single
[4]
52723

Risi na olimpijskih igrah (slabosti/prednosti)

Avtor: Uroš Puš
9. 2. 2018, 13.52

Slovenska hokejska reprezentanca se je pred dnevi odpravila na druge zaporedne olimpijske Igre, kar je seveda svojevrsten in morda celo neponovljiv dosežek. O slednjem bo moč razpravljati šele čez čas. Lahko pa razpravljamo oz. se dotaknemo nekoliko bolj poglobljeno vseh slabosti in prednosti Risov pred začetkom njihovih nastopov.

Slovenska hokejska reprezentanca

SLABOSTI:

-VRATARJEVA IGRA S PALICO

Že ugledna hokejska revija The Hockey News je v svojem pregledu zapisala, da bi Slovenija lahko imela težave na vratarski poziciji. Težko bi se povsem strinjal s tem, vendarle pa bi opozoril na veščino, ki je med vratarji v hokejskem svetu čedalje bolj cenjena, a je naši čuvaji mreže zaradi številnih razlogov ne posedujejo v takem izobilju kot njihovi tekmeci.

Sposobnost vratarjeve igre s palico lahko pripomore povprečni ekipi, da ta postane dobra, saj vratar pomaga pri tranziciji igre iz obrambne v srednjo tretjino oz. pri izhodu iz obrambne tretjine. S tem nekoliko razbremeni branilce, ki so lahko ob “forechecku” nasprotnika pod pritiskom in stalnimi naleti, kar seveda poveča možnost napake (slaba podaja, slabo izbit plošček iz tretjine…), ki na koncu lahko pripelje do dlje preživetega časa v svoji tretjini ali v najslabšem primeru do prejetega gola. V nasprotnem primeru, kot kaže spodnji video, pa si ob dobri igri vratarja s ploščkom njegova ekipa lahko celo pribori gol priložnost. Ker se bomo merili proti močnim reprezentancam, ki se bodo najverjetneje posluževale napadalnega pristopa (forechecka) v naši obrambni tretjini, bodo vratarji tudi v tem smislu hokejske igre bolj obremenjeni. Morda ne toliko na tekmah proti OAR in SVK, zagotovo pa proti ZDA, ki se za vstop v napadalno tretjino zanašajo predvsem na nastreljene ploščke po ogradi in na dump and chase* igro.

*DUMP AND CHASE je napadalna strategija pošiljanja ploščkov preko modre črte nasprotne ekipe, v kote hokejskega igrišča, kjer igralci nato tekmujejo za osvojen plošček, s tem pa igro premaknejo oz. prenesejo v napadalno tretjino.

Hokejski rek: A Stanley Cup isn’t won with the puck-handling skills of a goaltender, but it can be lost because of a goaltender’s puck-handling skills.

-OBRAMBNA TRETJINA

Sistem igre v obrambni tretjini je v hokeju zelo pomemben, še toliko bolj pa do izraza pride na tekmah na katerih je nasprotnik kakovostnejši. Kako se bodo Risi lotili tega izziva seveda ve zgolj trenerski štab reprezentance. Risi so na zadnjem pripravljalnem turnirju v Franciji v obrambni tretjini igrali sistem man-to-man, torej igro mož na moža. Ne vem, če bo tako tudi na OI,  je pa to sistem, ki se ga v modernem hokeju uporablja redko oz. se ga je uporabljati prenehalo. To ne pomeni, da Risi tako ne smejo igrati, a glede na to, da nam nasproti stojijo tehnično in fizično močnejše reprezentance, igra v tem sistemu ne bi bila najboljša izbira.

-OBRAMBNI BRANILEC (STAY-AT-HOME DEFENCEMAN*)

Slovenija ima na OI osem branilcev, od katerih je večina bolj napadalno usmerjenih. V ekipi ni tipičnega stay-at-home branilca, ki ga najdemo domala v vseh ekipah. V Sloveniji sta največji približek temu nazivu Andrej Tavželj in Miha Štebih, ki pa sta ostala doma. Tovrstni branilci so zelo uporabni, pri zaustavljanju in frustriranju najboljših nasprotnih igralcev, zato bi lahko tovrsten tip “beka” pogrešali predvsem na tekmah z ZDA in OAR (Olimpijski športniki iz Rusije).

*STAY-AT-HOME DEFENCEMAN je obrambni branilec, ki ga najprej zanima igra v obrambi. Ti igralci za nevtralizacijo nasprotnih napadalcev pogosto uporabljajo bolj fizično igro in izstopajo pri blokiranih strelih. Običajno ti branilci igrajo tudi Penalty Killing oz. ob igri z igralcem manj.

