V najmočnejši hokejski ligi na svetu, ligi NHL, ki jo seveda prenašamo tudi na naši televiziji je malo morje strokovnih izrazov, ki se nanašajo na kolektivno pogodbo in se v večini primerov dotikajo igralcev. Ker so vsi ti izrazi, tekom prenosov težje razložljivi ali pa enostavno vzamejo preveč časa za razlago ob napetem dogajanju na ledeni ploskvi, vam v tem članku želim še nekoliko približati razumevanje najbolj osnovne terminologije, ki je v vsakodnevni rabi lige NHL in mojih prenosov.
NHL Kolektivna Pogodba (NHL Collective Bargaining Agreement (CBA))
-je osnovna pogodba med lastniki NHL klubov in Združenjem igralcev NHL-a (NHLPA), ki je zasnovana tako, da se doseže s tipičnim kolektivnim pogajanjem o upravljanju delovne sile (igralcev). Po sporu, po katerem je sledila odpoved 510 tekem rednega dela sezone 12/13, je bil 6. januarja dosežen najnovejši sporazum, ki ga je svet Guvernerjev lige NHL potrdil 3 dni kasneje, enako pa je 12. januarja storilo tudi Združenje igralcev lige (NHLPA). Trenutna NHL Kolektivna Pogodba je 10-letna, je najdaljša v zgodovini lige in poteče po sezoni 2021/2022.
Vstopna Pogodba v ligo NHL (Entry Level Contract)
-igralci med 18 in 21 letom v podpis dobijo triletno pogodbo, igralci med 22-23 letom dvoletno, pri 24 pa le enoletno pogodbo. Po 24 letu Entry Level pogodbe ni, maksimalen znesek, ki ga igralec po tej pogodbi lahko zasluži, je 925.000 $/sezono.
Omejen Prost Igralec (Restricted Free Agent (RFA))
-so igralci, ki jim poteče Entry Level pogodba in so mlajši od 27 let ter zaščiteni. Takšni igralci imajo posebne omejitve glede pogojev, pod katerimi lahko obdržijo ali spremenijo svoj klubski status. Tako ima klub, ki je tega igralca izbral na naboru, z njim podpisal Entry Level pogodbo neko prednost, saj takšni igralci v nekaterih primerih postanejo franšizni igralci. Obvezno pa morajo pogodbo s klubom, ki jih je izbral na naboru, podpisati do 1. decembra, sicer zanje sezona, ki je v teku, odpade.
Neomejen Prost igralec (Unrestricted Free Agent (UFA))
-je vsak igralec, ki mu poteče pogodba in je star najmanj 27 let oz. ima odigranih vsaj 7 NHL sezon. Ti igralci ponavadi preverijo trg po želji čim večjega zaslužka, pogosteje pa se odločajo in podpišejo pogodbo z ekipo, ki je sposobna osvojiti naslov.
Plačni Pokrovček (Salary Cap)
-je skupni znesek denarja, ki ga lahko ekipe namenijo za plače igralcev. To je zgornja meja, kar pomeni, da ni nobenih izjem in davčnih kazni na t.i. luksuz. Dejanski znesek plač oz. Salary Cap se razlikuje iz leta v leto na podlagi izračuna odstokov prihodka lige iz prejšnje sezone. Ko je bila zgornja plačna meja ponovno uvedena po ratifikaciji sedanje kolektivne pogodbe, se je od uvedbe vsako leto povečevala. V tej sezoni tako moštva lahko za ekipo namenijo 75 miljonov $, kar je 2 miljona $ več kot v lanski sezoni.
Odkup pogodbe (Buyout)
-ekipa lahko prekine pogodbo igralcu, vendar pa se ne izogne stroškom Salary Cap-a. Če je igralec mlajši od 26 let v času odkupa pogodbe, prejme 1/3 vrednosti preostale pogodbe, v kolikor je starejši od 26-ih let v času odkupa prejme 2/3 prvotne vrednosti pogodbe. Cap Hit bremeni ekipo po odkupu pogodbe še v obdobju dvakratnega preostalega trajanja igralčeve pogodbe.
Če je ekipa odkupila pogodbo svojega igralca 2 leti pred iztekom, jih bo tako Cap Hit bremenil še 4 leta, znesek pa se seveda porazdeli.
Cap Hit
-je povprečje letne plače enega oz. vseh igralcev, ki jih ekipa plačuje in so na seznamu (roster) moštva. Če je torej igralc A podpisal 4-letno pogodbo vredno 20 miljonov $ je njegov Cap Hit 5 milijonov $ in se skupaj z ostalimi šteje v Salary Cap, ki je na voljo v tisti sezoni.
Waivers
-je postopek vodenja delovne sile, s katerim NHL ekipa pravice in pogodbo svojega hokejista ponudi na voljo vsem ostalim ekipam v ligi NHL. Te ekipe imajo 24 ur časa, da omenjenega igralca “poberejo“ z waiversov.
Arbitraža (NHL Salary Arbitration)
-je nevtralni tretji faktor, ki določi plačo igralca, če klub in igralec ne uspeta najti skupnega jezika glede osebnega dohodka. Zadnji dan za prijavo arbitraže je 5. julij. Klub in igralec pa se lahko do zadnjega dneva srečanja na arbitraži pogajata za znesek, ki ustreza obema. Ekipa lahko na arbitražo prijavi samo igralca, ki s tem še nima izkušenj, igralec pa ima neomejeno število prijav ekipe na arbitražo. Torej, če bi hipotetično Kingsi na arbitražo prijavili Kopitarja in se dogovorili za pogodbo, čez 5 let pa bi Anže zamenjal klub, ga ta na arbitražo ne more več poslati.
Foto: Šport TV
AVTOR: Uroš Puš