[38]
109989

Roglič do šestega mesta na cestni preizkušnji

27. 9. 2020, 18.03

Francoski kolesar Julian Alaphilippe je svetovni prvak cestne preizkušnje v Imoli. Z odločilnim napadom na zadnjem vzponu je ugnal skupino petih kolesarjev, med katerimi je bil tudi slovenski as Primož Roglič. Na koncu v sprintu za srebro ni imel možnosti, osvojil je šesto mesto. Drugi je bil Belgijec Wout Van Aert, tretji pa Švicar Marc Hirschi.

Alaphilippe, specialist za enodnevne dirke, je v zadnjem krogu napadel nekaj sto metrov pred vrhom zadnjega vzpona na Gallisterno in na vrh prišel s petimi sekundami prednosti pred spustom. Za njim je bila skupina petih kolesarjev, med katerimi je bil tudi drugi z dirke po Franciji, Roglič.

Francoz je na spustu še povišal prednost, v ozadju pa po dolgi preizkušnji nihče ni imel dovolj moči, da bi ujel 28-letnika iz Saint-Amand-Montronda, ki bo prvič v karieri oblekel mavričasto majico zmagovalca.

Francozi so na 87. svetovnem prvenstvu slavili prvič po prvenstvu leta 1997, ko je v San Sebastianu v Španiji slavil Laurent Brochard. Skupno pa imajo devet naslovov svetovnih prvakov na cestni dirki.

“Težko je najti besede v tem trenutku. Rad bi se zahvalil vsem moštvenim kolegom, ki so verjeli vame in opravili odlično delo. To so bile skozi celotno kariero moje sanje, da bi slavil na svetovnem prvenstvu. Bil sem že blizu, zraven, a nisem nikoli mogel do mavrične majice. To je res sanjski dan,” je po preizkušnji dejal 28-letnik.

Francoz je po natanko 258,2 kilometra prvi prečkal črto na dirkališču Enza in Dina Ferrarija v Imoli, v ozadju pa je bil v skupini peterice najmočnejši Van Aert, sicer moštveni kolega Rogliča pri Jumbo-Vismi.

Roglič v sprintu ni imel možnosti proti Van Aertu, Hirschiju ter na koncu četrtemu Poljaku Michalu Kwiatkowskiju in petemu Dancu Jakobu Fuglsangu, ki ga je nekoliko izrinil v boju za boljši izid.

Vseeno je 30-letni Kisovčan dosegel četrto najboljšo slovensko uvrstitev na svetovnih prvenstvih, edino kolajno na cestni dirki pa je za Slovenijo osvojil zdajšnji selektor kolesarske reprezentance Andrej Hauptman, ki je bil v Lizboni leta 2001 tretji.

S pogumnim napadom je 42 kilometrov pred koncem poskusil tudi zmagovalec Toura Tadej Pogačar. Tega je v ospredje pripeljal Luka Mezgec, ki je odlično opravljal vlogo pomočnika. Dvaindvajsetletnik je nato dolgo vztrajal in pridobival prednost tudi na spustu ter ob prihodu na dirkališče v Imoli. Ostali kolesarji so ga ujeli dobrih 21 kilometrov pred ciljem, nato pa je 22-letnik popustil, saj ni imel dovolj moči za zaključek preizkušnje. Na koncu je zasedel 33. mesto (+ 3:44), 27. pa je bil z zaostankom dveh minut in treh sekund Jan Polanc.

Pred vstopom v zadnji krog je imel sicer Pogačar 26 sekund prednosti pred 35 kolesarji, ki so ga zasledovali. Na čelu skupine so mu težko sledili tudi številčni Belgijci, ki pa so na koncu ostali brez tako želenega zlata. Na domačem prvenstvu so razočarali tudi Italijani, saj je bil najboljši Damiano Caruso na desetem mestu, Vincenzo Nibali pa je bil 15. Svetovni prvak iz leta 2018, Španec Alejandro Valverde, je bil osmi, lanski zmagovalec, Danec Mads Pedersen, pa je prvenstvo izpustil.

Na letošnjem prvenstvu v Imoli je poleg Rogličevega šestega mesta Slovenija dosegla najboljšo žensko uvrstitev na cestni dirki, potem ko je bila Eugenia Bujak 14., Urša Pintar je sobotno dirko končala tri mesta za njo.

Na kronometru je bila Bujakova 13., v moški konkurenci pa je bil po težavah z materialom Jan Tratnik 24.