PREDNOSTI:

-DRSANJE

Najnovejši trendi hokej peljejo proti hitrosti. Sliši se čudno, saj je hokej že tako ali tako označen za najhitrejšo moštveno igro na svetu. A vendarle hitrost oz. drsalne sposobnosti posameznikov še nikoli niso bile pod takim drobnogledom kot sedaj. Dovolj je podatek, da skavti, ki spremljajo mlade talente in jih priporočajo ekipam v ligi NHL, kot prvo in najpomembnejšo vrlino ocenjujejo in izpostavljajo drsalne sposobnosti hokejista. Takšnih, ki so drsalno dobri pa je v naši reprezentanci veliko, kar pomeni, da bi se v tem elementu lahko zoperstavljali prav tako odličnim drsalcem naših nasprotnikov. S sledenjem hitri igri, prilagajanju ne bi smelo biti večjih težav. Vsi so drsalno dobri, nekoliko pa izstopajo v tem smislu Robar, Podlipnik, Kranjc, Muršak, Jeglič, Verlič in Hebar.

-POVPREČNA PRVA POLOVICA SEZONE

Olimpijske igre so največji športni dogodek. Ker je imel oz. ima dobršen del reprezentance (ključni igralci) stresno in zaenkrat povprečno sezono, bodo vsi željni dokazovanja na najvišjem možnem odru. Ta jim lahko prinese prehod v še boljšo formo pred začetkom končnice, morebitno pogodbo za naslednjo sezono ali prestop. A ker se prvenstveno borijo za svoj državo z vsemi mogočimi emocijami, je to oder na katerem bi lahko ponovili zgodbo iz Sočija.

-ŠTIRJE MUŠKETIRJI

Jan Urbas: v najmočnejši nemški ligi (DEL) je 10. strelec. Za svoj klub Fischtown Pinguins je na 48-ih tekmah dosegel 21 golov in dodal 19 podaj. V povprečju na tekmo doseže 0,83 točke in je tudi prvi strelec svojega kluba. Za recimo četrtim strelcem lige Brooksom Macekom zaostaja le tri točke. Bo eden najnevarnejših v naših vrstah. S svojo konstitucijo (192cm, 100kg) je t.i. power forward*,ki se odlično znajde pred golom in okoli njega.

*Power Forward je visok, močan napadalec, sposoben fizične igre in doseganja golov. Je mobilen, spreten s ploščkom, dober v kotih, težko pa ga je zaradi dobrega ravnotežja in konstitucije premakniti izpred gola.

David Rodman: pri 34-ih letih igra enega zadnjih velikih turnirjev na katerega pa prihaja v sijajni formi. S 56 točkami (11+45) je drugi strelec najboljše francoske lige (Saxoprint Ligue Magnus). Element nepredvidljivosti je njegovo močno orožje. S svojimi umetnijami, bodisi zadetki ali podajami lahko odklene marsikatero obrambo. Po naravi sicer bolj “sniper”, ki pa se je z izkušnjami prelevil v playmaykerja, ki bo hranil palice soigralcev v svojem napadu. Upajmo, da v taki meri kot v Franciji, kjer je prvi podajalec lige (45 podaj).

Robert Sabolič: je hiter krilni napadalec z odličnim, močnim strelom in agresivnostjo s katero marsikdaj daje ton slovenski igri. Tako na klubskem kot na reprezentančnem nivoju je eden najbolj konstantnih. Letos v ligi KHL zopet dobra sezona. Trenutno 50 odigranih tekem, 10 golov in 19 asistenc. S streli poizkuša z vseh položajev in na ta način vrši pritisk na nasprotnega vratarja (v ligi KHL letos skupno 169 strelov na gol). Je vajen velike minutaže, v povprečju na tekmo v KHL-u igra 18 minut in 35 sekund. Njegov igralni čas bo podoben ali celo še višji na OI.

Jan Muršak: nedolgo nazaj je sezona kapetana slovenske reprezentance zaradi številnih težav (poškodbe, nezadovoljstvo v klubu) izgledala zelo slabo. Na 13-ih tekmah za Torpedo Nizhny Novgorod v ligi KHL je dosegel le 1 točko (asistenca).  Ker je seveda eden najpomembnejših v slovenski izbrani vrsti je bila bojazen okrog njegove forme pred začetkom OI upravičena. Toda Muršak je s prestopom v švedskega velikana Frolundo napravil vrhunsko potezo. Prišel je v odlično ligo in ekipo, ki pod vodstvom Rogerja Rönnberga igra hokej z ogromno posesti ploščka. Da mu ta način igre ustreza je pokazal že na prvi tekmi, ko je zadel dvakrat, do odhoda v Južno Korejo pa je za svojo novo ekipo odigral 9 tekem in zbral 9 točk (5+4). V pravem trenutku je ujel val forme, s katero bo samozavestneje poveljeval izbrani vrsti.

