse od sebe do ciljne črte. Vedel sem, da sem močan na zadnjem vzponu. Varčeval sem moči in v sprintu nato zmagal,” je še opisal zadnje metre etape.

Za ubežniki je bilo pričakovati še drugo dirko znotraj dirke, a nihče ni prav zares napadel. Belgijec Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step) ni želel prevzeti rožnate majice, a je v zadnjih 200 m vsaj pretegnil noge in zasedel četrto mesto, njegovi največji tekmeci pa so bili zadovoljni s statusom quo v skupni razvrstitvi.

Posledično v majici vodilnega ostaja Leknesund (Team DSM). “Počutil sem se dobro. Imeli smo srečo, da se je etapa odvila, kot se je. Na vso moč je šlo zgolj v zadnjem kilometru. Lahko smo hvaležni, saj bomo še dva dni lastniki rožnate majice. Pričakoval sem, da bo težje, bilo je kar malce dolgočasno,” je po koncu etape priznal 23-letni Norvežan. Ta je danes postal norveški rekorder po številu dni v rožnati majici. S štirimi dnevi je zbral enega več od Knuta Knudsena (1981).

Drugi v skupnem seštevku je še naprej Evenepoel z 28 sekundami zaostanka, tretji je Francoz Aurelien Paret-Peintre (AG2R Citroen). Poleg Evenepoela sta od favoritov za skupno zmago v peterici še četrtouvrščeni Portugalec Joao Almeida (UAE Team Emirates) in peti Roglič. Zaostajata natanko minuto oziroma 1:12 minute.

Ekipa emiratov, za katero kolesarijo trije Slovenci, Tadej Pogačar, Domen Novak in Jan Polanc, je danes med samo etapo na družbenih omrežjih objavila, da je Avstralec Jay Vine podaljšal pogodbo do konca leta 2027. Tako dolgo pogodbo ima pri emiratih tudi Pogačar.

V soboto bo na sporedu osma etapa od Ternija do Fossombroneja (207 km). Gre za razgibano traso, ki bi lahko predvsem v zadnjih 50 km ponudila zanimivo dirkanje prek strmejših vzponov na Cappuccini (2,8 km/7,9 %) in Monte Delle Cesane (7,8 km/6,5 %). Zadnjič bo karavana Cappuccini prečkala vsega 5,9 km pred ciljem.