47238

Robnikova do dosežka kariere, zmaga Nemki

Avtor: Gregor Kovačič
28. 10. 2017, 14.29

Nemka Viktoria Rebensburg je zmagovalka uvodne tekme svetovnega pokala alpskih smučark. Druga na veleslalomski premieri v Söldnu je bila Francozinja Tessa Worley (+0,14), tretje mesto je pripadlo Italijanki Manueli Mölgg (+0,53). Najboljša Slovenka je bila Tina Robnik (+1,55), ki je z devetim mestom vpisala svoj najboljši dosežek v karieri.

Druga slovenska finalistka Meta Hrovat je bila 28. (+6,60), boljši dosežek, svoj prvi söldenski finale si je zagotovila s 27. časom prve vožnje, pa ji je odnesla večja napaka na strmini.

Na startu prve vožnje, zaradi močnega vetra v zgornjem delu proge so bili organizatorji prisiljeni skrajšati progo, tekmovalke pa so smučale z nižjega, rezervnega starta, je bilo pet Slovenk. Ana Drev in Ana Bucik sta odstopili v 1. vožnji, novinka Desiree Ajlec je bila prepočasna za finale.

V nedeljo bo na sporedu še moški veleslalom z dvema Slovencema na startu, slovenske barve bosta branila Žan Kranjec in Štefan Hadalin.

Za odlično popotnico v sezono je poskrbela 26-letna Robnikova. Tekmovalka iz Luč ob Savinji je imela enajsto izhodišče po prvi vožnji, v drugi pa je zdržala pritisk ter z zaostankom 44 stotink sekunde zaostala le za takrat vodilno Švicarko Wendy Holdener. Do konca je Robnikovo prehitelo le še sedem smučark, tako da se je lahko veselila najboljšega dosežka v svetovnem pokalu. Robnikova je vpisala deveti čas druge vožnje.

Robnikova, katere kariera je bila zaznamovana s težavami s poškodbo hrbta, je bila do letošnjega Söldna najboljša 15. na veleslalomu v Aareju 12. decembra 2015, lani v Söldnu je bila 19. Leta 2011 ji je hitrejši napredek preprečil hud padec, ko so ji operirali tri vretenca in je bilo ogroženo nadaljevanje njene kariere.

Najhitrejši čas prve proge je postavila italijanska veteranka Mölggova, ki pa v finalu ni bila kos danes precej hitrejšima Rebensburgovi in Worleyjevi. Rebensburgova si je s tretjim izhodiščem prve vožnje, v finalu je imela četrti čas, utrla pot do 14. zmage v svetovnem pokalu, 12. veleslalomske. Nemka je v Söldnu slavila drugič v karieri, prvič je bila na uvodni tekmi sezone najhitrejša pred sedmimi leti, ko je 23. oktobra 2010 osvojila svojo krstno zmago v svetovnem pokalu.

Zadovoljna je lahko tudi Worleyjeva. Najboljša veleslalomistka minule zime, lastnica malega globusa in aktualna svetovna prvakinja, je bila šesta po prvi vožnji, na drugo mesto se je zavihtela z drugim časom finala.

Brez stopničk je na prvi tekmi v novi sezoni ostala nosilka velikega kristalnega globusa Američanka Mikaela Shiffrin, ki je imela v finalu veliko težav, tekmo pa je končala na petem mestu. Brez uvrstitve sta ostali veliki zvezdnici smučarskega športa, povratnici po poškodbah. Lanska zmagovalka söldenske uverture Švicarka Lara Gut je odstopila v prvi vožnji, Američanka Lindsey Vonn, rekorderka po številu zmag v svetovnem pokalu, pa je bila na 34. mestu prepočasna za finale.

1

Nikdar več “Neverkusen”, Bayer je premierno nemški prvak! (VIDEO)...Več

2

3

Gajser po novih stopničkah: “Neverjetnim slovenskim navijačem sem želel pokloniti zmago” (VIDEO)...Več