Slovenska hokejska reprezentanca

-MOBILNA OBRAMBA

Naša obrambna linija je drsalno dobra, mobilna in ima visok napadalni potencial. Naši branilci so skupno v svojih klubih na 321-ih tekmah dosegli 144 točk (28 golov + 116 podaj). Najučinkovitejša med njimi sta Matic Podlipnik in Blaž Gregorc. Podlipnik je na 41-ih tekmah v močni drugi češki ligi (WSM Liga) za Karlovy Vary prispeval 11 golov in 19 podaj. Po točkah je prvi med branilci v WSM Ligi, prav tako pa je na visokem osmem mestu v pomembnem statističnem podatku +/- (+18). Gregorc igra po točkah najuspešnejšo sezono, odkar se je pred sezono 13/14 preselil v najmočnejšo češko ligo (Extraliga). Za Hradec Kralove je na 49-ih tekmah zbral 4 gole in 16 podaj. Je najuspešnejši branilec svojega kluba, med vsemi “beki” češke lige pa je skupaj z Vladimirejm Rothom (Trinec) in Marekom Hrbasom (Vitkovice) na visokem desetem mestu po doseženih točkah. Ker gre za tako imenovana puck moving defencemana* bosta verjetno med najbolj obremenjenimi v zasedbi Risov, poganjala pa bosta tudi PP (Power Play) Slovenije na OI.

*Puck Moving Defenceman: ker je posest ploščka v današnjem hokeju zelo pomembna so ti branilci ključni za hiter začetek napada. Že samo ime pove, da gre za branilca, ki lahko učinkovito premika plošček iz defenzivne v ofenzivno cono. Je dober v obrambni tretjini in pomaga pri hitri tranziciji igre v napadalno tretjino, preden se pridruži t.i. rushu (napadu). Tak branilec mora imeti visok hokejski IQ, odličen pregled in močne sposobnosti odločanja, da se lahko prilagodi morebitnemu forechecku nasprotne ekipe. Na trgu so zelo iskani.

-TRENERSKI ŠTAB

Minili so časi v hokeju, kjer sta na tekmi, na klopi ekipe stala le dva trenerja ali celo en sam. Slovenska hokejska reprezentanca ima na OI do zdaj najštevilčnejšo trenersko ekipo v kateri je kar 6 strokovnjakov (glavni trener Kari Savolainen, pomočnika Nik Zupančič in Edo Terglav, trener vratarjev Gaber Glavič, video trener Aleš Burnik in svetovalec Risto Dufva), ki si bodo lahko lažje in učinkoviteje porazdelili delo (naloge) med samo tekmo. S tem smo se približali največjim reprezentancam, ki se tega poslužujejo že dlje časa. Na klopi bodo med tekmo štirje, dva, Burnik in Dufva pa si bosta obračune ogledovala s tribune, kjer bosta dobila še dodatno dimenzijo dogajanja na ledu. Burnik tako med vsako tretjino s posnetki določenih akcij nasprotnika, posnetki naših napak in dobro narejenih stvari seznani ostale trenerje in igralce. Prek video materiala se lahko tako bolje in učinkoviteje določita taktika in številne druge, majhne, a zelo pomembne tehnično-taktične stvari za nadaljevanje obračuna.

 

Foto: Sportida.com

Zadnje video vsebine

1

Tomaževič: “Poraz proti Vorarlbergu bo še večja motivacija za tekmo proti Innsbrucku”...Več

2

Mož, ki bo Zmajem skušal prekrižati načrte: Tekma z Olimpijo bo zelo zahtevna (VIDEO)...Več

3

Od samozavesti do evropskih uspehov (VIDEO)...Več

Najbolj brano ta mesec

1

Na prvem letošnjem ”Der Klassikerju” brez zmagovalca (VIDEO)...Več

2

Vodstvo Cedevite Olimpije priznava: ”Nismo zadovoljni s štartom v sezono” (VIDEO)...Več

3

Do konca jesenskega dela PLT še trije krogi: Na Šport TV derbi Mure in Olimpije, Maribor proti Kopru in Nafti...Več