156747

Rdeči leteli, vragi pa…

Avtor: Nejc Mravlja
20. 4. 2022, 09.56

Vrtoglavih 9-0 na dveh tekmah. Po jesenski bleščeči zmagi na Old Traffordu (5-0) je Liverpool sinoči še enkrat vzel mero zgodovinskemu rivalu, s katerim sta skupaj osvojila kar 109 domačih lovorik, in ga na domačem Anfieldu pokoril s 4-0. Rdeči so s pomembnim skalpom vrgli rokavico Manchester Cityju, glavnemu konkurentu v bitki za naslov angleškega prvaka, Rdeči vragi pa so sklonjenih glav in brez prepotrebnih točk v lovu na Ligo prvakov ostali šesti.

Pričakovane vročice in pravega dvoboja ob reki Mersey preprosto ni bilo. Vsaj ne z obeh strani. Brez pretiranega zalaganja in naprezanja je Liverpool v izvrstnem vzdušju na preloženi tekmi 30. kroga Premier League zadušil razglašeni, boječi in povečini pasivni Manchester United. Z zgodnjima zadetkoma Luisa Díaza v 5. ter Mohameda Salaha v 22. so domači v gostujoče vrste zasejali brsteče seme dvoma, ki se je vse do konca prvega polčasa pridno razraščal.

Navzlic boljšemu uvodu drugega dela je obramba Rdečih vragov do zadnjega sodnikovega piska klonila še dvakrat. V obeh primerih jo je pokopala Liverpoolova udarna deviza – bliskovit protinapad –, ki sta jo spretno unovčila Sadio Mané in Salah v 85. minuti. Klub iz mesta Beatlov je brez praske ohranil prvenstveno nedotakljivost na domačem stadionu, varovanci Jürgena Kloppa pa so z doseženo mejo 76 točk 24 ur pred obračunom do tedaj vodilnega Manchester Cityja z Brightonom vsaj začasno skočili na vrh lestvice. United je brez Cristiana Ronalda ostal pri 54 točkah, izgubil mesto in zakockal novega jokerja v bitki za tako opevano elitno četverico.

Brez zvonjenja iz Manchestra v prvem polčasu

V trenutku ganljivega spomina na Ronaldovo družinsko tragedijo po sedmih minutah igre so Portugalčevi soigralci že lovili izenačujoči zadetek. Ob zaključku jadrnega protinapada je ponovno improvizirano obrambo gostujočega managerja Ralfa Rangnicka bridko kaznoval trio Díaz-Mané-Salah. Senegalec je podal Egipčanu, ta je z izjemno asistenco zaposlil Kolumbijca, ki mu iz neposredne bližine ni bilo težko premagati Davida de Gee. Nadaljevanje? Navijači iz Manchestra so zaman čakali na prebujenje svojih miljencev, ki so v 10. minuti doživeli nov šok – igro je zaradi poškodbe moral zapustiti Paul Pogba. Vragi do odmora niso niti enkrat ustrelili proti tekmečevim vratom in s tem samo potrdili z neba vidno prežetost z jalovostjo v vseh prvinah igre. Gostujočo sterilnost je pravočasno zaznal navdihnjeni nasprotnik, ki mu za prepričljiv uspeh ni bilo ravno potrebno iskati meja lastne ustvarjalnosti.

Da javnost znova opozori na svoj izjemen talent in jo navduši s pravim odmerkom domišljije, je z vrhunsko predstavo dokazal Mo Salah. Na prejšnjih desetih tekmah je zadel le enkrat, tokrat pa se je za briljantno podajo v akciji enega dotika s hrbtom proti vratom zahvalil Manéju. Egiptovskemu reprezentantu ni preostalo drugega, kot da rutinirano – s sijajno odmerjenim strelom – matira nasprotnikovega vratarja. Hitra zadetka sta morda celo neupravičeno zakrila prevladujočo vlogo Liverpoolovega dirigenta na sredini Thiaga Alcântare, ki je brez napake in z zdravo sproščenostjo poveljeval soigralcem, jim vešče delil uporabne žoge, obenem pa povsem zasenčil bistveno preveč mehansko zvezno vrsto Rdečih vragov.

LFC in načelo prave mere

Domači so drugi polčas – v luči natrpanega tekmovalnega urnika in v tem pogledu odmerjanja naporov – pričakovano pričeli v nižji prestavi, njihova preračunljiva vsebina je gledalce na tribunah ikoničnega Anfielda in doma pred TV sprejemniki mestoma celo uspavala. Vsekakor okoliščina, ki bi jo v svojo korist lahko obrnili gostje. Ti so po dobri uri igre končno odmevno potrkali na domača vrata. Alisson Becker se je moral po strelih Marcusa Rashforda in Anthonyja Elange dvakrat zelo potruditi, da je preprečil turbulentno končnico. Liverpool, nad katerim se je počasi bohotil gostujoči zagon, je tudi to pot znal odgovoriti. Nič drugače kot s tipičnim protinapadom. Po Díazovi podaji je odločilno potezo na tekmi in svoj 14. prvenstveni gol v sezoni dodal Mané.

Senegalčev strel je soigralcem vlil ključen poživitveni odmerek. Scousers so ponovno postali krvoločni, neomajni, pozorni na sleherno tekmečevo napako in osredotočenost na delo ovenčali s čarobno dvojo podajo Salah-Mané v 72. minuti. Noge Rangnickove čete so postale pretežke, glave pa brezvoljne. Krhka Unitedova obramba je pet minut pred koncem rednega dela podlegla še zadnjič: za Salahov gol številka 22 je z imenitnim kaviarjem postregel rezervist Diogo Jota. Liverpool je niz prvenstvene nepremaganosti podaljšal na 13 tekem in nocoj aktivnemu Guardiolovemu Cityju ušel za dragocen par točk.

Povsem drugačno vzdušje je po visokem porazu vladalo med gosti, ki so bili za Rangnickovo odločitev, da Philu Jonesu po skoraj dveh letih nameni središčno vlogo v obrambi, kaznovani že v samem uvodu. Moštvo nemškega taktičnega inovatorja je zavoljo slabše razlike v zadetkih predse spustilo Arsenal, pri katerem bo Manchester United gostoval že v soboto. Kaj pa Klopp in njegovi nogometni bojevniki? Iz izraza na obrazu sopomenke trenerskega rokenrola se je po koncu dvoboja dalo razbrati zadovoljstvo, a v enaki meri tudi osredotočenost na prihodnje izzive. Salah, Mané, Díaz in soigralci se prekleto dobro zavedajo, da bo plovba do konca pomladi v domačih in mednarodnih vodah polna pasti in čeri.

1

Stojanović: Najtežje so tekme po derbijih, Mariboru proti Rogaški zagotovo ne bo lahko (VIDEO)...Več

2

Tavares za Šport TV: Kljub temu, da ne igram več, s svojimi izkušnjami še vedno pomagam ekipi (VIDEO)...Več