single
[2]
103200

Razdvajajoči shod ultrasov v Rimu

Avtor: Nejc Mravlja
7. 6. 2020, 14.52

Najbolj vneti privrženci nekaterih italijanskih nogometnih klubov so sončno soboto izkoristili za protestni shod v prestolnici. Med nekaj stoglavo množico, ki se je zbrala v luči nasprotovanja vladni politiki, so se pomešale tudi skupine, ki odkrito simpatizirajo z neofašizmom.

Udeležence rimskega marša je združila enotna težnja »obsodbe doslej najslabše vlade, ki si je naša ljuba domovina v njenih najtežjih časih nikakor ne zasluži«. Že pred pandemično zaušnico ne ravno idilični odnosi med tifozi in oblastjo so se še nekoliko skrhali, kar ni najboljši obet pred ponovnim zagonom prvenstvenega dogajanja 20. junija pred praznimi tribunami prvoligaških stadionov. Navijaški gnev odmeva po celotni državi, čeprav med nosilci sobotne manifestacije ne najdemo vplivnejših in uglednejših skupin ultrasov.

Kontroverzno ozadje

Po navedbah številnih medijev z Apeninskega polotoka, v prvi vrsti dnevnika Il Napolista in tednika L’Espresso, med protagonisti zborovanja najdemo skupine, društva in celo politične grupacije, privržene ekstremni desnici, združene pod skupnim nazivom Ragazzi d’Italia. V vodilnih vlogah smo tako opazili predstavnike radikalno desničarske skupine Veneto Fronte Skinhead, ki med domačimi tekmami Hellasa v Veroni tradicionalno domuje na sloviti Curvi Sud stadiona Marcantonio Bentegodi, in Bresciine Brigate Leonessa, katere del prav tako spada med najbolj zvesto volilno bazo struje zagovornice vrednot fašizma. Dogodek je pričakovano vznemiril združenje italijanskih partizanov (Anpi), organizacije, ki jo je ustanovilo italijansko odporniško gibanje z namenom nasprotovanja Mussolinijevemu režimu in pozneje nacističnemu okupatorju. Vodstvo Anpija je na rimsko mestno upravo že poslalo pismo, v katerem »obsoja(mo) nevaren in subverziven dogodek, na katerem so neofašistične skupine odkrito izrazile nasprotovanje temeljem in vrednotam republike«.

Nemogoče bi bilo politično kategorizirati vse prisotne na protestu, zadostuje že podčrtati nestrinjanje največjih in najštevilčnejših navijaških skupin, ki so se od manifestacije jasno distancirale. V prvi vrsti to velja za Atalantino navijaško vojsko, ki se je odzvala z jedrnatim dopisom. »Curva Nord iz Bergama ne bo nikdar prisostvovala iniciativam, ki z dejanskim svetom ultrasov nimajo nič skupnega. Zato se od tovrstnega početja distanciramo. Našega poslanstva ne vidimo v družbi politike, moč črpamo v enotnosti in povezanosti.« Basta Abusi, 150-članska skupina, ki se odkrito zavzema za pravice ultrasov, je prav tako zavzela odklonilno stališče in poudarila, da je dogodek nastal »v nasprotju z našimi vrednotami«. Na isto stran so stopili še Napolijevi navijači, ki so sončno soboto raje kot za delovni izlet v Rim izkoristili za uživanje v dobrotah in radostih domačega juga.

Ulični bojevniki

Srečanje se je zgodilo ob 15. uri ob pročelju antičnega spomenika Circus Maximus, nekdaj prizorišča javnih iger, ki so jih veljaki starega Rima prirejali v korist ljudstva in v čast bogov. Izbira zbirališča je bila vse prej kot naključna in korenini v vrhu Forze Nuove, neofašistčne politične stranke, ki je v prijavi dogodka od mestne oblasti zahtevala točno določen kraj. In kaj je bilo na meniju? Nemalo dimnih bomb, salutiranja in kolikor toliko ubranih vzklikov »Duce! Duce!« … Po poročanju novinarjev La Repubblice, ki je dogodek zavzeto pokrivala »in situ«, je ton glasovni spremljavi shoda dajala izdatna raba pirotehničnih sredstev. Protest se je v nadaljevanju pretvoril v nasilje. »Okrog 15.45 se je gruča ultrasov in neofašistov na Vii dei Cerchi, vzdolž katere so v antičnem Rimu dirjali konji, spopadla s policijo in karabinjerji.«

Vseh ultrasov ne gre metati v isti koš. Nekateri so se nasilju odkrito uprli in so celo mirili vzkipljive kolege, a z zgolj delnim uspehom. »Najmanj nasilno navijaško krilo je poskušalo vnesti mir, a so ostali nadaljevali z izzivalnim in prestopniškim obnašanjem.« Najbolj zavzetim skrajnežem merjenje moči z organi reda in miru ni zadostovalo in so se spopadli še med seboj. Rivalstvo med klubi je pač nepremostljivo. In potem? Nič posebnega. Prvotne ocene o vsaj 4000 udeležencih so se izkazale za pretirane, končno število dejansko ni preseglo tisočice. Relativno obvladljiv protest v večnem mestu bo bržčas kmalu izzvenel v pozabo, a nogometna Italija si je uvod v vrnitev tekmovalnega dela sezone teden dni pred nadaljevanjem pokalne zgodbe vendarle drugače predstavljala.

 

Foto: Šport TV

Zadnje video vsebine

1

Mož, ki bo Zmajem skušal prekrižati načrte: Tekma z Olimpijo bo zelo zahtevna (VIDEO)...Več

2

Od samozavesti do evropskih uspehov (VIDEO)...Več

3

”Za nas ni presenetljivo, da smo tako visoko” (VIDEO)...Več

Najbolj brano ta mesec

1

Na prvem letošnjem ”Der Klassikerju” brez zmagovalca (VIDEO)...Več

2

Vodstvo Cedevite Olimpije priznava: ”Nismo zadovoljni s štartom v sezono” (VIDEO)...Več

3

Do konca jesenskega dela PLT še trije krogi: Na Šport TV derbi Mure in Olimpije, Maribor proti Kopru in Nafti...Več