8224

Rekordni Bolt osvojil še tretje zlato

Avtor: Rok Grilec
20. 8. 2016, 07.29

Jamajški superzvezdnik Usain Bolt je osvojil trojni trojček po jamajškem štafetnem slavju v teku na 4 X 100 m na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru. Pred tem je bil v Riu že zlat na 100 in 200 m, ta podvig s po tremi osvojenimi zlatimi medaljami pa mu je kot prvemu v zgodovini uspel tudi na OI leta 2012 v Londonu in leta 2008 v Pekingu.

Poleg Bolta so za Jamajko tekli še Asafa Powell, Yohan Blake in Nickel Ashmeade (37,27), druga je bila presenetljivo Japonska (37,60), tretja pa štafeta ZDA (37,62), ki pa je bila po nastopu zaradi napake v predaji tako kot Trinidad in Tobago diskvalificirana in je bron osvojila Kanada (37,64).

Devetindvajsetletni Bolt je osvojil 11 zlatih medalj na SP in devet na olimpijskih igrah. Prav zadnji dan OI, 21. avgusta, bo napolnil trideset let. Zatrdil je, da bo v Riu zadnjič tekmoval na OI. Tako sta med atleti v zgodovini OI sicer pred njim s po devetimi zlatimi medaljami Finec Paavo Nurmi, ki pa ima v statistiki še tri srebrna odličja, in Američan Carl Lewis z dodatnim srebrom. Peto mesto si deli Američanka Allyson Felix s petimi zlatimi in tremi srebrnimi medaljami.

Boltu je v Riu spodletelo le, zaradi zdravstvenih težav v sezoni sicer pričakovano, da bi izboljšal tudi svetovni rekord na 200 m, kar si je želel po prihodu v Rio. Preden je prispel v Brazilijo, je 23. julija na diamantni ligi v Londonu v svojem prvem teku po poškodbi in odpovedi nastopa na jamajških olimpijskih kvalifikacijah zmagal na 200 m in komaj premagal mejo dvajsetih sekund.

To mu ni preprečilo, da ne bi bil ponovno najhitrejši sprinter na OI, kot tudi v Pekingu, kjer je bilo lani SP, ko na tekmovanje zaradi poškodbe ni prišel najbolje pripravljen, pa je vseeno osvojil tri zlate medalje. Njegova svetovna rekorda na 100 in 200 m (9,58 in 19,19) ostajata iz avgusta 2009 in svetovnega prvenstva v Berlinu.